Gdynia Innowacyjna

Łyk tlenu dla aktorów

Kolaż zdjęć - aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni podczas występów na scenie i komora hiperbaryczna firmy Omnioxy z PPNT. Źródło: materiały prasowe PPNT

Kolaż zdjęć - aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni podczas występów na scenie i komora hiperbaryczna firmy Omnioxy z PPNT. Źródło: materiały prasowe PPNT

20.05.2022 r.

Czy możliwy jest mariaż gdyńskiej kultury z technologią? Okazuje się że tak – komory hiperbaryczne od start-upu Omnioxy z PPNT pomogą w regeneracji aktorów Teatru Muzycznego, których praca jest niezwykle wyczerpująca fizycznie i psychicznie.

O sukcesie firmy Omnioxy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego pisaliśmy już nieraz. Jak rok temu, gdy otrzymali statuetkę Pomorskiego Sztormu.

Firma jest dystrybutorem udoskonalonych autorsko łagodnych komór hiperbarycznych, które dzięki podawanemu do wszystkich tkanek tlenowi o zwiększonym stężeniu w środowisku ciśnienia wyższego niż atmosferyczne regenerują organizm i pomagają w rekonwalescencji. Dostarczany w ten sposób tlen bardzo szybko dociera do niedotlenionych tkanek oraz redukuje produkcję kwasu mlekowego. Świetnie sprawdzają się zatem dla sportowców i seniorów, korzystają z nich kliniki urody i ośrodki odnowy biologicznej. Z komory tlenowej Omnioxy korzystają np. zawodnicy Arki Gdynia, co nie jest jeszcze w Polsce standardem. Regenerował się w niej podczas rajdu Dakar mistrz Europy w quadach Arkadiusz Linder. Komora hiperbaryczna wspomaga też gdyńskie koszykarki.

Ale okazuje się, że tę innowacyjną technologię można pożenić nie tylko ze sportem, lecz także z kulturą. Równie wyczerpująca bowiem, jak trening sportowca, może być praca aktora, zwłaszcza Teatru Muzycznego. Dlatego na początku maja Omnioxy dostarczył swoją komorę hiperbaryczną do gdyńskiej instytucji kultury.

– Działanie tlenu na organizm jest wszechstronne. Naukowcy wciąż dokumentują kolejne efekty sesji tlenowych w warunkach podwyższonego ciśnienia, czyli hiperbarycznych. To ono sprawia, że płyny ustrojowe mocniej nasycają się tlenem dzięki czemu organizm regeneruje się szybciej po wysiłku. Cieszymy się na każde takie odkrycie, a teraz nie możemy doczekać się relacji aktorów i aktorek Teatru Muzycznego, którzy prowadzą bardzo intensywne treningi fizyczne i wokalne – mówi Adam Cegielski, prezes OMNIOXY.

Dlaczego głębszy łyk tlenu może być tak przydatny w pracy w teatrze?

- Praca aktora jest pracą ciężką, obfitującą w silne przeżycia emocjonalne, wyczerpującą fizycznie i bardzo stresującą. Aktor odgrywa różnego rodzaju role, które nierzadko wymagają od niego dużej sprawności fizycznej, trwania w niewygodnych pozycjach. I choć trudno nakreślić jednoznacznie portret fizyczny aktora (bo przecież różne przychodzi im odgrywać role) należy przyjąć, iż powinna być to osoba o wysokiej wydolności fizycznej, czyli dużej sprawności układu oddechowego, krążenia, kostnego i stawowego, osoba dobrze widząca, słysząca, posiadająca dobrze rozwinięty zmysł równowagi, dotyku i wyczucia przestrzeni – czytamy na stronie filmeter.pl. - Aktor nieustannie musi dbać o swoją kondycję psychofizyczną. Powinien regularnie uprawiać sport, właściwie się odżywiać, mieć czas na odpoczynek i sen. Wymienione tu zachowania powinny charakteryzować życie każdego, niezależnie od zawodu jaki wykonuje, jednak w przypadku aktora jest to szczególnie ważne, gdyż praca w teatrze czy na planie filmowym mocno obciąża cały organizm. Aktorzy określają swą pracę jako bardzo ciężką. Spora dawka ruchu przez cały dzień, bądź przeciwnie – trwanie w bezruchu w niewygodnych pozycjach - są niezwykle wyczerpujące. Do wysiłku fizycznego należy jeszcze dołączyć wyczerpującą pracę umysłu, ciągłe skupienie, koncentrację, życie w emocjonalnym napięciu, które czasem wywołują u aktorów stany załamania czy depresji.

Wsparcie więc wypoczynku artystów tlenoterapią może odgrywać niebagatelną rolę, zwłaszcza w okresach przedpremierowych, kiedy aktorzy wkładają szczególny wysiłek fizyczny i emocjonalny w przygotowanie do roli. Dzięki komorze hiperbarycznej aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni w przyspieszony sposób będą mogli zregenerować swoje siły.