Videocasty

Gdynia Filmowa 2023: Agnieszka Szydłowska

Studio, dwie kobiety w fotelach, rozmawiają, błękitne tło

Agnieszka Szydłowska (z prawej) jest kolejnym gościem naszego festiwalowego studio

Nie byłoby festiwalu i tysięcy widzów odwiedzających kinowe sale w Gdyni, gdyby nie media. Dziennikarze zajmujący się kulturą śledzą najważniejsze branżowe wydarzenia, recenzują nowe filmy i starają się wyłuskiwać z morza newsów z filmowego świata te najważniejsze, które mogą przyciągnąć nas przed ekrany. W naszym studio „Gdynia Filmowa”, które działało podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych gościliśmy Agnieszkę Szydłowską – cenioną dziennikarkę radiową i telewizyjną, która gdyński festiwal zna od podszewki.


Kiedy jeszcze w 2020 roku pandemiczne ograniczenia jednorazowo „zamknęłyFestiwal Polskich Filmów Fabularnych w internetowej rzeczywistości, ona witała nas z ekranu i przekonywała, że namiastkę filmowego święta możemy z powodzeniem poczuć także w domach. Wcześniej, przez długie lata na radiowych antenach i na ekranach telewizyjnych odbiorników dbała o to, aby kultura gościła w polskich domach, a widzowie i słuchacze wiedzieli, na co warto się wybrać, aby poszerzać swoje horyzonty – nie tylko w kinach.

Mowa o Agnieszce Szydłowskiej – cenionej dziennikarce, która kojarzona jest przede wszystkim jako jedna z czołowych redaktorek Programu Trzeciego Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej (w tym TVP Kultura). Od momentu, gdy szersze zmiany kadrowe dotknęły publicznych mediów - działającej m.in. w newonce.radio oraz na własny rachunek, chociażby poprzez autorskie podcasty. Z racji żywego zainteresowania szeroko pojętą kulturą i wszystkim co z nią związane, przez lata stała bywalczyni gdyńskiego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Nie inaczej było także w tym roku, podczas 48. edycji tego wydarzenia.

Dziennikarka Agnieszka Szydłowska była kolejną osobą, która podczas trwania 48. FPFF w Gdyni odwiedziła nasze specjalne, festiwalowe studio – „Gdynia Filmowa”.

Przypomnijmy, że to nasza propozycja dla tych, którzy Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chcą żyć także poza bezpośrednim udziałem w pokazach, spotkaniach z twórcami i wydarzeniach towarzyszących, a nawet – po jego zakończeniu. Emocje po rozdaniu nagród powoli opadają, a my zachęcamy, wzorem poprzedniej edycji, do śledzenia rozmów zarejestrowanych w „miejskim” studio.

Studio działało w przestrzeni wspomnianego wcześniej Teatru Muzycznego – jednej z głównych „aren” festiwalu. Rozmowy z gośćmi prowadziła Magdalena Śliżewska z portalu Gdynia.pl, oficjalnego serwisu internetowego miasta Gdynia. Zachęcamy do codziennego zaglądania na łamy portalu oraz na oficjalny miejski kanał na YouTube, gdzie regularnie będziemy publikować kolejne odsłony „Gdynia Filmowa”!Zobacz więcej z Gdyni Filmowej


Gdzie znaleźć więcej ciekawych rozmów o tym, co dzieje się na tegorocznym festiwalu w Gdyni? Warto odświeżyć wcześniejsze odsłony tegorocznego studio Gdyni Filmowej, aby wysłuchać różnych reprezentantów środowiska filmowego i dowiedzieć się więcej nie tylko o filmach znajdujących się w konkursowych selekcjach, ale i całej otoczce wydarzenia.

Przypominamy już opublikowane rozmowy ze studio w Teatrze Muzycznym:Agnieszka Szydłowska


Agnieszka Szydłowska
Agnieszka Szydłowska

Urodzona w 1974 roku dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa. Absolwentka Warszawskiej Akademii Teatralnej na kierunku „wiedza o teatrze”. Ceniona i rozpoznawalna osobowość w świecie polskiego dziennikarstwa kulturalnego. Planowała być krytyczką teatralną, ale ostatecznie wybrała media.

Na początkowym etapie swojej kariery związana z Rozgłośnią Harcerską oraz Radiostacją, gdzie prowadziła m.in. audycję „Radiotelefon” oraz radiowe lekcje angielskiego z Johnnym Porterem. Odbyła staż w londyńskiej redakcji BBC Worldwide, po czym związała się w 2003 roku z Programem Trzecim Polskiego Radia. Na antenie „Trójki” można było przez kilkanaście lat usłyszeć ją w „Radiowym Domu Kultury”, „Programie Alternatywnym”, „Chillout Cafe” czy w roli prowadzącej słynną „Listę Przebojów Programu Trzeciego”. Audycje z jej udziałem wielokrotnie gromadziły przy odbiornikach kilkusettysięczną, a nawet ponad milionową publiczność. Równolegle współpracowała też z publiczną telewizją, współprowadząc z Moniką Obuchow i Markiem Horodniczym program kulturalny „Pegaz”, program „Po godzinach” na TVP1 czy „Kinematografa”. Pojawiała się także na antenie TVP Kultura, prowadząc „Niedzielę z…” i „Tygodnik Kulturalny”.

W 2020 roku dołączyła do fali głośnych odejść dziennikarzy radiowej „Trójki”, protestując w ten sposób przeciwko zmianom programowym w publicznej rozgłośni (w podobnym czasie stację opuścili m.in. Marek Niedźwiecki, Marcin Kydryński czy Hirek Wrona). Związała się z redakcją newonce.radio, gdzie prowadziła m.in. cykliczne programy „PS. Gra”, „Tygodnik”, czy „Godzina Czasu”. Publikuje także autorskie podcasty „Nagrywki Pani Szydłowskiej”, które przybrały formę rozmów ze znanymi postaciami showbiznesu.

Agnieszka Szydłowska prowadziła wirtualną galę otwarcia 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku, która ze względów sanitarnych odbywała się online. Podczas kilku edycji FPFF prowadziła też festiwalowe gale czy dyskusje z udziałem zaproszonych gości.

Opracowano na podstawie informacji ze stron Filmweb.pl i PolskieRadio.pl

  • ikonaOpublikowano: 02.10.2023 08:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2023 12:25
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także