Gdynia Mobilna

Gdynianie coraz częściej wybierają rower

Gdynianie coraz częściej wybierają rower! // fot. Jakub Furkal

Gdynianie coraz częściej wybierają rower! // fot. Jakub Furkal

Jazda na rowerze w Gdyni z każdym dniem jest przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Wie o tym, coraz więcej miłośników jazdy na dwóch kółkach. Infrastruktura rowerowa się rozwija, powstają nowe pasy, drogi rowerowe i liczne udogodnienia. A to skutkuje coraz częstszym wybieraniem roweru jako środka transportu. Skąd to wiemy? Dzięki licznikom rowerowym, które od początku 2015 roku do chwili obecnej zanotowały ponad 4,5 miliona przejazdów.

W Gdyni działa bez przerwy 9 urządzeń zliczających automatycznie ruch rowerowy na sześciu trasach:

- al. Zwycięstwa przy skrzyżowaniu z ul. Bernadowską (blisko granicy z Sopotem),
- al. Zwycięstwa przy skrzyżowaniu z ul. Redłowską,
- ul. Władysława IV przy 10 LO,
- ul. Górskiego przy Stadionie Narodowym Rugby,
- ul. Janka Wiśniewskiego przy Estakadzie Kwiatkowskiego, przy ul. Gołębiej,
- ul. Morska w rejonie skrzyżowania z ul. Kcyńską (obie strony ulicy),
- ul. Chwarznieńska,
- ul. Wielkopolska w rejonie skrzyżowania z ul. Strzelców.
 
Wyniki z czujników aktualizowane są z początkiem każdego miesiąca. Można znaleźć je na stronie https://www.zdiz.gdynia.pl/liczniki-rowerowe/. Większość liczników posiada dane od początku roku 2015 – 4 szt. oraz 2016 – 3 szt. Najnowsze liczniki zostały zamontowane po jednej sztuce w 2017 oraz 2018 roku. Na podstawie danych można zaobserwować, w których miesiącach zaczyna się wzmożony ruch rowerowy (głównie od kwietnia lub maja) oraz jak wyglądają tendencje spadkowe wynikające ze złej pogody. Zauważalny jest również fakt, że ruch rowerowy w Gdyni z roku na rok ulega pozytywnym zmianom. Rowerzystów przybywa.

- Mieszkańcy coraz chętniej wsiadają na rower, o czym świadczą twarde dane. Przykładowo, latem br., tuż po oddaniu do użytku nowego odcinka drogi rowerowej w Orłowie, pobliskie liczniki wskazały nawet ponad dwukrotny wzrost w stosunku do tych samych miesięcy z poprzedniego roku. Widać zatem jasno, że to nie tylko efekt wiosennego wdrożenia roweru publicznego. Najważniejszym jednak czynnikiem decydującym o przesiadce na rower cały czas pozostaje pogoda – mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej.

W 2018 roku zarejestrowanych zostało ok. 750 tys. przejazdów, natomiast od początku 2019 do dnia obecnego blisko 1,5 mln przejazdów, a rok trwa nadal. Dzięki zastosowanym filtrom w tabeli można zobaczyć, w jakich poszczególnych dniach roku było najwięcej przejazdów. W tym roku takim dniem był 9 czerwca 2019 roku (niedziela) – z ilością 3529 przejazdów wzdłuż alei Zwycięstwa. Łączna liczba zarejestrowanych przejazdów ze wszystkich czujników od początku 2015 roku do chwili obecnej wynosi ponad 4,5 miliona.

ikona