
materiały Gdynia.pl
12.03.2020 r.
Czym jest koronawirus?
Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Jej najczęstsze objawy to:- kaszel
- gorączka
- duszności
- bóle mięśniowe
- ogólne zmęczenie
Wirus, podobnie jak w przypadku grypy, przenosi się drogą kropelkową.
Na rozwinięcie się ciężkiej postaci choroby najbardziej narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością oraz te, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Co zrobić by zapobiec zakażeniu?
O podstawach związanych z przestrzeganiem higieny osobistej informuje Tomasz Kiliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni.Aby chronić sie przed zakażeniem koronawirusem należy zachować podstawowe zasady zachowania higieny i unikać dużych skupisk ludzi. Do podstawowych zasad zachowania higieny należą:
- częste mycie rąk,
- zasłanianie ust i nosa łokciem lub chusteczką podczas kaszlu lub kichania,
- zachowanie bezpiecznej odległości od osoby, która kicha, kaszle lub ma gorączkę.
Jeżeli nie ma możliwości umycia rąk - należy zdezynfekować je specjalnym płynem lub żelem o conajmniej 60% zawartości alkoholu.
Co zrobić gdy podejrzewamy u siebie koronawirusa?
Przy podejrzeniu zarażenia się koronawirusem należy sprawdzić, czy spełniamy warunki świadczące o ryzyku:- w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną
- masz podwyższoną temperaturę
- kaszlesz i masz duszności
Co zrobić gdy masz objawy i wróciłeś z regionu, w którym występuje koronawirus?
Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z jednego z krajów, w którym występuje koronawirus – np. Chin, Włoch, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii czy Korei Południowej – i masz charakterystyczne dla koronawirusa objawy lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie:- bezzwłocznie powiadom telefonicznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdyni (ul. Starowiejska 50). Numer telefonu 58 620-17-98 lub 58 620-57-44.
lub
zgłoś się do najbliższego oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego w Trójmieście:
- Oddział Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, ul. Powstania Styczniowego 9B, Gdynia
- II Oddział Chorób Zakaźnych, ul. Mariana Smoluchowskiego 18, Gdańsk
- IV Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, ul. Mariana Smoluchowskiego 18, Gdańsk
- IX Oddział Obserwacyjno-Zakaźny dla Dzieci, ul. Mariana Smoluchowskiego 18, Gdańsk.
Co zrobić gdy masz objawy, ale nie przebywałeś w kraju, w którym występuje koronawirus lub nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną?
Zaleca się zastosowanie podstawowych zasad ochrony przy kaszlu i kichaniu oraz higienę rąk. Do czasu powrotu do zdrowia należy pozostać w domu.Prezydent Gdyni
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, po naradzie z Zespołem ds. koronawirusa, podjął szereg decyzji mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się patogenu i ograniczanie ryzyka zakażenia.W najbliższym czasie zamknięte będą m.in. placówki oświatowe, instytucje kultury, gdyńskie Przystanie w dzielnicach, InfoBox, Stadion Miejski czy Gdynia Arena. Ponadto odwołane zostały wszystkie wydarzenia i konferencje organizowane przez miasto.
Szczegółową listę zamkniętych placówek i odwołanych imprez znaleźć można: TUTAJ.
Urząd Miasta Gdyni zachęca, aby sprawy urzędowe załatwiać drogą elektroniczną bądź, jeśli nie są pilne w późniejszym terminie.
Ważne!
Czas wolny od zajęć lekcyjnych i pracy nie powinien stanowić pretekstu do dodatkowych kontaktów towarzyskich czy spędzania wolnego czasu poza domem. Zaleca się pozostanie w domu i zadbanie o swoje bezpieczeństwo i zdrowie.Aktualną mapę zarażeń koronawirusem w Polsce można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/koronawirus
Opublikowano: 12.03.2020 13:44
Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)
Zaktualizowano: 20.03.2020 16:09
Zmodyfikował: Paweł Jałoszewski