Co nowego

Wspomnienia z „Darem Młodzieży” w roli głównej

„Dar Młodzieży” powracający do Gdyni z Rejsu Niepodległości w marcu 2019 roku // fot. Michał Czachorowski

„Dar Młodzieży” powracający do Gdyni z Rejsu Niepodległości w marcu 2019 roku // fot. Michał Czachorowski

Praktyki morskie na „Darze Młodzieży” to z pewnością dla większości studentów Uniwersytetu Morskiego niezapomniane przeżycie. Swoimi wspomnieniami mogą się oni podzielić w ramach konkursu, organizowanego przez uczelnię. Właśnie wydłużono termin przyjmowania zgłoszeń. Można to zrobić do 15 lutego.


Uniwersytet Morski w Gdyni od przeszło stu lat kształci ludzi morza. Jeszcze w trakcie studiów wielu z nich miało okazję odbywać praktyki na legendarnej fregacie „Dar Młodzieży”. Było to z pewnością wyjątkowe, niezapomniane przeżycie, które podczas morskich przygód dostarczyło uczestnikom morza wspomnień.

Wspomnienia jednak, mają to do siebie, że z czasem się zacierają i potrafią zupełnie zniknąć. Dlatego aby utrwalić pamięć o „Darze Młodzieży” i praktykujących na nim studentach, Uniwersytet Morski w Gdyni ogłosił wyjątkowy konkurs pn. „Wspomnienia z praktyki na Darze Młodzieży”.

Skierowany jest on do wszystkich praktykantów, którzy w latach 1982-2021 terminowali na należącym do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni żaglowcu „Dar Młodzieży”. Początkowo zgłoszenia nadsyłać można było do końca grudnia ubiegłego roku. Organizator zabawy postanowił jednak przedłużyć termin naboru – do 15 lutego 2022 roku.

- Zachęcam każdego, kto wraca wspomnieniami do czasu praktyk odbytych na pokładzie „Daru Młodzieży”, aby wziął udział w konkursie. Wspomnienia praktykantów to dla nas żywa historia naszego szkolnego statku, prawdziwa tym bardziej, że doświadczona przez ludzi młodych, pełnych entuzjazmu, zaangażowania i niemal zawsze – zachwytu morzem, statkiem, przygodą. Chcemy, by wspomnienia te przetrwały w pamięci potomnych, a najciekawsze nagrodzimy – mówi prof. UMG dr inż. kpt. ż.w. Bogumił Łączyński, dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG .

Aby wziąć udział w zabawie należy przygotować pracę poświęconą naukom pobieranym na fregacie. Jej forma może być dowolna. Mile widziane będą zatem zarówno wspomnienia literackie, jak graficzne. Gotowe prace dostarczyć można na dwa sposoby:
  • pocztą tradycyjną, na adres Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni: ul. Morska 81-87, 81-225 Gdynia,
  • pocztą elektroniczną, na adres e-mail: b.laczynski@umg.edu.pl.

Zgłoszenia oceniać będzie czteroosobowa komisja w składzie:
  • prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni,
  • prof. UMG, dr inż. kpt. ż.w. Bogumił Łączyński, dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich,
  • prof. kpt. ż.w. Daniel Duda, h. Prezes Polskiego Towarzystwa Nautologicznego 
  • dr inż. kpt. ż.w Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Kapituła wybierze najciekawsze prace. Ich autorom przyznane zostaną wyróżnienia oraz I i II nagroda w wysokości odpowiednio 1000 zł i 500 zł.

„Dar Młodzieży” wychodzi w morze na praktyki studenckie (marzec 2021 rok) // fot. Paweł Kukla

„Dar Młodzieży”

Trzymasztowa fregata o długości całkowitej (z bukszprytem) 108,8 m i powierzchni żagli 3015 m2. Załoga stała liczy 32 osoby. Ponadto na pokładzie znaleźć się może do 136 praktykantów. Wysokość dwóch najwyższych masztów – grota i foka – wynosi 49,5 m, natomiast trzeciego krojcmasztu nieco mniej – 46,5 m. Topy masztów wznoszą się około 60 metrów nad poziomem morza. Żaglowiec został zaprojektowany został przez gdańszczanina inż. Zygmunta Chorenia, zbudowany został w Stoczni Gdańskiej. Wodowanie nastąpiło 12 listopada 1981 roku, a podniesienie bandery odbyło się w Gdyni 4 lipca 1982 roku. 2022 rok jest więc dla fregaty jubileuszowym. „Dar Młodzieży” obchodzić będzie 40-lecie służby.

  • ikonaOpublikowano: 18.01.2022 09:24
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.01.2022 09:59
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze