Od 12 września zmiany w organizacji ruchu przy rozbudowie ul. Unruga. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Zmiany dla pracujących. Dodatkowe urlopy

Jeśli pracujesz na etacie, warto dowiedzieć się, co zmienia się w Kodeksie Pracy - przydatny może okazać się np. urlop opiekuńczy lub konkretne zapisy dotyczące pracy zdalnej, zdj. ilustracyjne

Jeśli pracujesz na etacie, warto dowiedzieć się, co zmienia się w Kodeksie Pracy - przydatny może okazać się np. urlop opiekuńczy lub konkretne zapisy dotyczące pracy zdalnej, zdj. ilustracyjne

Więcej dni urlopowych, które pomogą w wyjątkowych sytuacjach – to najważniejsza z nowych zmian w Kodeksie Pracy. W tym tygodniu sejm uchwalił drugą już w tym roku nowelizację, która będzie dotyczyć wszystkich pracowników w Polsce. To między innymi pięć bezpłatnych dni na osobistą opiekę nad członkiem rodziny, dwa dni na pilne sprawy w przypadku choroby lub wypadku oraz nowe zasady naliczania wynagrodzeń za urlopy macierzyńskie i rodzicielskie. Sprawdź, co zmieni się w najbliższym czasie!


Nowy rok, nowe przepisy! Tym razem warto zwrócić uwagę na nowelizacje przyjmowane przez posłów, bo dotyczą… większości z nas. Konkretniej: każdego, kto jest etatowym pracownikiem, bo mowa o zmianach w Kodeksie Pracy, podstawowym akcie, który reguluje m.in. zasady zatrudnienia, wymiary urlopów czy obowiązki pracodawcy.

Wcześniej – praca zdalna


Nowelizacje, choć nie minął jeszcze nawet pierwszy kwartał nowego roku, były już dwie. Przypomnijmy, że pierwsza z nich – opublikowana 6 lutego – skupiała się przede wszystkim na pracy zdalnej. To odpowiedź na trend, który rozwinął się w głównej mierze przez pandemię.

Od teraz zasady, na których będzie można pracować z własnego domu/mieszkania regulują konkretne przepisy, które dotyczą m.in. kontrolowania pracownika pod kątem ochrony danych osobowych i przestrzegania bhp, zapewnienia mu odpowiedniego sprzętu lub wypłacenia ekwiwalentu za poniesione koszta czy porozumienia z pracodawcą w kwestii tego, kiedy i jak długo praca będzie świadczona online.

Praca zdalna zyskała na popularności w okresie pandemii - teraz będziemy mogli (nie we wszystkich przypadkach) sami zawnioskować o pracowanie w domowym zaciszu, zdj. ilustracyjne
Praca zdalna zyskała na popularności w okresie pandemii - teraz będziemy mogli (nie we wszystkich przypadkach) sami zawnioskować o pracowanie w domowym zaciszu, zdj. ilustracyjne

O pracę zdalną będą mogli też wnioskować sami pracownicy – do 24 dni w roku kalendarzowym (chyba, że wyklucza to charakter pracy, np. wykonywane fizycznie obowiązki). Są wyjątki,gdy w razie odmowy firma będzie musiała podać na piśmie powód negatywnej decyzji – tak będzie w przypadku kobiet w ciąży, osób opiekujących się dziećmi do 4. roku życia, osobą z rodziny lub wspólnego gospodarstwa domowego czy posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.

Nowe zapisy zastąpiły w Kodeksie Pracy te starsze, dotyczące tzw. telepracy i można je znaleźć w rozdziale „II C”. Wejdą w życie dokładnie z dniem 7 kwietnia tego roku – warto mieć to na uwadze, jeśli pracujemy właśnie z wykorzystaniem komputera.

Nowe urlopy i nowe zasady tych już istniejących


Jeszcze więcej – w tym także na korzyść pracowników – zmienia się przez kolejną nowelizację tego samego aktu, którą sejm przyjął w środę, 8 lutego. Skorzystają m.in. pracujący rodzice.

Przede wszystkim pojawiają się nowe typy urlopu, które „uzupełnią” jego już istniejące formy:

  • urlop opiekuńczy – do pięciu dni bezpłatnego urlopu w roku kalendarzowym, z których będzie mógł skorzystać pracownik sprawujący osobistą opiekę lub wsparcie swojemu krewnemu lub członkowi tego samego gospodarstwa domowego, do wykorzystania jednorazowo lub w częściach;
  • zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej – dodatkowe dwa dni wolnego (lub 16 godzin) na rok kalendarzowy, które pracownik może wykorzystać w pilnych sprawach rodzinnych związanych z chorobą lub wypadkiem, płatne w wysokości 50% wynagrodzenia.

Kolejne zmiany pojawiły się w urlopach rodzicielskich – każde z rodziców będzie dysponowało 9 nieprzenoszalnymi tygodniami, za które przysługuje 70% wynagrodzenia. Nowe regulacje dotyczą też urlopu macierzyńskiego, który będzie płatny w wysokości 100% wynagrodzenia dla kobiety, przez cały okres jego trwania.

Panie będą mogły też skorzystać z opcji, która zakłada wypłatę 81,5% wynagrodzenia za połączony okres obu urlopów (rodzicielskiego oraz macierzyńskiego), przy czym za urlop ojca dziecka za wspomniane nieprzenoszalne 9 tygodni będzie przysługiwać 70% wymiaru zasiłku macierzyńskiego.

Uwaga: zmienione przepisy zakładają też między innymi skrócenie czasu, w którym można skorzystać z urlopu ojcowskiego - do pierwszych 12 miesięcy, licząc od dnia narodzin.

Więcej korzystnych zmian


Najświeższa nowelizacja określa też nowe obowiązki dla samych pracodawców. Od tej pory każdy zatrudniony będzie musiał być jasno informowany o swoim wynagrodzeniu – jego składnikach czy terminach wypłat, a przy tym także o szkoleniach i wymiarze urlopu.

Ci, którzy zamierzają zmienić pracę mogą też spotkać się z inną umową o pracę na okres próbny. Teraz będzie mogła ona trwać do miesiąca (przy zatrudnieniu na krócej niż pół roku) lub do dwóch miesięcy (gdy umowa będzie później zawarta do roku).

Co ciekawe, każdy pracownik będzie też mógł oficjalnie zawnioskować w firmie o nową umowę, korzystniejszą lub bezpieczniejszą dla niego. Aby tak się stało, musi przepracować co najmniej pół roku, a pracodawca ma obowiązek odpowiedzieć mu na piśmie.

Wśród zmian, które przegłosowano w tym tygodniu znalazła się też m.in. druga 15-minutowa przerwa, z której będzie mógł skorzystać każdy, kto pracuje więcej niż 9 godzin dziennie, a jeśli pracuje dłużej niż 16 godzin – także trzeciego kwadransa na odpoczynek.

Prace nad nowelizacją zakończą się, gdy ustawę przyjętą przez sejm zaakceptują jeszcze Prezydent RP oraz marszałek Senatu RP. Z pełną treścią zmian w Kodeksie Pracy można zapoznać się na stronie internetowej sejmu (druk nr 2932).

  • ikonaOpublikowano: 10.02.2023 14:45
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.02.2023 15:13
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze