Gdynia Mobilna

Gdynia partnerem kongresu elektromobilności w Łodzi

fot. materiały promocyjne organizatora

fot. materiały promocyjne organizatora

Wielkimi krokami zbliża się największe w Polsce, branżowe wydarzenie poświęcone elektromobilności. Kongres Nowej Mobilności odbędzie się w dniach od 6 do 8 października w Łodzi. Miastem patronackim imprezy jest Gdynia. Podczas trzydniowego wydarzenia odbędą się liczne warsztaty, posiedzenia grup roboczych oraz sesje pytań i odpowiedzi z interesariuszami rynku.


Kongres Nowej Mobilności to największe w skali kraju wydarzenie poruszające temat elektromobilności i przyszłości sektora transportu. Impreza odbędzie się w Łodzi w dniach 6-8 października na terenie Centrum Nauki i Techniki EC1.

Do współpracy z Łodzią zostało zaproszonych kilka miast, które wyróżnia prężne działanie w strefie elektromobilności. Wśród nich znalazła się także Gdynia. W konferencji udział weźmie wiceprezydent miasta ds. gospodarki – Katarzyna Gruszecka-Spychała. Głos zabierze w panelu prezydenckim „Koalicja polskich miast na rzecz czystego transportu”. Dyskusję tę zaplanowano na piątek, 8 października o godz. 9:30.

- W zakresie elektromobilności miasta powinny mieć ważny jak nie decydujący głos w sprawach czystego transportu. To właśnie na gminach ciąży ostateczny koszt jego wdrożenia i eksploatacji. Obejmuje on nie tylko komunikację miejską, ale także komunalną. Powiązana kwestia z czystym transportem to „Strefy czystego Transportu”. Nie można „na siłę” narzucać przepisami terminu ich wprowadzania. To zarządzający miastami, gminami najlepiej wiedzą, jakie są uwarunkowania społeczne w tym kontekście czy już wykonane działania w tym kierunki. W Gdyni jest to np. KLIMATyczne Centrum. Dojście do terminów, wielkości strefy i innych z tym związanych elementów powinny wynikać z konsensusu większości miast w Polsce, a ustawodawca powinien ustalić termin docelowy, czyli wyznaczony z pewnym oddaleniem,  wyznaczony w wieloletniej perspektywie – komentuje Maurycy Rzeźniczak z Wydziału Strategii Urzędu Miasta Gdyni.

Udział Gdyni w kongresie to również możliwość promocji miasta i zaprezentowania jego działań na rzecz elektromobilności. W tym zakresie Gdynia może pochwalić się m.in.:
  • zakupem 24 elektrobusów,
  • budową 7 pantografowych stacji ładowania autobusów na terenie Gdyni,
  • instalacją stacji ładowania samochodów elektrycznych (EV) w miejscach atrakcyjnych turystycznie (współpraca Innogy Polska),
  • ładowarkami samochodów elektrycznych w słupach latarni (współpraca z ENERGA Oświetlenie)
  • mobilną stacją ładowania samochodów elektrycznych (EV), podłączaną do trakcji trolejbusowej (projekt CAR, South Balic Programme),
  • koncepcją wdrożenia wodoru w transporcie publicznym i komunalnym (we współpracy z Gdańskiem, Tczewem i Wejherowem),
  • bezpłatna wypożyczalnia rowerów CARGO (rowerów ze wspomaganiem elektrycznym do przewozu osób i towarów) dla mieszkańców, przedsiębiorców i NGO.
Podczas kongresu będą premierowo przedstawiane raporty: „Barometr Nowej Mobilności 2021”, „Katalog pojazdów elektrycznych 2021” oraz „MADE II-oN POLAND”. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych prelekcjach i debatach oraz warsztatach poświęconych ekologii, ochronie klimatu i rzecz jasna – elektromobilności. Ponadto w sobotę i niedzielę w łódzkiej manufakturze zaprezentowane zostaną aktualnie dostępne modele samochodów elektrycznych. Wśród tematów m.in. rozwój i bariery wodoru w transporcie, rozwiązania elektromobilności dla sektora transportu i logistyki czy podsumowanie programu „Mój Elektryk”. Szczegółowy harmonogram znaleźć można na stronie kongresu, pod adresem: www.kongresnowejmobilnosci.pl.

  • ikonaOpublikowano: 30.09.2021 14:40
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.09.2021 15:59
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona