Gdynia Mobilna

Naładuj „elektryka” z latarni na Grabówku

Elektryczny samochód podłączony do ładowarki przy ulicy Komandorskiej

Nowe ładowarki w słupach oświetleniowych to szansa na naładowanie auta elektrycznego np. na osiedlu bloków wielorodzinnych, fot. Przemysław Kozłowski

Od teraz samochód z napędem elektrycznym będzie można naładować w dwóch nowych miejscach! Na Grabówku zaczęły działać pilotażowe ładowarki w słupach oświetleniowych przy ul. Komandorskiej, które są efektem współpracy Gdyni ze spółką Energa Oświetlenie. Zakres ich mocy wynosi od 3 do 22 kW. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce przeznaczone dla indywidualnych użytkowników.


To kolejne działanie, które wspiera elektromobilność i zeroemisyjność w mieście – tym razem chodzi o prywatne auta, bo to właśnie z myślą o nich powstały dwie nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych na Grabówku.

Innowacyjne ładowarki w dzielnicach


Pilotażowe ładowarki umieszczone w słupach oświetleniowych to swego rodzaju test, który pozwoli zdiagnozować potrzeby mieszkańców gdyńskich dzielnic i da możliwość naładowania „elektryka” tam, gdzie do tej pory nie było możliwości instalowania prywatnych ładowarek na własne potrzeby.

Wykorzystanie słupów oświetleniowych do zainstalowania stacji ładowania to innowacja, którą spółka Energa Oświetlenie przygotowała we współpracy z Gdynią.



– Prezentujemy kolejny punkt ładowania, jeden ze stu, które zaplanowaliśmy w strategii elektromobilności przewidzianej dla naszego miasta. Inny od poprzednich. Jest powszechnie dostępny i w dodatku zamontowany na słupie oświetleniowym, co powoduje, że to inwestycja niezbyt droga i możliwa do szybkiego przeprowadzenia. To stacje przewidziane dla osób, które na przykład podjeżdżają do pracy i zostawiają samochód na parę godzin lub po pracy wracają do domu i potem nie zamierzają już nigdzie podróżować. Zróżnicowane podejście i przede wszystkim lokalizacje tych stacji, które powoli obejmują całe miasto, pozwolą uwierzyć, że elektromobilność jest naprawdę dla każdego – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Zainstalowane w słupach oświetleniowych na Grabówku urządzenia działają w zakresie mocy od 3 do 22 kW – w zależności od bieżącego zapotrzebowania. Do stacji mogą być podłączone jednocześnie dwa pojazdy.

Technologia dla każdego


Zaletą nowych ładowarek, którą podkreśla Energa Oświetlenie, jest właśnie szybsze tempo ich budowy w porównaniu do standardowych stacji. Znika potrzeba dodatkowych prac ziemnych, a co za tym idzie, zmniejsza się też liczba niezbędnych formalności.

– Po raz pierwszy w naszym kraju zostały zbudowane ładowarki zasilające pojazdy elektryczne nie na bazie dedykowanej linii nowego urządzenia, tylko na bazie istniejącej sieci. To rozwiązanie, które może zrewolucjonizować rynek, rozwiązanie budżetowe, które może być zastosowane w bardzo wielu lokalizacjach, nie wymaga skomplikowanych i długotrwałych przygotowań. Przede wszystkim można umiejscowić je w miejscach, które do tej pory nie kojarzyły nam się z elektromobilnością, czyli nie w centrach miast, ale na osiedlach – wyjaśnia Marcin Stojek, wiceprezes spółki Energa Oświetlenie.

Ładowanie ze słupów oświetleniowych pozwoli używać aut elektrycznych także w dzielnicach, fot. Przemysław Kozłowski
Ładowanie ze słupów oświetleniowych pozwoli używać aut elektrycznych także w dzielnicach, fot. Przemysław Kozłowski

Na podstawie ładowarek zainstalowanych przy ul. Komandorskiej spółka chce też przetestować stabilność i niezawodność nowego rozwiązania, które – już po sprawdzeniu w akcji w Gdyni – ma pojawiać się także w innych miastach.

Ładowarki instalowane na latarniach oświetleniowych to nie pierwszy wspólny projekt Gdyni i Energi Oświetlenie. Pod koniec 2020 roku nowoczesne lampy drogowe LED zastąpiły w całym mieście 5,6 tys. starszych opraw sodowych. Wymiana oświetlenia przyniosła nadwyżki energii, którą można wykorzystywać do pracy dodatkowych urządzeń, w tym właśnie nowych ładowarek dla aut elektrycznych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 29.07.2021 13:55
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.07.2021 16:00
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona