Co nowego

Zostań zawodowcem w swojej branży

Podczas warsztatów kulinarnych w 2020 r. uczniowie ZSHG przygotowywali takie pyszności (Fot. materiały firmy

Podczas warsztatów kulinarnych w 2020 r. uczniowie ZSHG przygotowywali takie pyszności (Fot. materiały firmy "Absynt" Mariusz Grzesik)

Projekty realizowane w Gdyni zmieniają jakość szkolnictwa zawodowego. To dzięki nim powstały nowe pracownie i warsztaty w CKZiU nr 1, a kilkuset uczniów podniosło swoje kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach branżowych oraz uczyło się zawodu pod okiem pomorskich pracodawców. W marcu rusza kolejny pakiet kursów dla uczniów pięciu gdyńskich szkół zawodowych.


– W Gdyni od wielu lat strategicznie podchodzimy do kwestii rozwoju kompetencji uczniów szkół zawodowych zarówno poprzez udział w kursach i szkoleniach, jak i w stażach zawodowych organizowanych we współpracy z pomorskimi pracodawcami. Obecnie wprowadzamy w dziedzinie szkolnictwa branżowego prawdziwą rewolucję, która umocni naszą pozycję wśród najlepszych placówek w Europie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Trwa rozbudowa infrastruktury szkolnej i prowadzimy zakupy najnowocześniejszego wyposażenia warsztatowego. Poszerzamy ofertę edukacyjną tak, aby mieć pewność, że uczniowie będą merytorycznie przygotowywani do elastycznego i skutecznego funkcjonowania na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy. Ciesząc się z dotychczasowych sukcesów, konsekwentnie wznosimy szkolnictwo zawodowe w Gdyni na jeszcze wyższy poziom.

Bezpłatne kursy i szkolenia odbędą się w ramach realizowanego przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gdyni projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego Gdyni – ucz się, doświadczaj, pracuj”. O warunkach uczestnictwa w zajęciach mówi Aleksandra Ziembińska-Gumiela, koordynator projektu:

– W tym roku zaplanowaliśmy wyjątkowo bogatą ofertę obejmującą 40 kursów i szkoleń. Zajęcia te ułatwią uczniom start na rynku pracy, pomogą świadomie wejść na ścieżkę zawodową i pozwolą rozwinąć cechy, dzięki którym staną się fachowcami w swoich branżach. Oferta skierowana jest do osób, które odbyły już staż zawodowy lub praktykę w ramach projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego Gdyni – ucz się, doświadczaj, pracuj”. W niektórych kursach można wziąć udział, jeśli ukończyło się 18 lat (dotyczy to np. kursu spawania czy operatora wózków widłowych). Większość szkoleń jest jednak dostępna dla uczniów w każdym wieku. Co ważne, nadal są wolne miejsca! Wystarczy zatem, że uczeń zgłosi chęć udziału w wybranym kursie do szkolnego opiekuna projektu, a uzyska dokładne informacje o terminach.

„Kursy pomagają mi realizować się zawodowo”


W ubiegłym roku szkolenia branżowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – ponad 300 uczniów szkół zawodowych uzyskało nowe umiejętności, kwalifikacje i uprawnienia. Gdy dziś rozmawiamy z uczestnikami zajęć, chwalą kompetencje prowadzących i jakość kursów. A co najważniejsze, widzą już ich pierwsze efekty. Zgodnie podkreślają, że udział w kursach pomaga zdobyć dodatkową praktyczną wiedzę, nowe kompetencje i zdecydowanie ułatwia zdawanie egzaminów zawodowych. Czują się bardziej pewni na rynku pracy.

– O zrobieniu kursu na wózki widłowe myślałem od początku szkoły średniej. Najpierw był staż wakacyjny, a później nadarzyła się okazja, by rozpocząć mój wymarzony kurs. Zajęcia praktyczne prowadzono w sposób bardzo przyjemny dla kursanta. Nie było monotonnego „klepania” teorii, ale zajęcia prowadzono w ciekawy sposób, co w tych czasach jest dość istotne dla ludzi młodych. W końcu łatwość przyswajania informacji jest dla nas ważna, aby w przyszłości wykonywać obowiązki zawodowe na jak najwyższym poziomie. Po części teoretycznej nadszedł czas na zajęcia praktyczne na placu manewrowym. Było to m.in. przewożenie palet, skrzyń ładunkowych i odpowiednie poruszanie się wózkiem po placu. Gdybym miał możliwość skorzystania z kursu na wózki widłowe w takiej obsadzie, bez wahania powiedziałbym „tak” – mówi Paweł Nabożny, uczeń III klasy na kierunku technik eksploatacji portów i terminali w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1.

Z kolei Sofia Ustenko, uczennica w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, wymienia korzyści po skończonym kursie baristy:

– Jestem bardzo zadowolona. Myślę, że takie kursy to świetna okazja, by poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę. Poznałam historię kawy i sposób jej przygotowania, zaczynając od tego, gdzie jest uprawiana, w jakich warunkach, jakie są metody jej zbierania, a kończąc na tym, jak działa ekspres i jak zrobić dobre espresso. Miałam też dość praktyki, by nauczyć się prawidłowego przygotowania wielu rodzajów kaw. Takie umiejętności przydadzą mi się teraz i w przyszłości. Na koniec kursu otrzymałam certyfikat w języku polskim i angielskim, dzięki czemu moje CV już teraz stało się bogatsze. Jeśli zastanawiasz się, czy warto wziąć udział w takich kursach, to zdecydowanie warto. 

Jakie kursy można rozpocząć w 2021 r. ?


1)
Zespół Szkół Chłodniczych i Elektrycznych: uprawnienia SEP do 1KV, spawanie metodą MIG 131, CAD 2D i 3D, prawo jazdy kat. B;
2) Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1: uprawnienia SEP do 1KV, spawanie metodą MAG 136 i TIG 141, oklejanie folią samochodów, operator ciągnika terminalowego z symulatorem, prawo jazdy kat. B;
3) Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych: podstawy fotografii i obsługi aparatu fotograficznego, kurs druku i publikacji, obsługa programu finansowo-księgowego, odpowiedzialność prawna księgowego, automotywacja, prawo jazdy kat. B;
4) Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych: operator ciągnika terminalowego z symulatorem, MS Excel dla branży transportowej, kurs spedycyjny, czas pracy kierowców i obsługa tachografu, Incoterms 2020, prawo jazdy kat. B;
5) Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych: dyplomacja i etykieta, animator czasu wolnego, rezydent turystyczny, warsztaty z mistrzem kulinarnym, kurs baristy, kursy barmańskie I i II stopnia, kurs sommelierski.

A co poza tym?


Warto wiedzieć, że uczniowie ZSCHiE, CKZiU nr 1, ZSAE i ZSET, którzy odbyli już staż zawodowy lub praktykę, mogą oprócz kwalifikacji branżowych nauczyć się także kierowania pojazdem. W projekcie pozostało jeszcze 80 miejsc na kurs prawa jazdy kat. B. Dodatkowo uczniowie CKZiU nr 1, którzy na co dzień będą zajmowali się zawodowo motoryzacją, mogą spróbować swoich sił w trudnych warunkach podczas jazdy na torze w Pszczółkach. Co roku 12 uczniów tej szkoły będzie miało szansę potrenować technikę jazdy podczas tego wyjątkowego szkolenia. Więcej informacji na temat kursów prawa jazdy można uzyskać, kontaktując się z opiekunem projektu w swojej szkole.

 Projekt „Rozwój szkolnictwa zawodowego Gdyni – ucz się, doświadczaj, pracuj” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.



Logotypy projektu "Rozwój szkolnictwa zawodowego - ucz się, doświadczaj, pracuj"

  • ikonaOpublikowano: 04.03.2021 11:26
  • ikona

    Autor: Małgorzata Chudzińska, Wydział Edukacji (m.chudzinska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.03.2021 15:37
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze