Komunikaty dla mediów

Rozsmakuj się #wGdyni: Butchery&Wine Gdynia - mięsna uczta w najlepszym stylu

Mateusz Ciołko, szef kuchni restauracji Butchery&Wine Gdynia

Żeby tak gotować, trzeba to kochać - Mateusz Ciołko, szef kuchni restauracji Butchery&Wine Gdynia. Fot. Zygmunt Gołąb

Rozsmakuj się #wGdyni* – wraz ze Szlakiem Kulinarnym Centrum Gdyni zapraszamy na cykl wędrówek po gdyńskich konceptach kulinarnych. Lato, urlop, wakacje – to idealna okazja, by skosztować tego, co mają do zaoferowania restauratorzy w mieście z morza i marzeń. Kulinarny szlak naszego miasta zachęca, by się w nim rozsmakować. Dołącz i ciesz się prostymi przyjemnościami. Przekonaj się, co, gdzie i jak gotują. Co piątek kolejna restauracja. Dziś: Butchery&Wine Gdynia. 

Intrygujące czarno-czerwone wnętrze, z motywami mocno nawiązującymi do twórczości Fangora, jednocześnie eleganckie, ale i przytulne mimo przestronności i pewnej teatralności; kolorystycznie bardzo męskie i bardzo kojarzące się z motywem przewodnim restauracji, jakim jest mięso – oto, co widzimy, gdy wchodzimy do mieszczącej się w śródmieściu Gdyni Butchery&Wine. Gości wita na samym wejściu porcelanowy czerwony byczek, nie tylko znak rozpoznawczy restauracji, ale i dosłowna zapowiedź tego, co w niej zjemy. Czy podawane w takim otoczeniu steki, sezonowane, z wołowiny najlepszej jakości, mogą nie smakować? No, nie! 

 Butchery&Wine Gdynia Zygmunt Gołab

Już samo wejście do lokalu nie pozostawia wątpliwości co do tego, co w nim zjemy. Fot. Zygmunt Gołąb

Mięso i to, co lokalne 

Choć, jak mówi Mateusz Ciołko, szef kuchni restauracji Butchery&Wine Gdynia, motywem przewodnim lokalu jest mięso najlepszej jakości, od znanych dostawców, to restauracja podaje również to, co lokalne, co miejscowe, co daje morze.

W karcie znajdziemy zatem nie tylko idealny na panujące obecnie upały chłodnik, ale i zupę z owoców morza. Z przekąsek między innymi zjemy tu małże z kawiorem, bób ze szpinakiem i truflami, tatar wołowy, carpaccio z ośmiornicy oraz kombinację tego, co jest istotną menu w restauracji w połączeniu z jej lokalizacją: pieczony szpik kostny z małżami. Jednak królem jest tu wołowina, sezonowana, najwyższej jakości, podawana m.in. w formie steków. 

Butchery&Wine Gdynia Zygmunt Gołąb

Steki to coś, w czym specjalizuje się Butchery&Wine Gdynia. Fot. Zygmunt Gołąb

- Butchery&Wine Gdynia to przede wszystkim produkt, produkt świadomy, produkt, który znamy; produkt, o którym wiemy, skąd pochodzi. Nie kombinujemy, jeżeli mamy coś pysznego, to tak naprawdę dużo pracy nie trzeba w to włożyć, jedynie robić to świadomie, z głową, rozsądnie – deklaruje Mateusz Ciołko. 

Jak zaczęła się jego przygoda z gotowaniem? 

- Moim ulubionym miejscem w domu rodzinnym była oczywiście kuchnia, gdzie od najmłodszych lat brałem czynny udział i podglądałem gotowanie swojej mamy – mówi nam szef kuchni Butchery&Wine. - Pasja do gotowania szybko zaowocowała życiową decyzją o wyborze zawodu kucharza. Zaczynałem od cukiernictwa, by jeszcze lepiej poznać tajniki zawodu. Podjąłem pracę jako kucharz, cały swój wolny czas poświęcając na naukę i doskonalenie umiejętności – dodaje.

Jak mówi, pasją do wyrobu domowych wędlin zaraził go tata. Przy mamie nauczył się kisić, marynować i robić przetwory. Umiejętności wyciągnięte z domu rodzinnego oraz doświadczenie zdobyte w profesjonalnych kuchniach wykreowały jego obecny styl, którym jest wykorzystywanie tradycyjnych metod w nowoczesnej formie. 

Butchery&Wine Gdynia

Butchery&Wine Gdynia - restaurację znajdziemy w samym sercu Gdyni. Fot. Zygmunt Gołąb 

Owoce tej pracy pojawiły się szybko - już po trzech latach Mateusz Ciołko prowadził kuchnię w czterogwiazdkowym hotelu, ale nie spoczął na laurach. 

- Głodny wiedzy i nowych doznań postanowiłem wyjechać do Francji - kolebki sztuki kulinarnej. Zdobyłem tam wiedzę nie tylko z zakresu kuchni francuskiej, ale także na temat nowoczesnych systemów pracy – opowiada. 

W 2017 roku zdobył tytuł króla gęsiny w ogólnopolskim konkursie realizowanym przez Slow Food Polska, oraz dwukrotnie zajął drugie miejsce: w 2016 i 2019 roku. Kolejnym etapem był wyjazd do Nowego Jorku oraz przeprowadzka do… naszego miasta, gdzie obecnie prowadzi kuchnię w Butchery&Wine Gdynia

Butchery&Wine Gdynia

Steki z sezonowanej wołowiny - między innymi to zjemy w Butchery&Wine Gdynia. Fot. Zygmunt Gołąb

- Dlaczego gotuję? Bo lubię widzieć uśmiech u innych ludzi, kiedy jestem w stanie im zaserwować coś, co sprawi, że choć na chwilę poczują się szczęśliwsi – uśmiecha się Mateusz Ciołko. 

Coś w tym jest; pozytywną energię szefa kuchni czuć w lokalu, czuć też na talerzu. Bo żeby zamienić kawałek mięsa w wykwintne dzieło sztuki kulinarnej trzeba nie tylko techniki, ale i prawdziwej, dobrej energii, miłości oraz pasji do gotowania i karmienia.  

Butchery&Wine Gdynia

Wnętrze restauracji zachęca do zanurzenia się w świat kuliarnych doznań. Fot. Zygmunt Gołąb 

Przepis szefa kuchni – specjalnie dla Was 

W naszym cyklu „Rozsmakuj się #wGdyni” tradycyjnie podajemy przepisy szefów kuchni na potrawy, które samodzielnie można przyrządzić w domu. Mateusz Ciołko proponuje klasycznego ziemniaka z ogniska.  

Butchery&Wine Gdynia

Klasyczny ziemniak z ogniska, przekąska bardzo smaczna i nieskomplikowana. Fot. Zygmunt Gołąb 

Aby przygotować ziemniaka z ogniska, potrzebujemy: 

 • młodych ziemniaków, 
 • kwaśnej, gęstej śmietany, 
 • świeżych ziół, 
 • soli, pieprzu, 
 • kawioru z pstrąga, 
 • wędzonej troci, 
 • oliwy z oliwek, 
 • soku z cytryny. 

Jak przyrządzić ziemniaka z ogniska? 

- Młode ziemniaki ugotuj w osolonej wodzie z dodatkiem kwiatów kopru – mówi Mateusz Ciołko. - Po ostudzeniu wrzuć ziemniaki do ogniska na rozżarzone węgle aby się opiekły. Wyjmij ziemniaki i natnij tworząc coś w rodzaju sakiewki (pokazujemy to na naszym video, zobacz – przyp. Red.), posyp solą i pieprzem, następnie ułóż na górze solidna łyżkę kwaśnej śmietany, cienkie plastry troci, kawior z pstrąga oraz świeże zioła. Całość skrop oliwą oraz sokiem z cytryny – i gotowe – uśmiecha się szef kuchni w Butchery&Wine. 

Butchery&Wine Gdynia 

Restaurację Butchery&Wine Gdynia, która otworzyła się wiosną 2023 roku, znajdziemy w samym sercu Gdyni, przy ul. Abrahama. To pierwsza restauracja Ferment Group (Le Braci, Butchery&Wine Warszawa, Kieliszki na Próżnej, Koneser Grill, Rozbrat 20), poza Warszawą. Gwarancją dobrego smaku i świetnego serwisu jest wiedza, doświadczenie i profesjonalizm właściciela - Daniela Pawełka, który w 2022 i 2023 roku został wybrany przez magazyn Forbes najlepszym polskim restauratorem, a międzynarodowy Przewodnik Michelin od lat umieszcza jego restauracje w swoim rankingu. Jest wielokrotnym zdobywcą prestiżowego wyróżnienia Bib Gourmand oznaczającego „najlepszą jakość, w rozsądnej cenie”. Warto również wspomnieć, że 19 czerwca międzynarodowy przewodnik Michelin ogłosił listę wyróżnionych restauracji w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Znalazły się w nim restauracje Ferment Group - Le Braci, Butchery&Wine Warszawa, Kieliszki na Próżnej, Koneser Grill, Rozbrat 20. Warszawska „Butchery&Wine” zdobyła nagrodę za „nacisk kładziony na sezonowane na miejscu steki”.  

Mateusz Ciołko, szef kuchni restauracji Butchery&Wine Gdynia

Dajcie się nakarmić w Butchery&Wine Gdynia. Tych smaków trzeba sopróbować. Fot. Zygmunt Gołąb

Kto wie, może już wkrótce kolejną perłą w koronie restauracji Daniela Pawełka będzie właśnie opisywany dziś przez nas gdyński lokal? Na pewno już teraz warto przekonać się, jakie smaki oferuje. Przekonajcie się sami, rezerwując tam stolik! Sezonowana wołowina w wykonaniu tutejszego szefa kuchni warta jest grzechu! 

*Projekt realizowany we współpracy ze Szlakiem Kulinarnym Centrum Gdyni.

 • ikonaOpublikowano: 30.06.2023 10:00
 • ikona

  Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2023 12:27
 • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także