Co nowego

Za nami XX sesja Rady Miasta

XX sesja Rady Miasta Gdyni // fot. Magdalena Czernek

XX sesja Rady Miasta Gdyni // fot. Magdalena Czernek

Zakończyła się XX sesja Rady Miasta Gdyni. W sali audytoryjnej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego odbyła się debata nad „Raportem o stanie gminy”. Radni udzielili prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi wotum zaufania oraz absolutorium. Zatwierdzono także sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za rok 2019.

XX sesja Rady Miasta Gdyni – podobnie jak i poprzednia – odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Duża, konferencyjna sala zapewniła radzie wystarczającą liczbę miejsca do zorganizowania obrad z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego w dobie pandemii koronawirusa.

Sesję zapoczątkowała debata nad „Raportem o stanie gminy”. W jej wyniku radni zadecydowali o:


- udzieleniu Prezydentowi Miasta wotum zaufania,

Każdego roku Prezydent Miasta Gdyni ma obowiązek przedstawić Radzie Miasta Gdyni raport podsumowujący jego działalność w minionym roku. Dokument dotyczy realizacji polityk, programów i strategii, a także uchwał Rady Miasta oraz Budżetu Obywatelskiego.

Po rozpatrzeniu raportu oraz debacie – radni udzielili prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi wotum zaufania.


- przyjęciu sprawozdania z działalności Prezydenta Miasta Gdyni za rok 2019,

Zgodnie z obowiązkiem prezydent przedstawia sprawozdanie ze swojej działalności, które zawiera informacje na temat zadań, przedsięwzięć i projektów, realizowanych w ubiegłym roku, dotyczących zadań własnych gminy i powiatu, zadań zleconych przez administrację rządową oraz zadań wynikających z zawartych porozumień.

Wzorem lat poprzednich, sprawozdanie zostało opracowane w odniesieniu do struktury organizacyjnej Urzędu Miasta Gdyni. Jej pełna treść dostępna jest on-line. Można przeczytać je TUTAJ.

Radni przyjęli sprawozdanie złożone przez prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka.


- zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu miasta w roku 2019;

Do wyłącznej właściwości rady gminy należy m.in. rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz sprawozdania finansowego. W myśl ustawy ma to nastąpić w terminie do 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym.

Sprawozdania zostały poddane badaniu audytorskiemu, które stało się podstawą do sformułowania opinii biegłego rewidenta. Ta okazała się być opinią pozytywna, stąd zarówno Komisja Rewizyjna Rady Miasta Gdyni, jak i Rada Miasta zatwierdziły sprawozdanie.


- udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Gdyni,

Do wyłącznej właściwości rady gminy należy m.in. udzielenie absolutorium prezydentowi miasta. W myśl ustawy ma to nastąpić w terminie do 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym.

Podjęcie przez Radę Miasta uchwały w tej sprawie poprzedzone zostało działaniami Komisji Rewizyjnej, która rozpatrzyła sprawozdania finansowe, z wykonania budżetu, a także informację o stanie mienia komunalnego gminy oraz opinig biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego gminy za poprzedni rok obrotowy.

Komisja Rewizyjna Rady Miasta Gdyni w dniu 10 czerwca 2020 r. sformułowała wniosek o udzielenie Prezydentowi Miasta Gdyni absolutorium za rok 2019. Radzie Miasta przedstawiono jej stanowisko, a także opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku. Rada Miasta zadecydowała o udzieleniu prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi absolutorium.


- dopuszczeniu cyfrowej formy publikacji niektórych informacji związanych z działaniami Miasta Gdyni,

W związku z powszechną informatyzacją i naciskiem na działania proekologiczne dopuszcza się możliwość publikacji tylko na stronie internetowej informacji o przebiegu wykonania budżetu Miasta Gdyni, informacji o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej, w tym realizacji ujętych w prognozie przedsięwzięć oraz informacji o wykonaniu planów finansowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej i instytucji kultury za I półrocze roku budżetowego.


- zasadach udzielania dotacji celowej na zakup roweru towarowego,

Gdynia jako partner w projekcie CityChangerCargoBike (dofinansowanego w ramach Programu
Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020) jest zobowiązana wdrażać programy pilotażowe związane z promowaniem rowerów towarowych wśród mieszkańców.

Jednym z takich działań jest uruchomienie dotacji celowych dla mieszkańców na dofinansowanie zakupu takich rowerów. Takie wsparcie ma na celu zwiększyć liczbę ekologicznych środków transportu w mieście, wpłynie na zmniejszenie ruchu samochodowego, a także na zwiększenie mobilności aktywnej użytkowników oraz bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu. Roweru towarowego można użyć m.in. do przewozu dzieci, zakupów, towaru do 100kg (zależności od modelu), realizacji dostaw, transportu na tzw. pierwszej i ostatniej mili, promocji swojej działalności, czy też jako stacjonarny punkt handlowo-usługowy.

W myśl uchwały dotacja przekazywana jest w formie zwrotu części udokumentowanych kosztów inwestycji poniesionych przez wnioskodawcę. Przysługuje w wysokości odpowiadającej 50% wartości poniesionych kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 5 000 zł.

Podjęcie uchwały jest wyrazem wsparcia i propagowania ekologicznej formy transportu, jaką stanowią rowery towarowe, przyczyniającej się do poprawy jakości powietrza i klimatu oraz zmniejszenia hałasu. Dofinansowania zakupu rowerów towarowych są praktykowane w wielu miastach europejskich (Wiedeń, Oslo, Utrecht, Mechelen, cała Anglia oraz Niemcy) i cieszy się dużym zainteresowaniem. W Polsce takie rozwiązanie jeszcze nie zostało wdrożone, ale ze względu na innowacyjne aspekty projektów finansowanych z programu Horyzont 2020, Gdynia ma szansę stać się pierwszym takim miastem.

- przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Orłowo w Gdyni, rejon ulic Spacerowej i Orłowskiej oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Orłowo w Gdyni, rejon ulic: Króla Jana III, Przemysława, Plażowej, Balladyny i Świętopełka,

Obszary objęte granicami projektu planu usytuowane są na terenie, dla którego uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Orłowo w Gdyni, obejmujący obszary w rejonach ulic: Spacerowej, Orłowskiej, Króla Jana III, Przemysława, Plażowej, Balladyny i Świętopełka (uchwała Rady Miasta nr IX/263/19 z dnia 22 maja 2019 roku).

W wyniku uwzględnienia skargi Wojewody Pomorskiego na ww. uchwałę, Wojewódzki Sąd
Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 27 maja 2020 r. stwierdził nieważność uchwały w części. W związku z tym, w celu ustalenia przeznaczenia terenów oraz określenia sposobów ich zagospodarowania, zasadne jest przystąpienie do sporządzenia planu miejscowego obejmującego obszar części dzielnicy Orłowo w Gdyni, rejon ulic Spacerowej i Orłowskiej.

W zakresie struktury przestrzennej, Studium określa obszar objęty planem jako strefę miejską, w
granicach której wyróżnia się elementy współtworzące osnowę ekologiczną miasta: tereny zieleni
urządzonej (ogrody botaniczne, parki, bulwary, skwery) oraz lokalne korytarze ekologiczne. Dodatkowo Studium wskazuje tereny o minimalnym udziale 40-60 % powierzchni biologicznie czynnej.

W zakresie struktury funkcjonalnej – kierunków zmian w przeznaczeniu terenów Studium
przewiduje tereny: usług (z dopuszczeniem obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży do 2000 m2, zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i małych domów mieszkalnych, zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, zieleni urządzonej.

W zakresie obszarów objętych prawną ochroną zabytków Studium wskazuje strefy ochrony
krajobrazu i ochrony ekspozycji obszarów wpisanych do rejestru zabytków.

Ponadto przeważającą część obszaru objętego planem Studium wskazuje jako strefę ochrony konserwatorskiej II – obszary ochrony konserwatorskiej historycznego rozplanowania i zabudowy z dopuszczeniem pewnych przekształceń i uzupełnień – zespół willowo-letniskowy Orłowa.


- przyjęciu planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania na terenie Gminy Miasta Gdyni,

Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych Gdynia, jako gmina o liczbie mieszkańców wyższej niż 150 000, w której zostało zarejestrowanych co najmniej 95 000 pojazdów samochodowych i na 1000 mieszkańców przypada co najmniej 400 pojazdów samochodowych, jest zobowiązana do wybudowania minimalnej liczby punktów ładowania zainstalowanych w ogólnodostępnych stacjach ładowania, zlokalizowanych na terenie gminy w liczbie 100 punktów ładowania.

W celu realizacji obowiązku wynikającego z ustawy, zespół Wydziału Strategii Gminy Miasta Gdyni przeprowadził międzywydziałowe konsultacje dotyczących preferowanych i możliwych do wydzierżawienia lokalizacji. Na tej podstawie, w kolejnym kroku zostało przeprowadzone postępowanie na wyłonienie operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych (EV). W wyniku postępowania wyłoniono jednego operatora, który zadeklarował wybudowanie sieci 23 ogólnodostępnych stacji ładowania (46 punktów ładowania) na terenie Gdyni. W tym samym okresie została również wykonana inwentaryzacja wybudowanych i realizowanych instalacji stacji ładowania. Oba procesy zakończono 14 stycznia 2020 r.

W wyniku podjętych działań ustalono, że do osiągnięcia ustawowej liczby ogólnodostępnych punktów ładowania na terenie Gdyni należy wybudować 20 punktów.

Prezydent Miasta Gdyni opracował projekt planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania, który został poddany konsultacjom społecznym. Po nich został on przekazany lokalnemu Operatorowi Sieci Dystrybucji (OSD) ENERGA Operator S.A., który w terminie wynikającym z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uzgodnił go i na jego podstawie opracował „Program przyłączania do systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego ogólnodostępnych stacji ładowania w mieście Gdynia realizowany przez ENERGA-OPERATOR SA”.

Prezydent Miasta Gdyni uzgodniony przez OSD plan przekazał do akceptacji Radzie Miasta Gdyni, która zadecydowała o przyjęciu go.


- wyborze brakujących ławników na kadencję w latach 2020-2023.

W wyniku tajnego głosowania wybrano brakujących ławników do dwóch instytucji:

> Sądu Okręgowego w Gdańsku (czterech nowych ławników):
- Elżbieta Pawłowska
- Tadeusz Furmańczyk
- Lucyna Napiątek-Amielańczyk
- Teresa Ewa Stefanowicz

> Sądu Rejonowego w Gdyni do orzekania w sprawach zakresu prawa pracy (trzech nowych ławników):
- Wioletta Dobrzeniecka
- Barbara Marzena Krefta
- Halina Jackiewicz-Malinowska



Lista projektów uchwał znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Sesja transmitowana była na stronie Gdynia.pl i kanale YouTube Rady Miasta Gdyni. Poniżej znajduje się jej zapis wideo:

- XX sesja Rady Miasta Gdyni - część I (23.06.2020 r.)






  • ikonaOpublikowano: 23.06.2020 13:28
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.06.2020 14:27
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze