DLA MIESZKAŃCÓW

#gastropomaga ochronie zdrowia. Ty możesz pomóc gastro

#gastropomaga ochronie zdrowia. Ty możesz pomóc gastro // fot.kolaż z mat.prasowych Muszla Gdynia

#gastropomaga ochronie zdrowia. Ty możesz pomóc gastro // fot.kolaż z mat.prasowych Muszla Gdynia

22.04.2020 r.

Akcję #gastropomaga zainicjowali w połowie marca, gdy w Polsce został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Obecnie mamy już piąty tydzień stanu epidemii, a ich pomoc, mimo własnych problemów, nie ustaje. Już ponad 650 posiłków od początku akcji trafiło do lekarzy, pielęgniarek, personelu szpitali oraz pogotowia ratunkowego, którzy pracują bez wytchnienia ratując życie. Wniosek nasuwa się sam – to gest godny naśladowania i wsparcia. Restauracja Muszla Gdynia rozpoczęła łańcuszek dzielenia się dobrem, do którego dołączyło wiele, nie tylko gdyńskich, restauracji. Sami jednak, podobnie jak wiele innych lokali, mogą nie przetrwać. Realną pomocą są inicjatywy #wspieramgastro i #zamawiamlokalnie promujące zamawianie swoich ulubionych potraw czy produktów na wynos lub dowóz. Restaurację Muszla Gdynia można również wesprzeć biorąc udział w specjalnej zbiórce.

Kilka tygodni temu w związku z wprowadzonym wówczas stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce ograniczona została działalność restauracji, kawiarni i pubów. Od tego czasu zamówienia mogą być realizowane wyłącznie na wynos lub dowóz i taki stan rzeczy utrzyma się aż do wprowadzenia przez rząd III etapu odmrażania polskiej gospodarki. Kiedy to nastąpi? Tego nikt nie wie. Sytuacja, w której znalazła się branża gastronomiczna jest bardzo trudna i może doprowadzić do tego, że w wielu naszych ulubionych restauracjach po prostu już nie zjemy. W niełatwej sytuacji znalazła się także restauracja Muszla Gdynia, inicjator akcji #gastropomaga, do której dołączyło wiele, nie tylko gdyńskich, lokali. Dzięki ich działaniom, pracownicy m.in. Szpitala Miejskiego w Gdyni, Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni, a także Szpitala Zakaźnego w Gdańsku w szczególnie pracowitym dla nich okresie mogą szybko i smacznie posilić się czy wypić kawę.

- Od początku trwania akcji #gastropomaga wspomogliśmy służbę zdrowia już ponad 650 posiłkami. Zaczęło się od pizzy, ale dzięki wsparciu wielu wspaniałych osób, zaczęliśmy przygotowywać też dania i zupy, tak żeby lekarze i personel medyczny mieli różnorodne i co najważniejsze zdrowe posiłki. Dzięki temu, że koordynacyjnie pomaga nam Kulinarny Szlak Centrum Gdyni wsparcie dociera tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Sytuacja jest bardzo zmienna, ze względu na bardzo trudną sytuację część lokali zdecydowało o tymczasowym zamknięciu, ale do akcji cały czas dołączają nowe miejsca, które też chcą pomóc – mówi Anna Wylężek, wiceprezes restauracji Muszla Gdynia.

- Akcja #gastropomaga nadal działa, niestety nie w takim samych wymiarze jak przez pierwsze dwa tygodnie, ale nadal restauracje dostarczają posiłki do gdyńskich lekarzy, pielęgniarek, ratowników, strażaków, a nawet do pracowników sanepidu. Wspomagają nas także hurtownie, piekarnie czy firmy przygotowujące diety „pudełkowe". Niektóre restauracje prowadzą także tzw. zrzutki, za które przygotowują posiłki. Dostajemy też wsparcie w zakresie transportu posiłków z restauracji do szpitali od firmy Zdunek, MiiMove Carsharing oraz wolontariuszy z grupy Niewidzialna Ręka Trójmiasto – mówi Maja Stróżyk z Agencji Rozwoju Gdyni.

Wy również możecie wspierać akcję #gastropomaga poprzez zakupy w aplikacji Finebite zawieszonych posiłków dla wybranego szpitala, lub placówki medycznej.
 

Warto jednak pamiętać, że gastronomia i lokalni przedsiębiorcy oraz kupcy również potrzebują pomocy. Wiele lokalnych restauracji możecie wspierać zamawiając posiłki na dowóz lub wynos, a także poprzez wspomnianą już aplikację Finebite kupując vouchery do danej restauracji czy paczki z ich flagowymi produktami. Dla ułatwienia na stronie Kulinarna Gdynia znajdziecie listę wszystkich gdyńskich lokali, z których możecie dokonać takiego zamówienia. Wiele z nich oferuje bezkontaktowe dostarczenie, wszystkie preferują płatność bezgotówkową.

- Dowozimy na terenie całej Gdyni, jest też możliwość odebrania dań na wynos w naszym lokalu. A od piątku zapraszamy na pyszną, świeżo paloną kawę idealną na spacer, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – informuje Anna Wylężek, wiceprezes Muszli Gdynia.

I dodaje:

- Na wiosnę planowaliśmy nową kartę, jednak ta którą obecnie przedstawiamy została przygotowana specjalnie z myślą o obecnej wyjątkowej sytuacji. Są to propozycje, które łatwo podgrzać i dzięki temu można je wygodnie i spokojnie zjeść w domu. Dania są bardzo różnorodne, mamy bardzo ciekawe opcje dań z mięsem, ale też dania dla wegan i wegetarian. Mamy nadzieję, że nasza nowa karta pozytywnie zaskoczy gdynian.

Jeśli nie macie pomysłu np. na sobotni obiad lub w czasie home office nie jesteście w stanie przygotować sobie posiłku, warto prześledzić menu lokalnych restauracji. Wiele z nich, nie tylko Muszla, wprowadziło wiosenne propozycje.

Ale aby pomóc Muszli Gdynia możecie zrobić coś jeszcze. Dołączyć do zrzutki. Wspierając można zrobić dobry uczynek, a także otrzymać m.in. paczkę świeżo palonej kawy, miejsce na tablicy pamiątkowej czy jedyne i wyjątkowe imienne krzesło w restauracji. Do uzbierania jest niemała kwota, bo 50 tysięcy złotych, a do zakończenia zbiórki pozostało 11 dni. Ale pamiętajcie, dobro wraca!

- Bardzo boimy się o przyszłość Muszli, sytuacja jest wyjątkowo trudna właśnie dlatego, że nie wiadomo, jak długo potrwa. Dlatego uruchomiliśmy możliwość wykupienia u nas voucherów na 130% wartości wpłaty do wykorzystania w przyszłości, po naszym otwarciu. Ale to nie wszystko, wspierając nas można wykupić wyjątkowe, imienne krzesło albo stolik w naszej restauracji. A ponieważ wiemy, że dobro rośnie, za każde wsparcie dodajemy małe ziarenko, które można zasadzić w domu – mówi Anna Wylężek, wiceprezes restauracji Muszla Gdynia.

Przypominamy także, że w ramach inicjatywy #zamawiamlokalnie kupić online z dostawą do domu możecie również świeże warzywa i owoce oraz różne inne produkty.

- Nasza gdyńska gastronomia, kupcy i lokalni dostawcy są bardzo przedsiębiorczy i kreatywni. Bardzo szybko dostosowali się do panującej sytuacji i oferują jedzenie na wynos i dowóz czy zakup świeżych produktów. Restauratorzy stworzyli stronę Deliweki.pl, czyli Delikatesy Gdyńskich Restauracji, gdzie oferują produkty i przetwory z dostawą do domu. Prężnie działają także gdyńscy kupcy Miejskich Hal Targowych oferując świeże warzywa, owoce, wyroby piekarnicze, nabiał czy wędliny z dostawą do domu w ramach akcji #halenadowóz mówi Maja Stróżyk z Agencji Rozwoju Gdyni.