Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

„Wind of change”. Sektor BSS rozmawia #wGdyni

The BSS Forum wróciło do Gdyni - konferencję otworzyła m.in. Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki (w środku), fot. Przemysław Kozłowski

The BSS Forum wróciło do Gdyni - konferencję otworzyła m.in. Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki (w środku), fot. Przemysław Kozłowski

Kilkuset biznesowych praktyków, kilkudziesięciu prelegentów z różnych rejonów świata i dwa dni, podczas których uwaga przedstawicieli polskiego sektora nowoczesnych usług dla biznesu jest zwrócona na Gdynię i Trójmiasto. Po kilkuletniej przerwie powróciło The BSS Forum – międzynarodowa konferencja skupiona wokół branżowych wyzwań i trendów.


„Wind of change” - to tegoroczne hasło, które patronuje jednej z największych konferencji dla przedstawicieli sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Wiatr, który zmienia rzeczywistość daje się we znaki już od ponad dwóch lat, gdy pandemia koronawirusa i lockdown zmieniły podejście biznesu na całym świecie do modelu pracy, a najbardziej aktualne wydarzenia za polsko-ukraińską granicą to kolejny czynnik wymuszający nowe działania wśród biznesowych usługodawców. Nie dotyczy to jedynie Polski, ale także innych państw, dlatego warto spotykać się i rozmawiać w międzynarodowym gronie.

Forum wróciło do Gdyni


Do Gdyni tym samym zawitało The BSS Forum. Warto dodać, że po kilkuletniej przerwie, bo po raz ostatni reprezentanci tego dynamicznie rozwijającego się sektora rozmawiali w Gdyni jeszcze w 2018 roku. Tym razem wydarzenie odbywa się nie tyle na terenie miasta, co całego Trójmiasta – wieczorna gala „Outsourcing Stars” zagości na terenie Stoczni Gdańskiej.

Otwarcie The BSS Forum - Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, fot. Przemysław Kozłowski
Otwarcie The BSS Forum - Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, fot. Przemysław Kozłowski

Najważniejszą okazją do wymiany poglądów i przyjrzenia się temu, w którą stronę ewoluuje cały sektor jest jednak właśnie tytułowe forum sektora BSS (Business Services Sector – sektor usług dla biznesu, dop. red.), które w czwartek odbyło się w gdyńskim hotelu Courtyard by Marriott. Po jego oficjalnym otwarciu przez Wiktora Doktóra z Pro Progressio prelegentów i gości powitała także wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała.- Forum BSS powraca do Gdyni po paru latach, choć uczciwiej byłoby powiedzieć, że powraca do Trójmiasta, bo tym razem jest zlokalizowane we wszystkich naszych miastach i bardzo mnie to cieszy. Na tym polega rozsądne zachęcanie inwestorów. To, jak bardzo Trójmiasto jest dobrze widziane przez podejmujących decyzje o lokalizacji nowych inwestycji biznesowych wskazuje, że nasze działania przynoszą skutek, a to jest nam bardzo potrzebne i przekłada się na bardzo konkretne liczby: w tym sektorze pracuje obecnie w naszym regionie ponad 35 tysięcy osób. (…) Chwilę po pandemii mamy do czynienia z kolejnym czynnikiem wielkich zmian i możemy na niego dobrze albo źle zareagować. Takie konferencje służą wymianie wiedzy i wierzę, że właśnie ta wymiana doprowadzi do tego, że będziemy potrafili zareagować mądrze i wykorzystać dramatyczne wydarzenia tak, aby wydobyć z nich czynniki, które mogą służyć wzrostowi gospodarczemu – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Sektor przyszłości. Pomorze z potencjałem na rozwój


Sam sektor nowoczesnych usług dla biznesu, czyli z języka angielskiego BSS jest określany mianem „największego niepublicznego pracodawcy w Polsce”. W gęściej zaludnionych i zamożniejszych regionach kraju dynamicznie rozwijają się polskie oddziały i siedziby zagranicznych firm, które generują zapotrzebowanie na dobrze wykształconych specjalistów.

Sektor przede wszystkim zapewnia wsparcie biznesu w zakresie dostarczania gotowych, specjalistycznych usług, np. rozwiązań analitycznych, oprogramowania czy outsourcingu niektórych działań. To – w dużym skrócie - realizacja procesów niezbędnych firmom przez zewnętrzne podmioty, często działające w innym kraju.

Właśnie dlatego sektor BSS jest szansą dla polskich miast. To dziesiątki tysięcy nowych, dobrze płatnych miejsc pracy, a jednym z kluczowych ośrodków tego sektora w kraju jest właśnie Trójmiasto – ważne biurowe zagłębie na mapie Polski, które wciąż dysponuje dodatkowymi możliwościami rozwoju i warunkami poszukiwanymi przez inwestorów. To także jeden z czynników, który sprawia, że branżowi eksperci spotykają się właśnie tutaj, a samo The BSS Forum znów odbywa się w Gdyni.

Warto dodać, że poza kilkudziesięcioma tysiącami pracowników tego sektora na Pomorzu, obecność tego typu firm generuje także pracę w regionie dla innych, pokrewnych branż. Na ten moment w Trójmieście funkcjonuje ponad 180 podmiotów, które można zakwalifikować właśnie jako nowoczesne usługi dla biznesu.

- Sektor nowoczesnych usług biznesowych jest wielką lokomotywą wzrostu dla całego Trójmiasta i Pomorza, wzrostu gospodarczego. Jest to ogromna szansa dla rozwoju nie tylko samego sektora, ale i sektorów towarzyszących. (…) Bardzo się cieszymy nie tylko z tego, że będziemy mieli okazję pokazać nasze lokalizacje biurowe, nasze case’y biznesowe, które potwierdzają to zapewnienie, że warto budować swój biznes w Trójmieście, ale również dlatego, że ten „zbiorowy mózg”, jaki stanowią specjaliści ze wszystkich dziedzin sektora i otoczenia tego sektora na pewno pomoże wypracować rozwiązania i odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a żyjemy w niespokojnych i bardzo dynamicznych czasach – podkreślił Marcin Grzegory, zastępca dyrektora Invest in Pomerania.

Rozwój, nowe wyzwania i wymagania pracowników


Jak wypada już 6. edycja jednego z najważniejszych wydarzeń branży BSS? To łącznie dwa dni wydarzeń, z czego sama część dyskusyjna przyciąga do Gdyni ponad 350 gości, głównie osób związanych zawodowo z branżowymi potentatami. W agendzie znalazło się miejsce dla łącznie 12 prelekcji poświęconych konkretnym wyzwaniom sektora – np. rozwojowi działalności operacyjnej, kwestii zatrudniania cudzoziemców czy trendom w lokalizowaniu biznesowych centrów.

Jeden z paneli dyskusjnych The BSS Forum, fot. Przemysław Kozłowski
Jeden z paneli dyskusjnych The BSS Forum, fot. Przemysław Kozłowski

O wszystkim, co może okazać się w najbliższym czasie kluczowe z punktu widzenia usług dla biznesu, wypowie się łącznie 28 prelegentów. Wśród nich znaleźli się reprezentanci tak renomowanych firm, jak chociażby Hapag-Llloyd AG, Boeing IT International, Digiteum, Torus czy Cushman & Wakefield.

- Obrady i dyskusje będą prowadzone w trzech różnych wątkach dyskusyjnych: jeden dotyczący sfery czysto biznesowej, drugi – sprzedażowo-rozwojowej i trzeci – HR-owej. To trzy elementy, które towarzyszą na co dzień branży nowoczesnych usług dla biznesu, a ponieważ i na świecie, i w Polsce dosyć sporo zmian nastąpiło na przestrzeni ostatniego roku, chcemy to dzisiaj podsumować w międzynarodowym gronie. Ściągnęliśmy prelegentów zarówno z Kanady, jak i zachodniej i wschodniej Europy, którzy będą dzielili się swoim doświadczeniem i mamy nadzieję, że wypracujemy ciekawe tezy na zakończenie dzisiejszego wydarzenia – mówił Wiktor Doktór z Pro Progressio, organizator wydarzenia.

Tegoroczny cykl wydarzeń związanych z The BSS Forum zamknie wieczorna gala „Outsourcing Stars”. Jej organizatorzy wręczą branżowe statuetki przedstawicielom sektora, którzy w szczególny sposób wyróżnili się swoimi działaniami. Nagrody trafią również do firm, które rozwijały się najszybciej w minionym roku.

Organizatorem The BSS Forum i gali „Outsourcing Stars” jest Pro Progressio, a partnerem strategicznym – Invest in Pomerania. Gdynia i Sopot to miasta partnerskie wydarzenia. Patronat honorowy nad konferencją objęła natomiast Polska Agencja Inwestycji i Handlu z Grupy PFR.

  • ikonaOpublikowano: 07.04.2022 14:15
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.04.2022 15:53
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze