Co nowego

Włącz się w malowanie muralu „Nasze Witomino”

„Letnia szkoła muralu”. Młodzież poznawała różne techniki powstawania murali // ilustr. Laboratorium Innowacji Społecznych

„Letnia szkoła muralu”. Młodzież poznawała różne techniki powstawania murali // ilustr. Laboratorium Innowacji Społecznych

Ściana gotowa, materiały kupione, ekipa w gotowości – można zaczynać malowanie nowego muralu na Witominie. Na murze oporowym na tyłach budynku przy ul. Chwarznieńskiej 36 w najbliższych tygodniach powstanie malowidło „Nasze Witomino”. Pojawią się na nim kolejne, stworzone przez młodzież, symbole rewitalizowanej dzielnicy.


Gdy w ubiegłym roku na ścianie garaży przy ul. Uczniowskiej powstawał mural w ramach projektu „Miejsce tworzenia jest tam, gdzie mieszkam”, można było przypuszczać, że tego typu przedsięwzięcia będą kontynuowane. W grupie zaangażowanych w tworzenie malowidła młodych ludzi był bowiem 15-letni dziś Kamil. Mówił nam wtedy:

– Zaciekawił mnie pomysł na mural i postanowiłem pomóc. Mam satysfakcję, że coś zrobiłem. Nauczyłem się, że najlepiej pracuje się z ludźmi, którzy pomagają, i że dobrze pomagać innym. Chciałbym zrobić jeszcze jeden mural. Może z Funduszu Sąsiedzkiego?

Jak powiedział, tak zrobił. Pod okiem pracowniczki Laboratorium Innowacji Społecznych przygotował projekt do Funduszu Sąsiedzkiego „Gdynia OdNowa” – konkursu dla mieszkańców na inicjatywy angażujące sąsiadów. W efekcie odbyły się warsztaty dla młodzieży w ramach „Letniej szkoły muralu”, prowadzone przez artystę rzemieślnika Beeskiego. Wtedy też powstał projekt muralu, który ozdobi mur oporowy na tyłach budynku przy ul. Chwarznieńskiej 36. Warsztaty z udziałem uczniów szkół podstawowych zorganizowano w lipcu.

– Młodzież poznawała, także w praktyce, różne techniki wykonywania murali. Ci młodzi ludzie nie byli zaangażowani w powstanie muralu przy ul. Uczniowskiej, ale mieli podobne zadanie – pokazać za pomocą obrazów, z czym kojarzy im się Witomino, jak myślą o dzielnicy i jak chcieliby o niej opowiedzieć rysunkiem – wyjaśnia Monika Listwoń, koordynatorka Funduszu Sąsiedzkiego „Gdynia OdNowa” w Laboratorium Innowacji Społecznych. – Beeski, prowadzący warsztaty, ułożył z tych prac mural tak, by całość dobrze prezentowała się na powierzchni 37 m2, którą dysponujemy.

Beeski: – Lubię pracować z młodzieżą, tego typu projekty są świetną inicjatywą i ogromną szansą dla młodych osób. To dobry sposób, by pokazać im coś, co może stać się ich pasją, sposobem na życie, ciekawą drogą wyrażania siebie. Podczas warsztów pracowało nam się bardzo przyjemnie i w dobrym trybie. Dzieci były pracowite, ciekawe, naprawdę mocno angażowały się w budowanie tego konceptu, chłonęły wiedzę o technikach i narzędziach tworzenia murali. Tych kilka dni to mega fajny czas z paczką, z którą z chęcią bym jeszcze nieraz popracował.

Ściana, którą ozdobi mural, została zagruntowana i pomalowana. Opracowany przez Beeskiego projekt przerzucono na nią za pomocą rzutnika.

– Dzięki temu projekty można w pełni odzwierciedlić w dość szybki i precyzyjny sposób – wyjaśnia Beeski. – To dobra technika także dla tych, którzy nie mają zbyt dużych predyspozycji malarskich.

Co ciekawe, wybrana technika wymusiła prowadzenie prac po zmroku, a zatem ta część projektu powstawała przez trzy dni do późnych godzin nocnych.

Dziś nic już nie stoi na przeszkodzie, by zacząć wypełniać mural kolorami.

– Wspólne malowanie zaczynamy w środę, 28 lipca. Będziemy spotykać się dwa razy w tygodniu: w środy w godzinach 17.00-20.00 i w czwartki od godz. 11.00 do godz. 13.30. W akcję może włączyć się każdy, więc zapraszam wszystkich chętnych – mówi Monika Listwoń. – Zadanie dla malujących to wypełnienie kolorami konturów, które już są naniesione na ścianę. Zapewniamy wszelkie materiały, więc nie trzeba mieć z sobą niczego oprócz butelki wody, aby się napić w razie potrzeby, i stroju, którego nie będzie zbytnio żal, gdy spadnie na niego kropla farby.


Plakat informacyjny z terminami malowania muralu "Nasze Witomino"

– Dałem znać ekipie, żeby odzywali się do mnie podczas pracy nad muralem. Bardzo dobrze pracowało mi się z całą paczką i  jestem ciekawy, jak projekt będzie się rozwijał – przyznaje Beeski. – Zależy mi na tym, by efekt końcowy był jak najlepszy.

Prace nad muralem potrwają do 2 września. W razie potrzeby zostaną przedłużone.

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, zwraca uwagę na ważną rolę, jaką takie projekty pełnią w procesie rewitalizacji. Część dzielnicy Witomino, w której mural powstanie, jest objęta Gminnym Programem Rewitalizacji.

– Projekt, jak ten realizowany na Witominie, jak w soczewce skupia nasze gdyńskie myślenie o rewitalizacji. Bo zmieniając gdyńskie dzielnice, myślimy nie tylko o przestrzeni czy poprawie infrastruktury, ale także o tym, by zaangażować mieszkańców w życie ich najbliższej okolicy, zachęcać do wspólnego działania, inspirować do podejmowania własnych inicjatyw – podkreśla. – To wszystko udało się osiągnąć przy okazji prac nad sąsiedzkim muralem przy ul. Uczniowskiej. Cieszę się z tego tym bardziej, że młodzież złapała bakcyla sąsiedzkiej aktywności. Bardzo nam zależy na dotarciu do młodych ludzi i pokazaniu im satysfakcji, jaką można czerpać ze współdziałania.

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.07.2021 09:32
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.07.2021 16:12
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze