Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Witomino bez podziału - więcej korzyści dla mieszkańców

Witomino

Witomino

Witomino – cicha, przyjazna i otoczona lasami dzielnica, w której wielu chciałoby zamieszkać. W latach 60. XX wieku, ze względu na gwałtowną rozbudowę mieszkaniową, podzielono je na Witomino - Leśniczówkę i Witomino - Radiostację. Dzisiaj dla zdecydowanej większości mieszkańców to po prostu Witomino. Jedna dzielnica zamiast dwóch oznacza same korzyści. To większy, bardziej elastyczny budżet dzielnicowy, większa pula w budżecie obywatelskim i trzecie miejsce pod względem liczby mieszkańców wśród wszystkich gdyńskich dzielnic.

Granica prowadzi z zachodu na wschód, przez ulice Chwarznieńską i Małokacką, w sztuczny sposób dzieląc Witomino na dwie jednostki. Tymczasem trudno byłoby znaleźć w Gdyni przykład dwóch sąsiadujących ze sobą dzielnic, tak do siebie podobnych.

Granica, której nie widać

Czysto umowna administracyjna granica jest na co dzień niezauważalna i to zarówno dla gdynian tam mieszkających, jak również dla mieszkańców innych dzielnic. Mieszkańcy Witomina wielokrotnie w ciągu dnia przekraczają granice, czy to robiąc zakupy czy udając się do przychodni. Oba działające tam przedszkola i żłobki położone są w Witominie-Radiostacji, z kolei dzielnicowe centrum handlowe czy basen mieszczą się w Witominie-Leśniczówce. Uczniowie SP 12 i SP 35 mieszkają po obu stronach dzielnicy i idąc rano do szkoły, przekraczają tę umowną granicę. Po obu stronach aktywnie działają kluby seniora.

- Podział na dwie dzielnice niesie za sobą także dużo komplikacji. Warto przytoczyć historyczny już projekt z budżetu obywatelskiego, który przewidywał budowę sygnalizacji świetlnej na przejściu przez ulicę Chwarznieńską na wysokości Hodowlanej. Dotyczył on w równym stopniu obu dzielnic i tylko dlatego musiał spełnić w dwójnasób wszystkie wymagane warunki. Ostatecznie sygnalizacja powstała, ale poza budżetem obywatelskim, gdyż jej budowa była rzeczywistą potrzebą mieszkańców Witomina jako całości – przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni

Rewitalizacja i środki na rozwój

Trwa proces  rewitalizacji zachodniej części Witomina - Radiostacji, ale, co bardzo ważne, w konsultacjach biorą udział na równych prawach mieszkańcy Witomina - Leśniczówki, którzy mieszkają kilkanaście metrów od obszaru, objętego programem rewitalizacji. Połączenie obu dzielnic to większe możliwości inwestycyjne nowej rady dzielnicy. W 2019 roku łączny budżet dzielnicowy Witomina to niebagatelna kwota 173 250 zł. Większym budżetem będzie dysponować tylko Chylonia i Obłuże. Projekty obywatelskie będą mogły być realizowane w oparciu o pulę aż 438 800 zł – taka kwota pojawia się w zakładanym Budżecie Obywatelskim 2019.  

- To w końcu większe możliwości spojrzenia na potrzeby mieszkańców przez pryzmat całego Witomina. Może powstać jedna z najsilniejszych i również najbogatszych jednostek w mieście, o co chcemy zapytać mieszkańców – mówi Paweł Brutel, gdyński radny w okręgu nr 3, obejmującego obie dzielnice Witomina.  
 
Warto również dodać, że Witomino to dzielnica, która mocno się zestarzała. Tylko w ciągu ostatniego kwartału 2018 roku liczba ludności obu witomińskich dzielnic zmniejszyła się o 46 osób, a od 2014 roku prawie o 4,5%, co oznacza 826 osób. Połączone dzielnice miałyby 17 203 mieszkańców (dane na 19.12.2018 r.), co oznaczałoby, że Witomino jest trzecią pod względem liczby mieszkańców gdyńską dzielnicą (po Chyloni i Obłużu).

Trochę o historii Witomina

Do 1776 roku wieś była w posiadaniu klasztoru Brygidek, potem stała się własnością państwa pruskiego, a w 1874 roku trafiła w ręce prywatnego właściciela. Na początku XX wieku osada liczyła około 100 mieszkańców. Rola Witomina zaczęła zmieniać się w 1930 roku. Wówczas podjęto decyzję o likwidacji jednej z gdyńskich dzielnic biedy i ubóstwa (tzw. dzielnicy chińskiej) poprzez przeniesienie jej mieszkańców z centrum miasta na jego obrzeża, właśnie w okolice majątku Witomino. Dzielnica chińska została zlikwidowana w 1931 roku. Jej dotychczasowi mieszkańcy otrzymali niewielkie parcele (liczące po około 500 metrów kwadratowych), położone wokół dzisiejszej ulicy Stawnej. W ten sposób powstała kolonia robotnicza Witomino. W 1932 roku zbudowano na Witominie niewielki drewniany kościółek, a w 1933 powstała tam parafia. Kościół został spalony w 1945 roku, a dwa lata później stanął murowany kościół. W 1933 roku Witomino zostało włączone w obszar administracyjny Gdyni i stało się jej dzielnicą. Powołane w tym czasie Towarzystwo Budowy Osiedli starało się koordynować rozwój dzielnicy poprzez poprawę infrastruktury miejskiej, a przede wszystkim tworzenie zorganizowanej zabudowy robotniczej, jako zaplecza mieszkaniowego dla szybko rozwijającego się miasta.

  • ikonaOpublikowano: 20.12.2018 13:00
  • ikona

    Autor: Grażyna Pilarczyk (g.pilarczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.12.2018 20:35
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze