Co nowego

Znamy pierwszych wykonawców festiwalu Globaltica!

Wiemy już, że w muzyczną podróż pojedziemy na Bałkany, do Turcji i do odległej Korei Południowej, fot. globaltica.pl

Wiemy już, że w muzyczną podróż pojedziemy na Bałkany, do Turcji i do odległej Korei Południowej, fot. globaltica.pl

Boban Marković Orkestar, Gaye Su Akyol, Kim So Ra to pierwsi artyści ogłoszeni w tegorocznej edycji Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Impreza, której celem jest przybliżanie wielokulturowości i różnorodności muzycznej świata odbędzie się w dniach 17-21 lipca w Gdyni.

W tym roku już po raz 15. gdyński Park Kolibki zmieni się w tętniące muzyką z najodleglejszych stron świata miejsce spotkań z różnymi kulturami i religiami. Organizatorzy ogłosili dzisiaj trójkę artystów, którzy wystąpią w lipcu w Gdyni. Wiemy już, że w muzyczną podróż wybierzemy się na Bałkany, do Turcji i do odległej Korei Południowej. Boban Marković Orkestar, Gaye Su Akyol, Kim So Ra to pierwsi artyści ogłoszeni w tegorocznej edycji Festiwalu Kultur Świata Globaltica.

Boban Marković Orkestar

Zachodniej publiczności muzyka Bobana Markovića została po raz pierwszy zaprezentowana za sprawą takich filmów Emira Kusturicy jak „Underground” czy „Arizona Dream”. Krótko po tym zespół zaczął regularnie koncertować po całym świecie, wydając w międzyczasie 13 płyt. Twórczość Markovića i jej wpływ na współczesny rozwój muzyki orkiestr dętych są głęboko zakorzenione w historii i tradycji tego gatunku. Bazując na wczesnych transpozycjach popularnych melodii ludowych, muzyka cygańskich orkiestr dętych pojawiła się wraz z wprowadzeniem trąbki do Serbii w 1804 roku, podczas pierwszego powstania serbskiego. Instrument, wykorzystywany wówczas jako narzędzie komunikacji między tureckimi żołnierzami, trafił do Romów, którzy zaczęli grać na nim swoje skomplikowane rytmicznie melodie, tworząc ekstatyczne, taneczne formy, które znamy i kojarzymy z kulturą Bałkanów obecnie.



Pochodzący z Serbii trębacz pięciokrotnie zwyciężał konkurs na festiwalu w Gučy, będący sprawdzianem dla najlepszych bałkańskich muzyków. Od 2001 roku Boban Marković nie staje w konkursowe szranki, lecz co roku występuje jako gość honorowy. Po jego koncercie można spodziewać się gorącej, szalonej nocy przy dźwiękach najdzikszej bałkańskiej orkiestry.

Gaye Su Akyol

Poruszająca się pomiędzy anatolijskimi korzeniami a orientalną psychodelią, Gaye Su Akyol w genialny sposób łączy wszystko, co inspirowało ją przez lata – tradycje Anatolii, miłość do tureckich gwiazd piosenki, takich jak Selda Bağcan czy Müzeyyen Senar oraz młodzieńcze fascynacje takimi zespołami jak Nirvana, Sonic Youth i Einstürzende Neubauten. Córka słynnego tureckiego malarza, Akyol, zanim zaczęła tworzyć muzykę studiowała antropologię i pracowała jako artystka wizualna. Wtedy poznała też muzyków zespołu Bubituzak, którzy towarzyszą jej do dziś. W 2013 roku nagrali wspólnie swój pierwszy album Develerle Yaşıyorum, jednak na międzynarodowy debiut musieli czekać jeszcze kolejne 3 lata. Początkowo Gaye Su skupiała się na tworzeniu post-klasycznej muzyki tureckiej, która była zmodernizowaną wersją tradycyjnej formy, jednak z czasem wzbogaciła ją o „kosmiczne” elektroniczne brzmienia i elementy rocka, nie zapominając przy tym o orientalnych ozdobnikach. Żywiołowe koncerty Gaye Su Akyol, będące zawsze swego rodzaju spektaklami, zjednały jej rzeszę fanów i dały ogromną popularność w Turcji, a zaangażowane teksty – tytuł „nowego głosu Stambułu”.



Po wydaniu debiutu, Akyol zawojowała także Europę, dzięki fenomenalnym koncertom oraz drugiemu albumowi Hologram İmparatorluğu, który wydała wpływowa, niemiecka wytwórnia Glitterbeat. W ubiegłym roku ukazał się trzeci album artystki, İstikrarlı Hayal Hakikattir – wyprodukowany przez Gaye Su i jej gitarzystę Alego Güçlü Şimşeka – który jeszcze mocniej wiąże rock psychodeliczny z anatolijskimi wpływami.

Kim So Ra

Ostatnia z trojga ogłoszonych artystów zagra nie na scenie głównej festiwalu, ale w kameralnej przestrzeni Starej Wozowni, która idealnie pasuje do muzyki ludowej Jeongeup z prowincji Honam. Kim So Ra jest jedną z najbardziej utalentowanych i wyróżniających się instrumentalistek w Korei Południowej. Kim znana jest ze swych wyjątkowych koncertów łączących koreańskie tradycje muzyczne z kreatywnymi, charyzmatycznymi i nowoczesnymi interpretacjami.



Kim pobierała nauki w bezpośrednim, typowym dla Dalekiego Wschodu, przekazie mistrzowskim u jednego z legendarnych koreańskich bębniarzy - mistrza Yu Jihwy. Od 2005 roku zdobyła osiem pierwszych nagród w najważniejszych krajowych konkursach muzycznych, m.in.: National Nongak Master Competition, Gyeonggi Nongak National Competition, National Women's Korean Traditional Music Festival czy JeonJu International Sori Festival. Te nagrody pokazują jej powszechne uznanie jako jednej z najbardziej cenionych instrumentalistek grających na janggu w Korei. Janggu jest najpopularniejszym bębnem stosowanym w tradycyjnej muzyce Koreańskiej. Składa się drewnianego korpusu w kształcie klepsydry z dwiema membranami wykonanymi ze skóry zwierzęcej. Obie membrany produkują dźwięki o różnej wysokości i barwie, które, gdy są uderzane jednocześnie, uważane są za symbol harmonii pomiędzy mężczyzną i kobietą.

Podczas koncertu na festiwalu Globaltica Kim So Ra zagra razem z trzema swoimi przyjaciółmi – młodymi mistrzami takich instrumentów jak gayageum (koreańska cytra) czy piri (koreański bambusowy obój).

Informacje o artystach pochodzą ze strony globatlica.pl.

  • ikonaOpublikowano: 11.03.2019 12:35
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.03.2019 13:14
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Najnowsze