Gdynia Innowacyjna

Być smart, być bezpiecznym. Gdynia dzieli się wiedzą

Konferencja Państwo 2.0 jest wydarzeniem poświęconym strategii cyfryzacji państwa i kierunkom rozwoju centralnych projektów IT // fot. Foto Bizon

Konferencja Państwo 2.0 jest wydarzeniem poświęconym strategii cyfryzacji państwa i kierunkom rozwoju centralnych projektów IT // fot. Foto Bizon

Gdynia po raz kolejny uczestniczyła w konferencji Państwo 2.0, wydarzeniu, które skupia liderów rozwiązań IT w rządzie, samorządach i sektorze prywatnym.


 
3 i 4 marca w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, po raz dwunasty, odbyła się konferencja Państwo 2.0. To coroczne wydarzenie organizuje „Computer World”, portal zajmujący się szeroko rozumianymi rozwiązaniami IT, w partnerstwie z instytucjami publicznymi i prywatnymi.
 
- Wymiana informacji związanej z wykorzystywaniem działań IT na różnych polach działalności samorządu czy państwa jest niezbędna dla ich funkcjonowania. Podobnie jak dla funkcjonowania mądrych, uczących się miast. Ostatnie dwa lata pandemii pokazały, że tego typu rozwiązania będą w przyszłości jednym z najważniejszych kanałów naszej opieki nad mieszkańcami. Dlatego musimy szukać nowych rozwiązań, sprawdzać jakie nowości pojawiają się w IT i dzielić się wiedzą w tym szybko zmieniającym się świecie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, który reprezentował nasze miasto podczas dyskusji na temat rozwiązań smart city.
 
Konferencja Państwo 2.0 jest wydarzeniem poświęconym strategii cyfryzacji państwa i kierunkom rozwoju centralnych projektów IT. W roku ubiegłym w konferencji wzięło udział blisko 750 uczestników. Konferencja od 12 lat stwarza doskonałą okazję do poznania kierunków rozwoju rządowej teleinformatyki i statusu prac nad publicznymi przedsięwzięciami IT. Zeszłoroczna edycja była poświęcona m.in. cyberbezpieczeństwu. W tym roku pierwszego dnia skoncentrowano się  na kierunkach rozwoju rządowych projektów IT, perspektywie unijnej 2021-2027, wprowadzanych zmianach w obszarze organizacji rządowej teleinformatyki i cyberbezpieczeństwa państwa. Drugi dzień poświęcono wybranym aspektom takim jak: cyberbezpieczeństwo państwa, zdrowie, smart city, edukacja i rolnictwo.
 
Ważnym elementem tegorocznego spotkania były wystąpienia przedstawicieli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wykład „Cyberbezpieczeństwo w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji międzynarodowej” wygłaszał Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.
 
Efekty działań Gdyni w kierunku smart city były omawiane podczas sesji z przedstawicielami innych miast (np. Wrocławia czy Warszawy) i specjalistami z branży prywatnej czy środowisk uniwersyteckich. Rozmawiano o innowacyjnych rozwiązaniach dla miast takich jak technologie w: obszarze transportu, efektywności energetycznej, poprawie bezpieczeństwa mieszkańców i ochronie środowiska.
 
Wśród gości i prelegentów konferencji pojawili się m.in. Justyna Orłowska, pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej, Hubert Nowak, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych czy Jacek Oko, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej,

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.03.2022 12:33
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.03.2022 12:39
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona