Co nowego

Zbliża się Globaltica. Sprawdź, kto wystąpi #wGdyni

materiały promocyjne festiwalu Globaltica

materiały promocyjne festiwalu Globaltica

Lipiec w Gdyni rozpocznie się festiwalowo. Będzie kolorowo, muzycznie i radośnie, a wszystko za sprawą Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Impreza odbędzie się za niespełna dwa tygodnie – 2 i 3 lipca w parku Kolibki. Wystąpią gwiazdy muzyki world – Mamadou & Samayoon, Rasm Almashan, João De Sousa, Dikanda czy Fanfara Awantura.


Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa powraca Festiwal Kultur Świata Globaltica. To znakomita wiadomość dla fanów dobrej zabawy i muzyki z najróżniejszych zakątków świata.

Tegoroczna edycja wydarzenia nieco różni się od tego, do czego przez lata przyzwyczaiła nas Globaltica. Przede wszystkim impreza odbywa się w innym terminie – spotykamy się 2 i 3 lipca, a zatem w pierwszy weekend miesiąca, a nie, jak zazwyczaj, w jego drugiej połowie. Ponadto festiwal ma skróconą formę i będzie trwać jedynie dwa dni. Jednak patrząc na program, możemy być pewni, że będą to dwie intensywne doby, wypełnione po brzegi fantastyczną muzyką.



Kto zagra w tym roku w Gdyni?


W piątkowe popołudnie, 2 lipca, jako pierwszy na scenie zamelduje się João De Sousa – portugalski muzyk od 2006 roku mieszkający i tworzący w Polsce. Śpiewa, gra na gitarze i komponuje. Jego muzyka jest osadzona w luzofońskich korzeniach, jednak czuć w niej wyraźne fascynacje innymi gatunkami – jazzem, nurtem world music, muzyką alternatywną, elektroniką czy hip-hopem.

Następnie na scenie głównej zagra polska grupa Fanfara Awantura. To rodzime melodie ludowe w rytmach techno grane przez orkiestrę dętą. Za projektem stoi Michał Fetler, znany z jazzbandu Młynarski Masecki i grupy Polmuz. Tradycyjna, na pozór, orkiestra dęta zaskoczy widzów biegłością w stylach rave, psytrance, progressive, minimal czy Detroit techno.

Potem wystąpi polsko-ukraińska formacja DAGADANA. Zespół powstał w 2008 roku i od samego początku znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. W kwietniu tego roku ukazał się album „Tobie” - piąty w dorobku grupy. Materiał z tej płyty z pewnością będzie prezentowany podczas gdyńskiego koncertu.

Muzycznym zakończeniem pierwszego dnia Globaltici będzie Rasm Almashan – polsko-jemeńska artystka, autorka tekstów i kompozytorka o oryginalnej i intrygującej barwie głosu. Jej muzyka jest wierna orientalnym i afrykańskim inspiracjom. Najnowszy album Rasm zatytułowany „Yemenia” traktuje o zwykłym dniu kobiety w Jemenie. Jak wyznaje artystka, to krążek, który „mówi o kobietach jemeńskich, które są bardzo silne i odważne, a które nie są jeszcze tak doceniane i nie mają takich praw, jakie powinny posiadać”.




Sobotę, 3 lipca koncertowo otworzy grupa MLDVA. To sekstet, który hołduje tureckiej muzyce z winyli lat 60. i 70. Formacja gra bez wspomagania komputerów czy sampli, z muzykami pochodzącymi z Turcji – wokalistą Ulaşem Çıbukiem i Çınarem Timurem, grającym na gitarze i bağlamie.

Tego dnia na scenie wystąpi też Dikanda – szczecińska grupa, która w swojej twórczości stawia na tradycyjne, folkowe brzmienia szeroko rozumianego orientu. Usłyszymy tu zarówno dźwięki rodem z Bałkanów, jak i Izraela, Kurdystanu czy Indii. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów. Tym sposobem powstał nawet oryginalny język grupy – „dikandisz”.

Popularna Kapela Ze Wsi Warszawa to kolejny zespół, który pojawi się w tym roku w Gdyni. Grupa istnieje od 1997 roku, a na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej z szeroko pojętego terenu Mazowsza. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany - brzmią one wyjątkowo nowocześnie, a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z syntezatorami i didżejskimi gramofonami.

Na zakończenie festiwalu wystąpi Mamadou & SamaYoon. To niezwykle wciągające rytmy z pogranicza etnofolku, afrobeatu, orientu, jazzu i reggae. Hipnotyczne i porywające do tańca. Grupa została założona przez Mamadou Dioufa – charyzmatycznego senegalskiego artystę, który na przestrzeni lat współpracował m.in. z Włodzimierzem Kiniorskim czy Voo Voo – oraz saksofonistę Grzegorza Rytkę, aktywnego w grupach Daab czy Szwagierkolaska. Artyści zaprosili do współpracy muzyków grających na co dzień w znanych, polskich zespołach, takich jak T.Love, Kapela ze Wsi Warszawa czy Kayah & Transoriental Orchestra.




Oprócz koncertów Globaltica to szereg różnych aktywności. Na uczestników czeka m.in. festiwalowe kino, w repertuarze którego znajdą się filmy z całego świata. Dla osób odwiedzających imprezę z dziećmi przygotowano strefę Globaltica Kids. Odbywać się w niej będą rozmaite warsztaty, które umilą najmłodszym obecność na wydarzeniu. Jak co roku w ramach Globaltici będzie działało również miasteczko społeczne. Skupi zarówno organizacje pozarządowe, jak i wystawców komercyjnych.

Szczegółowy program, informacje oraz bilety i karnety można znaleźć na stronie festiwalu – www.globaltica.pl.

  • ikonaOpublikowano: 18.06.2021 11:19
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.06.2021 07:34
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze