Aktualności

„Pozmieniam to, co mnie ogranicza”. Gdynianin wyróżniony

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

04.12.2020 r.

Wojciech Sawicki – dziennikarz muzyczny znany jako DJ Carpigiani oraz autor instagramoweg kanału „Life on Wheelz” został wyróżniony w konkursie „Człowiek bez barier”. W inicjatywie nagradzane są osoby z niepełnosprawnością, które swoją postawą przełamują bariery i stereotypy oraz stanowią wzór dla innych. Gala wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.


Za nami kolejna edycja konkursu „Człowiek bez barier”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Nagradzane są w nim osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, które przełamują bariery i stereotypy, a swoją postawą udowadniają, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem.

W środę, 3 grudnia odbyła się uroczysta gala finałowa tegorocznej edycji wydarzenia. Jako jeden z pięciorga uczestników do finału dostał się gdynianin – Wojciech Sawicki. Podejmowane przez niego inicjatywy i aktywności zostały uhonorowane przez kapitułę wyróżnieniem.

Wyróżnienie w imieniu Wojciecha Sawickiego odebrała podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie jego partnerka - Agata Tomaszewska. Odczytała ona krótką mowę przygotowaną przez laureata:

- Kryzys zdrowotny, który dotknął mnie trzy lata temu, sprawił, że przewartościowałem swoje życie i obiecałem sobie, że jeśli uda mi się go przetrwać, to wszystko pozmieniam. A przynajmniej to, co mnie ogranicza i niszczy od środka. Że przekuję swoje trudne doświadczenia w coś wartościowego i opowiem o nich światu. Pokażę polskiemu społeczeństwu życie z niepełnosprawnościami od środka i tym samym zacznę zmieniać Polskę – i jej podejście do osób, które zmagają się z ograniczeniami – na lepsze. To, że znalazłem się wśród wyróżnionych w tym konkursie, pokazuje, że w pewnym stopniu udało mi się tego dokonać. Jestem bardzo dumny i bardzo wam wszystkim dziękuję – skomentował zdobyte wyróżnienie Wojciech Sawicki.

Wojciech Sawicki ma 33 lata i mimo dystrofii mięśniowej Duchenne’a, na którą choruje, angażuje się w wiele inspirujących działań. Ze znakomitymi wynikami ukończył III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni oraz Uniwersytet Gdański. Jego prawdziwą pasją jest muzyka. Przez 8 lat Sawicki piastował funkcję redaktora naczelnego serwisu Porcys – popularnego i cenionego portalu poświęconego muzyce niezależnej. Obecnie kojarzony jest także z działalności pod pseudonimem DJ Carpigiani. Prowadzi autorski fanpage’a na facebooku o tejże nazwie. To innowacyjna i interaktywna… listy przebojów.

Mimo prawie całkowitego unieruchomienia ciała poniżej głowy (komputer obsługuje ruchem gałek ocznych) Wojciech Sawicki podejmuje wiele aktywności, które na celu mają oswajać społeczeństwo z osobami z niepełnosprawnością i pokazywać, że życie na wózku i uzależnienie od pomocy opiekunów nie skazuje na wegetację.

Jego największym osiągnięciem – jak sam mówi – jest konto instagramowe „Life On Wheelz”. Kanał ma ponad 10 tys. obserwujących i pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością też czerpią przyjemność z życia, mogą dobrze wyglądać i dobrze się bawić.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Life On Wheelz (@lifeonwhlz)

Na profilu Life on Wheelz pojawiło się niedawno również zdjęcie, która opisywało przygotowania Wojciecha Sawickiego do konkursowej gali. Na jej potrzeby gdynianin nagrywał filmik prezentujący siebie i swoje inicjatywy.

Konkurs „Człowiek bez barier” organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji od 2003 roku. Na przestrzeni lat uhonorowano niemal 100 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Tytuł „Człowieka bez barier 2020” zdobył Stanisław Kmiecik, uznany artysta malarz. Ponadto obok gdynianina Wojciecha Sawickiego wyróżnieni zostali:
  • Dominika Kasińska, uczestniczka programu telewizyjnego „Down the road. Zespół w trasie”,
  • Paulina Woźniak, utytułowana pływaczka,
  • Patryk Grab, społecznik, dziennikarz, kolekcjoner szalików piłkarskich (ponad 3000 egzemplarzy).
Nagrodą Specjalną uhonorowano pośmiertnie Bartłomieja Skrzyńskiego, dziennikarza, działacza, wieloletniego Rzecznika Prezydenta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Przyznano także statuetki zwycięzcom w dwóch internetowych plebiscytach. Osobowością Internetową została instagramerka Katarzyna Wolińska. Z kolei Nagrodę Publiczności zdobył Michał Milka, pierwszy w Polsce urzędnik z zespołem Downa, pracujący w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.