Co nowego

Wszystkie drogi prowadzą do metropolii

Sygnatariusze listu intencyjnego w Żukowie, fot. Beata Bujnowska-Kowalska

Sygnatariusze listu intencyjnego w Żukowie, fot. Beata Bujnowska-Kowalska

Pomorskie samorządy będą współpracować przy budowie niezbędnych dróg dojazdowych do Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Przedstawiciele okolicznych miast i gmin, w tym także Gdyni podpisali we wtorek w Żukowie list intencyjny w tej sprawie. Podstawą będzie m.in. przygotowany wcześniej przy współpracy z samorządami „Plan zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego 2030”.

To ważny krok w kierunku poprawienia możliwości transportowych Pomorza. Kilka tygodni temu, podczas kampanii wyborczej zadeklarowano budowę Obwodnicy Metropolitalnej ze środków budżetu centralnego. Przypomnijmy, że trasa już w 2014 roku znalazła się w pierwszej dziesiątce najważniejszych inwestycji drogowych w Polsce do realizacji w perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020, jednak jej realizację przesunięto w czasie.
 
Teraz, gdy rząd zapowiada gotowość do ogłoszenia przetargu jeszcze tego lata, samorządy stawiają na współpracę i zobowiązują się do niezbędnych prac nad drogami dojazdowymi dla nowej trasy szybkiego ruchu. W Żukowie, centrum jednej z gmin, które zyskają na budowie nowego połączenia podpisano list intencyjny w sprawie współpracy prawnej, planistycznej i projektowej lokalnych samorządów.

- Połączenia drogowe są absolutnie niezbędne, zarówno dla jakości życia, ale także dla rozwoju gospodarki. Jeśli chcemy iść do przodu, musimy robić to mądrze, czyli razem i profesjonalnie – zaznaczyła podczas swojego wystąpienia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Dobre połączenia transportowe, w szczególności te, które pozwalają nam się włączyć w trend intermodalny będą gwarantowały, że tym którzy mieszkają w mieście będzie łatwo dojechać na prowincję i chociażby podziwiać uroki natury, a tym, którzy mieszkają dalej od jądra metropolii będzie łatwo dojechać do pracy lub na zakupy do samego centrum. Liczę na to, że dzisiejszy list intencyjny będzie jednym z doskonałych przykładów na to, jak praca samorządowa realnie buduje jakość życia i stanie się przyczynkiem lepszego życia naszych mieszkańców – podkreśliła wiceprezydent Gdyni.

Podczas spotkania w Żukowie oprócz marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka list intencyjny podpisali też przedstawiciele samorządów: Katarzyna Gruszecka-Spychała - wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Piotr Borawski – wiceprezydent Gdańska, Wojciech Kankowski – burmistrz Żukowa, Iwona Formela – etatowy członek zarządu powiatu kartuskiego, a także Michał Glaser – prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Tomasz Kloskowski – prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

- System transportowy regionu podlega permanentnym przekształceniom. W ciągu ostatnich 20 lat nadrabiamy ogromne zaległości infrastrukturalne. Cieszą nas ostatnie decyzje rządu, przywracające drodze S6 i Obwodnicy Metropolitalnej szanse na realizację w ramach obecnego Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad. Mam nadzieję, że nie są to tylko czcze obietnice, ale realna propozycja podjęcia się tych wielkich projektów inwestycyjnych na terenie województwa pomorskiego – mówił podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Samorząd województwa uwzględnił projektowany przebieg Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta w już istniejącym „Planie zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego 2030” oraz w stanowiącym jego część „Planie zagospodarowania Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot 2030”. Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego przygotowało koncepcje przebiegu następujących odcinków dróg:

  • węzeł Wysoka z węzłem Chwaszczyno,
  • węzeł Matarnia - Port Lotniczy z węzłem Miszewo,
  • węzeł Glincz z miejscowością Borkowo,
  • węzeł Żukowo z węzłem Gdańsk Karczemki.

List intencyjny przewiduje utworzenie zespołu, który do końca roku wypracuje rozwiązania dotyczące zarówno harmonogramu dalszych prac projektowych, jak również wskazania źródeł ich finansowania.

Według ostatnich zapowiedzi polskiego rządu, przetarg na budowę Obwodnicy Metropolitalnej ma zostać ogłoszony jeszcze podczas tegorocznych wakacji. Przypomnijmy, że wcześniejsze założenia obejmowały realizację tej inwestycji w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Szacowana wartość inwestycji to około 2,2 mld zł.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.07.2020 15:20
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.07.2020 15:23
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze