Co nowego

Zainwestował w nich Lewandowski, teraz dostali grant z UE

Od lewej: Grzegorz Rutkiewicz, Michał Wroczyński, Gniewosz Leliwa, fot. materiały prasowe

Od lewej: Grzegorz Rutkiewicz, Michał Wroczyński, Gniewosz Leliwa, fot. materiały prasowe

Samurai Labs, pierwsze w Polsce laboratorium sztucznej inteligencji, zlokalizowane w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, otrzymało grant z unijnego programu badawczego Horyzont 2020. W całej Europie dofinansowanie uzyskały 274 projekty, z czego tylko trzy z Polski. Łącznie Komisja Europejska przeznaczyła na wsparcie innowacyjnych pomysłów 13,7 miliona euro.

Europejska Rada Innowacji bardzo dobrze oceniła projekt narzędzia do wykrywania i eliminowania przemocy w sieci, nad którym pracuje Samurai Labs, przyznając firmie maksymalne możliwe dofinansowanie. To w ramach największego unijnego programu wsparcia projektów w zakresie badań naukowych i innowacji - Horyzont 2020. Pieniądze zostaną przeznaczone na potwierdzenie gotowości modelu biznesowego do wejścia na rynek. To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla gdyńskiej firmy, bo dofinansowanie otwiera im drogę do kolejnego grantu w wysokości 2,5 mln euro.

Pozytywna ocena Europejskiej Rady Innowacji jest dla nas potwierdzeniem tego, że według niezależnych ekspertów nowa metoda zwalczania cyberprzemocy tworzona przez Samurai Labs ma potencjał do rzeczywistego obniżenia tego zjawiska w przestrzeni internetowej. Cieszy mnie fakt, że międzynarodowa komisja doceniła nasze osiągnięcia i otworzyła przed nami drogę, która pomoże zmienić świat na lepsze i zbudować globalną firmę technologiczną z Polski – mówi Michał Wroczyński, prezes Samurai Labs.

Wniosek Samurai Labs otrzymał dofinansowanie z uwagi na swoją innowacyjność i przełomowe podejście, umożliwiające rozwiązanie realnego i niezwykle istotnego problemu społecznego. Samurai Labs to interdyscyplinarny zespół naukowców i ekspertów, wnoszących wartość dodaną do całego projektu – dodaje Magdalena Zawadzka z firmy CRIDO, doradzającej przy pozyskaniu grantu.

Zadaniem systemu Samurai jest wykrywanie i zwalczanie przemocy w środowisku internetowym. To niezwykle istotny problem, mogący dotknąć każdego, a w szczególności dzieci i młodzież. Technologia może być wykorzystana tam, gdzie istnieje zwiększone ryzyko doświadczenia cyberprzemocy czy ataków pedofilskich, czyli na forach internetowych, portalach randkowych i komunikatorach. Twórcy wyjaśniają, że system będzie analizował rozmowy dzięki połączeniu uczenia maszynowego z wnioskowaniem (tzw. trzecia fala sztucznej inteligencji) opartym o wiedzę ekspercką oraz język.

Opracowywany prototyp poddajemy licznym i bardzo rygorystycznym testom, wykorzystując rzeczywiste dane pochodzące z forów internetowych oraz mediów społecznościowych. W ten sposób uczymy się, jaki kształt powinno przybrać docelowe rozwiązanie. Naszym celem jest fundamentalna zmiana w podejściu do ochrony – zatrzymanie przemocy zamiast reagowania po fakcie. Tworzymy pierwszego na świecie internetowego Samuraja, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem dzieci – tłumaczy Wroczyński.

Szef Facebooka, Mark Zuckerberg szacuje, że na skuteczne narzędzie wykrywające przemoc online potrzeba przynajmniej 5-10 lat. Technologia zaproponowana przez Samurai Labs może jednak zrewolucjonizować wykrywanie aktów cyberprzemocy w krótszym czasie.

W każdej minucie, na samym tylko Facebooku pojawia się pół miliona komentarzy. To skala daleko wykraczająca poza możliwości ludzkich moderatorów. Tylko rozwiązanie oparte o sztuczną inteligencję będzie mogło poradzić sobie z taką ilość informacji. Nasze rozwiązanie pozwala na natychmiastową i automatyczną reakcję, co jest kluczowe dla obniżenia przemocy – działając od razu, zapobiegamy jej eskalacji – podkreśla Gniewosz Leliwa, dyrektor ds. badań nad sztuczną inteligencją w Samurai Labs.

Projekt Samurai Labs może wpłynąć pozytywnie także na globalny rynek gier online. Z platform do gier przez sieć korzysta już ponad 2,4 mld ludzi, jednak blisko 30% użytkowników rezygnuje z tych serwisów z powodu przemocy. Przedkłada się to na straty finansowe, którym Samuraj może zapobiec.

Współwłaścicielem firmy jest Robert Lewandowski. Nie jest to pierwsza inwestycja piłkarza w kraju. Lewandowski i jego żona są właścicielami m.in. agencji marketingowej „Stor9_”

Opracowano na podstawie: https://ppnt.pl/europejskie-pieniadze-na-polska-sztuczna-inteligencje/

  • ikonaOpublikowano: 24.06.2019 08:00
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.06.2019 10:44
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Zobacz także

Najnowsze