Gdynia Innowacyjna

Gdynia w czołówce dostępności cyfrowej

Tłuamczka

Beata Pukło, tłumaczka języka migowego, która pomaga mieszkańcom Gdyni // fot. Gdyńskie Centrum Kontaktu

Mija 10 lat od wprowadzenia w Polsce przepisów dotyczących dostępności cyfrowej. Gdynia od lat, konsekwentnie, aktywizuje osoby z niepełnosprawnościami w życie naszego miasta. Beata Pukło, tłumaczka języka migowego pracująca w Gdyńskim Centrum Kontaktu reprezentowała nasze miasto podczas konferencji podsumowującej tą dekadę działań.

Dostępność cyfrowa sprawia, że z serwisów internetowych i aplikacji mobilnych mogą wygodnie korzystać osoby z różnymi niepełnosprawnościami np. wzroku, słuchu, ruchu, ale też z niepełnosprawnością intelektualną czy zaburzeniami poznawczymi.

Jak informuje organizator konferencji, około 10 procent polskiego społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnościami, a liczba osób, które doświadczają różnego rodzaju problemów w odbiorze treści cyfrowych to dodatkowe kilka milionów osób. Dlatego tak istotnym jest, by podmioty publiczne zapewniały dostępność cyfrową swoich stron internetowych i aplikacji mobilnych.

- W Gdyni kładziemy duży nacisk na dostępność cyfrową – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Gdynia to miasto otwarte, staramy się, aby wszyscy mieszkańcy czuli się w mieście u siebie, niezależnie od wieku, stopnia niepełnosprawności czy specjalnych potrzeb. Ważne jest, aby dostęp do informacji był równy dla wszystkich. Dlatego inwestujemy w innowacje, które ułatwią funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami.
12 kwietnia 2012 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych. To właśnie w tym dokumencie po raz pierwszy został opisany obowiązek zapewniania dostępności cyfrowej przez podmioty publiczne.

Beata Pukło wzięła udział w panelu dyskusyjnym na temat systemu prawnego dotyczącego dostępności cyfrowej – planów i wyzwań. Obok niej w dyskusji ekspertów wystąpili Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Zuzanna Raszkowska, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Europejskich i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, a także Monika Szczygielska z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jacek Zadrożny z Fundacji Wspierania Zrównoważonego Rozwoju i Adam Pietrasiewicz, audytor dostępności z KPRM.

- Gdynia od lat konsekwentnie realizuje politykę społeczną mającą na celu pełne i aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu miasta – mówi Agnieszka Wawrzyniak, naczelnik Wydziału Dostępności. - W naszym mieście realizowany jest program "Gdynia bez barier", a założenia jego pochodnej - programu "Gdynia bez barier 2018-2023", były poddane konsultacjom z osobami z niepełnosprawnością, podmiotami działającymi na rzecz tych osób – zarówno instytucjami, jak i organizacjami pozarządowymi - oraz stanowią odpowiedź na konkretne potrzeby osób z niepełnosprawnością, w tym wynikające z dostępności cyfrowej. Powołaliśmy również w Gdyni Zespół Koordynatorów ds. dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w którego skład wchodzi koordynator ds. dostępności cyfrowej. Jego zadaniem jest podnoszenie jakości w tej sferze, tak by osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym osoby z niepełnosprawnością mogły swobodnie i niezależnie korzystać z rozwiązań cyfrowych (serwisów i aplikacji) wspierających dostępność do usług w naszym mieście. Z kolei w konkursie „Gdynia bez barier” nagradzane są inicjatywy przyczyniające się do likwidacji barier architektonicznych, komunikacyjnych i społecznych, utrudniających życie osobom z niepełnosprawnościami. Naszym celem jest wyróżnienie wszystkich instytucji, organizacji i osób prywatnych - autorów pomysłów i udogodnień (już istniejących, bądź będących w fazie projektu), pomagających przełamać stereotypy związane z postrzeganiem osób z niepełnosprawnościami.
Konferencję organizowało Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, a patronat nad nim objął Janusz Cieszyński - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa. Gościem honorowym konferencji była June Lowery-Kingston z Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej, przewodnicząca grupy ekspertów ds. dyrektywy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych - WADEX.

  • ikonaOpublikowano: 13.04.2022 07:56
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.04.2022 15:29
  • ikonaZmodyfikował: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz
ikona