Co nowego

Za wolność Polski i Europy. Wojsko świętuje

Oficjalne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego w Gdyni, przy pomniku Polski Morskiej, fot. Kamil Złoch

Oficjalne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego w Gdyni, przy pomniku Polski Morskiej, fot. Kamil Złoch

Żołnierze, marynarze i wszyscy, którzy bezpośrednio czuwają nad międzynarodowym bezpieczeństwem Polski odchodzą swoje święto. W poniedziałkowe południe, tradycyjnie 15 sierpnia w Gdyni przy pomniku Polski Morskiej odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, a z pokładu historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” wybrzmiał okolicznościowy salut armatni.


Dokładnie 102 lata temu – historyczny i heroiczny triumf w Bitwie Warszawskiej i powstrzymanie imperialistycznych zapędów bolszewików, dziś – duma z niepodległej i niezależnej ojczyzny, która jest wierna swoim tradycjom. 15 sierpnia po raz kolejny oddziały i jednostki wojskowe w całym kraju obchodzą swoje święto, czyli Święto Wojska Polskiego.

W Gdyni lokalne oficjalne obchody z udziałem wojskowej orkiestry i z honorowymi salwami odbyły się na skwerze Kościuszki, przy miejscu symbolicznym – pomniku Polski Morskiej. To tutaj, na oczach kilkuset mieszkańców i turystów przyglądających się z zaciekawieniem odbyły się wojskowe uroczystości.



- W dniu Święta Wojska Polskiego chylimy czoła przed dorobkiem naszych poprzedników, czcimy pamięć wszystkich znanych i bezimiennych żołnierzy różnych formacji, ludzi o najrozmaitszych poglądach politycznych, którzy tocząc śmiertelny bój z Armią Czerwoną dali świadectwo umiłowania ojczyzny, wolności i godności ludzkiej. Ideały wolności i niepodległości tamtego okresu dziś utwierdzają i moralnie umacniają sens naszej służby dla dobra Rzeczpospolitej Polskiej – wybrzmiała oficjalna przemowa odczytana w czasie uroczystości.

Przypomnijmy, że Święto Wojska Polskiego obchodzone co roku 15 sierpnia to symboliczne upamiętnienie jednego z największych w historii zwycięstw polskich sił zbrojnych, czyli wspomnianej Bitwie Warszawskiej. To tradycja, która sięga jeszcze czasów II Rzeczypospolitej, gdy rocznice triumfu nad sowietami były obchodzone niezwykle hucznie. Choć po II wojnie światowej obchodów zaniechano, nigdy nie zostały one anulowany w żaden oficjalny sposób, za pomocą aktu prawnego. Ostatecznie zwyczaj obchodzenia najważniejszego święta polskich sił zbrojnych 15 sierpnia przywrócono na mocy ustawy, którą polski sejm podjął w 1992 roku.

Delegacje złożyły wiązanki przy pomniku Polski Morskiej, fot. Kamil Złoch
Delegacje złożyły wiązanki przy pomniku Polski Morskiej, fot. Kamil Złoch

W poniedziałek na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej pojawiły się Wielkie Gale Banderowe. Wcześniej marynarskie delegacje upamiętniły swoich poprzedników w Kwaterze Pamięci zlokalizowanej na oksywskim Cmentarzu Marynarki Wojennej.

W gdyńskich uroczystościach przy pomniku Polski Morskiej wzięli natomiast udział nie tylko przedstawiciele Marynarki Wojennej, ale też m.in. samorządowcy, senatorowie, posłowie na sejm czy reprezentanci innych lokalnych organizacji oraz – oczywiście – mieszkańcy i turyści, którzy z zaciekawieniem podziwiali wojskowy ceremoniał. To okazja do zobaczenia m.in. defilady, salwy honorowej w wykonaniu marynarzy czy świątecznego salutu armatniego z dział na pokładzie legendarnego niszczyciela ORP „Błyskawica”, które wystrzeliły dokładnie 21 razy.

