Gdynia Energetyczna

Tak Gdynia dba o czyste powietrze

Na zdjęciu ośnieżone dachu budynków jednorodzinnych w Gdyni. Na horyzoncie widoczne wschodzące słońce w kolorze pomarańczowym.

fot. Lucyna Lewandowska (zdjęcie pochodzi z facebookowej grupy Gdynia w obiektywie)

Gdyńskie powietrze należy najczystszych w kraju. Zdarzają się jednak dni, jak dzisiaj, kiedy jego jakość jest niższa niż zazwyczaj. Wkrótce i one staną się pieśnią przeszłości – nie tylko krótkofalowo, ze względu na nadchodzącą odwilż czy wiatr od morza, ale również na stałe za sprawą systematycznego likwidowania pieców w mieście.


Zima trwa w najlepsze, a wraz z nią sezon grzewczy. Choć w skali roku gdyńskie powietrze należy do najczystszych w kraju, to zdarzają się dni, kiedy i u nas do atmosfery trafiają szkodliwe pyły. Sytuację tę poprawi z pewnością likwidacja pieców na paliwo stałe. Szereg miejskich dotacji sprawia, że co roku w mieście systematycznie zmniejsza się ich liczba. Gdynia dba również o to, by w tych miejscach, w których korzysta się jeszcze z pieców, ogrzewanie odbywało się bez szkody dla środowiska. W tym celu EkoPatrol Straży Miejskiej uczy mieszkańców, jak prawidłowo palić w piecach, a także przeprowadza kontrole pod kątem używania właściwego paliwa. Jak podkreślają strażnicy – świadomość mieszkańców z roku na rok rośnie.

DŁUGOFALOWE DZIAŁANIA MIASTA

Miasto od wielu lat podejmuje działania zmierzające do ograniczenia emisji pyłów i CO2 do atmosfery.

- Jako samorząd zbudowaliśmy system pomiaru stanu czystości powietrza oparty o sieć czujników, który pokazuje nie tylko stan powietrza w czasie rzeczywistym, ale pozwala też dokonywać długofalowych analiz. Dzięki tym danym wiemy, gdzie interwencja miasta jest najpilniejsza. Co ważne, wiedzą to też mieszkańcy, których te dane zachęcają do wymiany źródeł ogrzewania na proekologiczne - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W 1999 roku Gdynia uruchomiła system dotacji dla mieszkańców, który nadal funkcjonuje w znacznie rozbudowanej formie. Dofinansowania udzielane są również m.in. na montaż odnawialnego źródła energii. Mieszkańcy są zachęcani także do korzystania ze wsparcia w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”.

- W Gdyni od lat zachęcamy mieszkańców do zmiany źródła ogrzewania na przyjaźniejsze środowisku, ponieważ chcemy żyć w czystym mieście i cieszyć się czystym powietrzem. Nieustannie polecamy korzystanie z różnego rodzaju dotacji, oferowanych m.in. przez miasto. Z kolei tym mieszkańcom, którzy posiadają jeszcze piece na paliwo stałe, pokazujemy, jak można robić to w sposób najmniej szkodliwy dla środowiska i korzystny dla naszej kieszeni – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. 

Proces likwidowania pieców na paliwo stałe na Pomorzu rozłożono na etapy. Całość ma potrwać do 2035 roku.

Zapowiedziane zmiany wymagają czasu i w mieście wciąż jeszcze znajdują się domy, które są ogrzewane piecami na paliwo stałe. Ważne, by w sezonie grzewczym korzystający z nich mieszkańcy używali odpowiedniego paliwa, a także stosowali tzw. odgórną metodę palenia.

- Wszystkie piece węglowe w Gdyni zostaną zlikwidowane do końca 2023 roku. W sumie z zasobów komunalnych mamy 533 takich mieszkań. W ubiegłym roku udało nam się wymienić 127 tzw. kopciuchów i zastąpić je innym źródłem ciepła. Stawiamy głównie na ogrzewanie sieciowe, ale choć OPEC inwestuje i rozbudowuje miejską sieć ciepłowniczą, nie w każdym budynku to się uda. W tym przypadku alternatywą jest ogrzewanie gazem. Dzięki tym zmianom poprawi się jakość powietrza i podwyższy komfort życia najemców - informuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

ODGÓRNA METODA PALENIA

Przed czterema laty funkcjonariusze EkoPatrolu Straży Miejskiej w Gdyni rozpoczęli serię pokazów odgórnej metody palenia w piecach.

Na czym ona polega? Tradycyjnie podpałka kładziona jest na spód – pod właściwe paliwo. Wędrujące w górę płomienie rozpalają je i w ten sposób piec zaczyna grzać, produkując przy tym masę szkodliwego dymu. Jak się okazuje, wystarczy odwrócić kolejność umieszczenia elementów w piecu, by uzyskać korzystny dla środowiska efekt. Podpałka wędruje na samą górę i tu powoli rozpala znajdujące się poniżej paliwo. Po niedługim czasie piec zaczyna grzać, a ilość produkowanego dymu jest znacznie mniejsza. Co więcej – odgórna metoda palenia obniża także zużycie wykorzystywanego paliwa nawet o 30%.

Wspomniane prezentacje odbywały się różnych dzielnicach, a także szkołach, gdzie strażnicy miejscy pokazywali mieszkańcom zalety odgórnej metody palenia. Obecnie, ze względu na pandemię koronawirusa, takie spotkania edukacyjne nie mogą być organizowane. Aby wypełnić tę lukę, przygotowano krótki film, prezentujący właśnie wspomniany pokaz odgórnego rozpalania w piecu.



KONTROLE PALENIA W PIECACH

Straż Miejska w Gdyni prowadzi też kontrole w domach, gdzie w użyciu wciąż są piece na paliwo stałe.

- Wygląda to w ten sposób, że przyjeżdżamy na miejsce głównie na zgłoszenie sąsiadów. Mieszkaniec ma obowiązek wpuścić nas do domu. W przeciwnym razie popełnia przestępstwo zagrożone pozbawieniem wolności do lat 3. Po wejściu do domu zadajemy pytania, a także kontrolujemy piec i to, czym jest on opalany, oraz miejsce składowania materiałów do palenia. Jeżeli palone są odpady, to popełnione jest wykroczenie, za które można otrzymać mandat karny do 500zł – tłumaczy Leonard Wawrzyniak z EkoPatrolu Straży Miejskiej w Gdyni.

W ubiegłym roku Straż Miejska w Gdyni przeprowadziła 850 takich kontroli. To znaczny spadek w porównaniu z rokiem poprzednim. Jak zauważają strażnicy – świadomość mieszkańców w temacie odpowiedniego palenia w piecach rośnie z roku na rok.

- Warto powiedzieć, że jest duża poprawa w porównaniu do tego, co było w przeszłości. Obecnie sporadycznie trafia się, że mieszkańcy palą jakieś odpady. Wykroczenia często wynikają z niewiedzy, osoby nie zdają sobie sprawy, że np. palony materiał zawiera klej i tego palić nie można – dodaje Wawrzyniak.

Informacje na temat miejskich dotacji na wymianę pieców można uzyskać w Samodzielnym Referacie ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni pod numerem telefonu 58 668 23 50 oraz adresem e-mail: ref.energetyki@gdynia.pl. Dodatkowo na stronie www.cieplolubni.com.pl znajduje się kalkulator dofinansowań Urzędu Miasta Gdyni, dotyczących właśnie zmiany źródła ogrzewania.

  • ikonaOpublikowano: 20.01.2021 15:55
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.02.2021 09:52
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona