Dofinansowanie inwestycji ekologicznych

Program "Czyste powietrze" - nowość dla właścicieli budynków jednorodzinnych

Gdynia to miasto pełne zieleni, dzielnica Mały Kack.

Gdynia to miasto pełne zieleni, dzielnica Mały Kack.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku od 19 września 2018 roku rozpoczął wdrażanie na terenie województwa pomorskiego, Krajowego Programu Czyste Powietrze

Program „Czyste Powietrze” skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami istniejących domów jednorodzinnych oraz do właścicieli nowo wybudowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

W ramach programu możliwe jest uzyskanie dofinansowania na wymianę starych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi (węgiel, drewno itp.) na nowoczesne źródła ciepła. Dofinansowany będzie zakup źródeł zasilanych:
- z miejskiej sieci ciepłowniczej (węzły ciepła),
- gazem ziemnym lub LPG,
- olejem opałowym,
- elektrycznością (w tym pompy ciepła),
- biomasą,
- węglem.

Montaż wyżej wymienionych źródeł może być również dofinansowany w obiektach nowobudowanych tj. nieoddanych jeszcze do użytku.

Oprócz montażu źródeł ciepła w ramach Programu możliwe będzie również pozyskanie dofinansowania na szerokie działania termomodernizacyjne w obiekcie jednorodzinnym w tym m.in. na:
- docieplenie ścian, stropów, dachów i podłóg,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
- modernizację instalacji wewnętrznej c.o. i c.w.u.,
- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- przyłącza do zakupionych źródeł ciepła (ciepłownicze, gazowe, elektryczne),
- montaż instalacji solarnych (kolektory słoneczne i fotowoltaika).

Budżet na realizację celu programu wynosi 103 mld zł. Wysokość dofinansowania zależna będzie od poziomu dochodów na członka gospodarstwa domowego i będzie wynosiła od 30% do nawet 90%. W ramach potrzeby można będzie również skorzystać z preferencyjnej pożyczki na sfinansowanie pozostałych kosztów kwalifikowanych zadania. W przypadku montażu instalacji solarnych, dofinansowanie udzielane jest jedynie w formie pożyczki.

Wnioski dostępne poprzez portal beneficjenta w formie elektronicznej wraz z załącznikami należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przy ul. Rybaki Górne 8, nabór rozpoczął się 19 września 2018roku i potrwa do 30 czerwca 2027 roku.

W razie szczegółowych pytań istnieje możliwośc umówienia indywidualnej wizyty i otrzymania bezpłatnej pomocy przy wypełnianiu wniosku: czystepowietrze@wfos.gdansk.pl, tel. 58 743 18 20 lub 58 743 18 21.

  • ikonaOpublikowano: 29.06.2018 12:20
  • ikona

    Autor: Sylwia Grabowska (s.grabowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.03.2019 14:32
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona

Zobacz także