Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Onkologia, radioterapia i chemioterapia po remoncie

Otwarcie wyremontowanego oddziału Onkologii i Radioterapii w Szpitalu Morskim w Gdyni // fot. Lechosław Dzierżak

Otwarcie wyremontowanego oddziału Onkologii i Radioterapii w Szpitalu Morskim w Gdyni // fot. Lechosław Dzierżak

Zakończył się remont Oddziałów Onkologii, Chemioterapii Jednego Dnia, Radioterapii oraz Onkologii Klinicznej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Wartość inwestycji to 8,67 mln zł.

- Choć to nie od gdyńskiego samorządu zależy funkcjonowanie szpitala, a od zarządu województwa, to bardzo nas cieszy każde jego unowocześnienie. Wszystko, co wpływa na komfort przebywających tutaj pacjentów i pracującego personelu to podniesienie jakości życia dla gdynian. Nikomu nie życzymy aby tutaj trafił chcemy, aby każdy był zdrowy, jednak jak już tu trafi to zasługuje na jak najlepsze warunki – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Budynek nr 26 redłowskiego szpitala przeszedł kompleksowy remont. Zaadaptowano łącznie 2.700 m2 powierzchni na potrzeby Oddziału Onkologii i Radioterapii. Zakres robót budowlanych obejmował przebudowę ścian działowych, wymianę wykładzin podłogowych, roboty malarskie i okładzinowe, roboty instalacyjne (instalacje sanitarne, wentylacja mechaniczna, instalacje elektryczne, niskoprądowe).

- Kiedyś warunki podawania chemii w redłowskim szpitalu odbywały się w baraku. Pacjent często musi spędzać tutaj cały dzień. Zależało nam na tym aby te warunki poprawić. Dzisiaj pacjenci mają godne warunki. Mogą przebywać tutaj zabiegi w zakresie radioterapii, otrzymywać chemię. Jest możliwość przyjmowania pacjentów wymagających leczenia ambulatoryjnego. Cieszę się bardzo, że powstają nowe oddziały, a stare są modernizowane. Szpital staje się coraz bardziej nowoczesny – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa Pomorskiego.

Wartość inwestycji to 8,67 mln zł, z czego 6,38 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego, blisko 2 mln zł budżet państwa, a 300 tys. zł to środki własne „Szpitali Pomorskich”.
 
- Głównym celem projektu była poprawa dostępności do świadczeń medycznych w zakresie podawania leczenia chemicznego dla pacjentów z chorobami nowotworowymi z regionu północnej Polski. Dzięki temu zwiększy się liczba wykonywanych świadczeń, a także poprawi jakość życia chorych na nowotwory - mówi dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes spółki Szpitale Pomorskie - Dzięki realizacji projektu powstały w pełni funkcjonalne oddziały dla pacjentów onkologicznych, znacząco poprawiły się warunki świadczenia usług medycznych, jak i warunki pracy personelu. Ponadto opieka ambulatoryjna - realizowana na Oddziale Chemioterapii Jednego Dnia - zamiast stacjonarnej jest znacznie korzystniejsza, bowiem pozwala chorym spędzać większość czasu w domu, wśród rodziny i znajomych, dzięki czemu leczenie staje się dla nich mniejszym stresem, a chorobę łatwiej zaakceptować i pokonać – dodaje.
 
Oddział Chemioterapii Jednego Dnia jest wyposażony w 20 stanowisk podawania chemii dla pacjentów onkologicznych, gabinet zabiegowy do pobierania krwi, gabinety lekarskie, pokój przygotowawczy, rejestrację i sekretariat oraz pomieszczenia związane funkcjonalnie, między innymi: poczekalnia dla pacjentów, zaplecze socjalne i pomieszczenia dla personelu. W korytarzu zaprojektowano szafki skrytkowe na podręczne bagaże pacjentów, którzy na salę podawania wchodzą już bez żadnego bagażu.
 
Oddział Radioterapii jest wyposażony w 54 łóżka dla pacjentów, zlokalizowane w jednoosobowych, dwuosobowych i czteroosobowych salach chorych. Wszystkie  sale  chorych posiadają pomieszczenia higieniczno-sanitarne z natryskami. Oddział posiada punkty pielęgniarskie, gabinety zabiegowe, pokoje badań, gabinety lekarskie, łazienki dla niepełnosprawnych. Na parterze zlokalizowano 18 łóżek, na pierwszym piętrze znajduje się 36 łóżek, w tym trzy izolatki nadciśnieniowe z filtrem HEPA.
 
Oddział Onkologii Klinicznej jest wyposażony w 30 łóżek dla pacjentów (w tym sześć izolatek  nadciśnieniowych z filtrami HEPA), w salach dwu i trzyosobowych z łazienkami. Na oddziale znajduje się punkt pielęgniarski, gabinety diagnostyczno-zabiegowe, pomieszczenia przygotowywania cytostatyków, magazyn odpadów cytostatycznych, łazienki dla niepełnosprawnych. Dla pacjentów  przygotowano aneks kuchenny. Oddziały wyposażono w brudownik z maceratorem oraz pomieszczenia porządkowe.
 
W ramach projektu zakupiono m.in.: pompy do cytostatyków, fotele do chemioterapii, aparat EKG, pulsoksymetr przenośny, sprzęt komputerowy, meble drewniane, zabudowy medyczne, wózki inwalidzkie, stoliki zabiegowe i parawany mobilne (stanowiska do iniekcji).

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.05.2018 08:00
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.05.2018 09:05
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze