Co nowego

Wieża Eiffla #wGdyni

Wernisaż wystawy artysty Jean-Paula Lublinera pt. „130 lat Wieży Eiffla” w Centrum Nauki Experyment, fot. Piotr Żagiell

Wernisaż wystawy artysty Jean-Paula Lublinera pt. „130 lat Wieży Eiffla” w Centrum Nauki Experyment, fot. Piotr Żagiell

Jest niezaprzeczalnym symbolem francuskiej stolicy, a teraz – aż do 5 stycznia – będzie można zobaczyć poświęconą jej wystawę w Gdyni. Mowa o wieży Eiffla, czyli konstrukcji, która od 130 lat góruje nad Paryżem. W Centrum Nauki Experyment odbył się wernisaż wystawy zdjęć Jeana-Paula Lublinera.

Nie można przyjechać do Paryża, nie odwiedzając wieży Eiffla. To miejsce, które jest jednoznacznie kojarzone ze stolicą Francji, kusi turystów niesamowitymi widokami z tarasów, stanowiąc obowiązkowy punkt każdej paryskiej wycieczki. Długie kolejki do wejścia na wieżę ustawiają się już wcześnie rano, a maleją dopiero późnym wieczorem.

Teraz francuski akcent czeka także na wszystkich gości gdyńskiego Centrum Nauki Experyment, gdzie w niedzielę, 1 grudnia odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy artysty Jean-Paula Lublinera pt. „130 lat Wieży Eiffla”. Wystawa, która dotarła do Gdyni obejmuje 130 fotografii jednego z symboli Paryża i stanowi unikatowe podsumowanie całego roku pracy francuskiego artysty. Każdego dnia wykonywał on zdjęcia, w których „Żelazna Dama” jest bohaterem sama w sobie, ale też często staje się tłem dla zwyczajnych, ludzkich historii.



Wernisaż oprócz samego artysty otworzyli także wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała, Konsul Honorowy Francji w Gdańsku Alain Mompert, kuratorka wystawy Elisabeth Duda, dyrektor CN Experyment Alicja Harackiewicz oraz dr hab. Jacek Friedrich, historyk sztuki.

- Bardzo chcemy współpracować międzynarodowo, nasze gospodarcze związki z Francją są silne, kulturalne – nieco rzadsze. Postanowiliśmy to wzmocnić, a przy okazji pokazać mieszkańcom Gdyni, trochę w ramach świątecznego prezentu, fantastyczną wystawę, za którą nie musimy płacić. Była to oferta, z której żal nie skorzystać. Aż do 5 stycznia można oglądać zdjęcia wieży Eiffla, zwanej też „Żelazną Damą”, robione przez cały rok – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

To niezwykłe artystyczne wyzwanie Jean-Paul Lubliner podjął już w 1999 roku, fotografując zaskakujące sceny z życia paryskiego (dalekie od legendarnej monotonii), o świcie, w południe czy o północy, w rytmie i barwach czterech pór roku. Artysta stał się wówczas świadkiem upływającego czasu, przybliżył i uwiecznił wydarzenia ostatniego roku przed nadejściem nowej ery.

- Nazywam te prace „podróżą nieruchomą”, dlatego że cały świat przechodzi u stóp wieży Eiffla i chciałem na zdjęciach pokazać właśnie tę uniwersalność – podkreślał Jean-Paul Lubliner. - Bardzo mi zależało na tym, aby się wystawić w Polsce dlatego, że mam polskie korzenie, mój ojciec urodził się w Polsce. Mam na nazwisko Lubliner dlatego, że moi przodkowie pochodzą z Lublina – wyjaśnił artysta.

- Gdynia jest bardzo ciekawym dla nas miejscem, to miasto jest symbolem emigracji, tak samo jak Paryż, a jego symbolem jest właśnie wieża Eiffla. Można zobaczyć tutaj coś bardzo nietypowego, mianowicie 130 różnych spojrzeń na wieżę Eiffla. Wieża jest zlokalizowana w centrum stolicy Francji, ale tak naprawdę należy do wszystkich. Przechodzi pod nią cały świat, Rosjanie, Polacy, Chińczycy i na zdjęciach widać życie codzienne Paryża, sezonowość, takich zdjęć tak naprawdę jest 365, a my wybraliśmy 130 najciekawszych – podsumowała Elisabeth Duda, polsko-francuska aktorka i kuratorka wystawy „130 lat Wieży Eiffla”.

Wernisażowi towarzyszył wykład dr hab. Jacka Friedricha - historyka sztuki, wykładowcy w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego oraz dyrektora Muzeum Miasta Gdyni w ramach cyklu Art&Science Cafe.

Niedzielny wieczór to także przygotowane przez edukatorów Centrum Nauki EXPERYMENT warsztaty, podczas których uczestnicy zbadali m.in. wytrzymałość łuków – budowanie mostu samonośnego, zjawisko korozji i sposoby jej zapobiegania czy jedną z najstarszych technik fotograficznych - fotografię cyjanotypową, wynalezioną w 1842 roku przez sir Johna Hershela.

Kuratorką wystawy Jean-Paula Lublinera „130 lat Wieży Eiffla” jest Elisabeth Duda. Wystawę można oglądać od 2 grudnia 2019 do 5 stycznia 2020 roku. Wstęp w ramach biletu do Centrum Nauki Experyment.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.12.2019 19:20
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.12.2019 08:38
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także

Najnowsze