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek wygłosił okolicznościowe przemówienie, fot. Kamil Złoch
Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek wygłosił okolicznościowe przemówienie, fot. Kamil Złoch

Miasto Gdynię reprezentowała kilkuosobowa delegacja złożona z prezydenta Wojciecha Szczurka, przewodniczącej Rady Miasta Gdyni Joanny Zielińskiej oraz radnych Elżbiety Raczyńskiej i Zenona Rody. Prezydent Szczurek wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podkreślił silną rolę polskiej Marynarki Wojennej w budowaniu lokalnej, gdyńskiej tożsamości.

- Gdynia zrodziła się z morza, ale zanim powstała, był port wojenny, była Marynarka Wojenna, port handlowy, a dopiero potem miasto, dlatego zawsze nasze serca kierujemy w kierunku tej szczególnej i bliskiej wszystkim gdynianom formacji. Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze, w dniu Waszego święta chciałbym w imieniu społeczności miasta Gdyni złożyć wszystkim najserdeczniejsze słowa szacunku i wdzięczności. Mamy świadomość, że pełnicie bardzo odpowiedzialną służbę, a ostatnie miesiące pokazują, jak krucha potrafi być wolność i jak musimy być przygotowani do także zbrojnego wysiłku obrony Rzeczpospolitej. Mamy świadomość, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na Państwa barkach – mówił prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Prezydent w swoim oficjalnym wystąpieniu odniósł się także do bieżącej sytuacji geopolitycznej i wojny w Ukrainie, podkreślając że kwestia bezpieczeństwa międzynarodowego przybrała na znaczeniu i dotyczy nie tylko kraju ogarniętego wojną, ale także Polski i świata zachodniego.

- Siłą rzeczy nasze oczy kierujemy na naszych braci, Ukraińców, którzy dziś walczą tak samo jak wtedy Polacy. To dzisiaj młoda Ukraina, która buduje zręby swojej państwowości musi się mierzyć z imperializmem rosyjskim. To dzisiaj na ustach całej Europy i świata jest bohaterstwo żołnierzy ukraińskich, którzy wobec przytłaczających sił wroga tak dzielnie stawiają opór, potrafiąc skutecznie zadawać ciosy wojskom rosyjskim. (…) Dzisiaj nasze wysiłki muszą zmierzać do tego, byśmy wspierali walczącą Ukrainę, bo mamy wszyscy świadomość, że żołnierz ukraiński, że naród ukraiński walczy nie tylko o wolność Ukrainy, ale walczy o wolność Polski, wolnej Europy i wolnego świata – podkreślił Wojciech Szczurek.

Obchody związane ze Świętem Wojska Polskiego rozpoczęły się w Gdyni jeszcze w piątek, 13 sierpnia – wówczas m.in. na uroczystych zbiórkach, podczas których wręczono odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe spotkali się żołnierze i pracownicy jednostek wchodzących w skład 8. Flotylli Okrętów Wojennych Marynarki Wojennej.

Mieszkańcy i turyści przyglądali się wojskowym uroczystościom, fot. Kamil Złoch

Mieszkańcy i turyści przyglądali się wojskowym uroczystościom, fot. Kamil Złoch

Jeszcze w poniedziałkowe popołudnie mieszkańcy mogą wziąć udział w innych wydarzeniach związanych z obchodami wojskowego święta – w tym koncercie „Nieszpory Patriotyczne 2022”, który rozpocznie się o godzinie 17:00 w amfiteatrze zrewitalizowanego gdyńskiego parku na Kamiennej Górze. Wystąpią Cezary Paciorek i Adam Pietrzak w towarzystwie Beaty Śnieg, Pawła Orłowskiego i Franciszka Paciorka, prezentując popularne pieśni o tematyce morskiej i patriotycznej.

Do godziny 18:00 można też bezpłatnie zwiedzać pokład ORP „Błyskawicy”, a także wystawę Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze