
fot. Magdalena Czernek
20.03.2020 r.
Codziennie kolejkami SKM podróżują mieszkańcy nie tylko Gdyni, Gdańska czy Sopotu, ale także przylegających miejscowości, takich jak Rumia, Reda, Wejherowo, Pruszcz Gdański i Tczew. Nawet teraz, gdy uczniowie nie uczęszczają do szkoły, a znaczna część osób pracujących wykonuje swoje obowiązki zdalnie, Szybką Koleją Miejską podróżuje wiele osób. Nic dziwnego, że przewoźnik zadecydował o wprowadzeniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa.
– Od 19 marca, w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, które po całodniowej służbie zjeżdżają na nocny postój, pojawiają się pracownicy ubrani w specjalne kombinezony, gogle i maski, wyposażeni w zmgławiacze – informuje Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście.
W składach rozpylany jest środek odkażający. Po tak przeprowadzonej dezynfekcji okna i drzwi składu są szczelnie zamknięte, a po kilku godzinach pociąg jest starannie wietrzony. Co więcej, zabiegowi poddane są nie tylko pociągi, ale także infrastruktura pasażerska na stacjach.
– Szczególny nacisk kładziemy na elementy najczęściej dotykane przez pasażerów. Chodzi tu m.in. o przyciski, uchwyty czy stoliki i śmietniczki. Dezynfekowane są także ekrany dotykowe automatów biletowych – wylicza Tomasz Złotoś – Taka operacja jest bardzo skuteczna i zapewnia wysoką skuteczność odkażania, której efekt utrzymuje się nawet przez 10 dni. Zmgławianie będzie powtarzane, tak długo ja to będzie konieczne. – dodaje.
Oprócz przeprowadzanych zabiegów dezynfekujących, w pociągach starszego typu zamknięte zostały także toalety z otwartym obiegiem. W pozostałych wyłączone zostały suszarki do rąk, które zastąpiono ręcznikami papierowymi.
Jednocześnie od 11 marca 2020 drzwi pociągów otwierane są przez obsługę. Pracownicy spółki otrzymali żele antybakteryjne, maseczki i rękawiczki. Zostali również zapoznani z procedurami postępowania z pasażerami z objawami koronawirusa.
Aby ograniczyć ryzyko przenoszenia się wirusa, przewoźnik zachęca pasażerów do kupowania biletów bezgotówkowo. Bilety Szybkiej Kolei Miejskiej można kupić przez aplikacje na smartfony lub na stronie internetowej. W dalszym ciągu pasażerowie mogą korzystać też z automatów biletowych i kas, przy czym – jak podkreśla przewoźnik – korzystając z nich, zaleca się płacenie kartą płatniczą.
Opublikowano: 20.03.2020 15:46
Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)
Zaktualizowano: 20.03.2020 16:15
Zmodyfikował: Paweł Jałoszewski