Videocasty

Gdynia Filmowa 2023: Ewa Kasprzyk

Studio publicystyczne, Ewa Kasprzyk siedzi w fotelu, mówi do mikrofonu, na fotelu obok śpi mały pies. Błękitne tło, sprzęt wideo

Ewa Kasprzyk (na zdjęciu) gościła w naszym festiwalowym studio. Tegoroczny festiwal to dla niej przede wszystkim znacząca rola w „Chłopach” DK i Hugh Welchmanów, fot. Dominika Sobiech

Postaci, które żyją na ekranie, osobowości, których nie da się zapomnieć – aktorzy to sól Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Czekamy na ich brawurowe główne role, rzucające się w oczy kreacje drugoplanowe i znaczące epizody. Szczególnie w wykonaniu tych, którzy na stałe zapisali się na kartach historii polskiego kina. W naszym festiwalowym studio „Gdynia Filmowa” tym razem Ewa Kasprzyk – aktorka, której widzom polskiego kina przedstawiać nie trzeba, tym razem na festiwalu w Gdyni jako Marcjanna Pacześ w „Chłopach”.


Trudno zdecydować, czy podczas festiwalowych pokazów bardziej czekamy na eksplozje aktorskich talentów, których jeszcze nie znamy, czy kolejne przebłyski aktorek i aktorów, którzy już niejednokrotnie udowadniali, że potrafią zagrać wszystko – słowem: gwiazdy.

To one wzbudzają najwięcej emocji i zainteresowania wśród publiczności, która cierpliwe oczekuje na spotkania, czerwony dywan czy po prostu z notatnikiem w ręku czeka na okazję do złowienia autografu w przerwie między wydarzeniami.

Silna, kobieca twarz polskiego kina


Jedną z niewątpliwych gwiazd, które mieliśmy okazję w tym roku spotkać podczas festiwalowego tygodnia w Gdyni była Ewa Kasprzyk. Kobieta, która przez prawie 40 lat pracy na planach filmowych wykreowała kilkadziesiąt postaci, w tym zarówno znaczące, świetnie zagrane, jak Elżbieta w „Bellissimie” czy matka głównego bohatera „Wojny polsko-ruskiej”, ale i tak szeroko zapisane w popkulturze, jak Barbara Wolańska w „Koglu-moglu” i jego kontynuacji czy senator Walewska w „Karierze Nikosia Dyzmy”.

W tym roku Ewę Kasprzyk mamy okazję zobaczyć w jednym z najciekawszych filmów Konkursu Głównego na 48. FPFF w Gdyni, czyli animowanych „ChłopachDK i Hugh Welchmanów. Wciela się na ekranie w postać Dominikowej, czyli Marcjanny Pacześ – matki głównej bohaterki, Jagny, która odgrywa znaczącą rolę w toku wydarzeń.

Po opinię na temat tego, jak aktorka wypadła w pięknie zekranizowanym klasyku literatury autorstwa Władysława Reymonta odsyłamy do premiery filmu i kinowych sal, a teraz – zachęcamy do wysłuchania aktorki w naszym festiwalowym studio „Gdynia Filmowa - jej przemyśleń dotyczących nie tylko samej pracy na planie „Chłopów”, ale też udziału w Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przypomnijmy, że to nasza propozycja dla tych, którzy Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chcą żyć także poza bezpośrednim udziałem w pokazach, spotkaniach z twórcami i wydarzeniach towarzyszących, a nawet – po jego zakończeniu. Emocje po rozdaniu nagród powoli opadają, a my zachęcamy, wzorem poprzedniej edycji, do śledzenia rozmów w „miejskim” studio – zarejestrowanych jeszcze w czasie festiwalowego tygodnia.

Studio działało w przestrzeni wspomnianego wcześniej Teatru Muzycznego – jednej z głównych „aren” festiwalu. Rozmowy z gośćmi prowadziła Magdalena Śliżewska z portalu Gdynia.pl, oficjalnego serwisu internetowego miasta Gdynia. Zachęcamy do codziennego zaglądania na łamy portalu oraz na oficjalny miejski kanał na YouTube, gdzie regularnie będziemy publikować kolejne odsłony Gdyni Filmowej!Zobacz więcej z Gdyni Filmowej


Gdzie znaleźć więcej ciekawych rozmów o tym, co dzieje się na tegorocznym festiwalu w Gdyni? Warto odświeżyć wcześniejsze odsłony tegorocznego studio Gdyni Filmowej, aby wysłuchać różnych reprezentantów środowiska filmowego i dowiedzieć się więcej nie tylko o filmach znajdujących się w konkursowych selekcjach, ale i całej otoczce wydarzenia.

Przypominamy już opublikowane rozmowy ze studio w Teatrze Muzycznym:


Ewa Kasprzyk


Ewa Kasprzyk siedzi w fotelu, mówi do mikrofonu, za nią niebieskie tło
Ewa Kasprzyk, fot. Dominika Sobiech

Pochodzi ze Stargardu Szczecińskiego. Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na Wydziale Aktorskim, następnie aktorka związana stałą współpracą z Teatrem Wybrzeże – od 1983 do 2000 roku. Występowała też na deskach Teatru Kwadrat w Warszawie i Teatru Polonia. W 1996 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi z okazji 50-lecia Teatru Wybrzeże.


Jej filmowy debiut przypadł na rok 1985, gdy wcieliła się w rolę Kwiryny w „Dziewczętach z Nowolipek” w reżyserii Barbary Sass. W tym samym roku pojawiła się też na ekranach w owianym legendą filmie „Medium” Jacka Koprowicza, którego akcja toczyła się w Sopocie. W toku kilkudziesięcioletniej pracy na planach filmowych wielokrotnie wyróżniała się wyrazistymi rolami komediowymi, niektóre z nich na stałe zapisały się w polskiej popkulturze. To m.in. kreacje w trylogii „Kogel-Mogel”, „Komedii małżeńskiej” czy „Karierze Nikosia Dyzmy”.

Ewa Kasprzyk w świadomości masowego widza zapisała się przede wszystkim występami w popularnych sitcomach i serialach, wymieniając chociaży „Złotopolskich” czy „Magdę M.”. Jedna z jej najlepszych filmowych ról to postać toksycznej matki Elżbiety w dramacie „Bellissima” Artura Urbańskiego z 2001 roku – została wówczas nagrodzona Złotymi Lwami za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na 26. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrodą aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Wenecji. W swoim filmowym dorobku ma też nominację do Złotej Kaczki za najlepszą kobiecą rolę sezonu 2008/2009 w „Wojnie polsko-ruskiej”.

Opracowano na podstawie informacji z bazy FilmPolski.pl oraz Filmweb.pl

  • ikonaOpublikowano: 26.09.2023 16:09
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2023 12:24
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także