Aktualności

„Rodzina z niepełnosprawnością” - warsztaty z pedagogiem

Warsztaty „Rodzina z niepełnosprawnością” z Krzysztofem Sarzałą // mat. archiwalne

Warsztaty „Rodzina z niepełnosprawnością” z Krzysztofem Sarzałą // mat. archiwalne

15.06.2020 r.

Warsztaty „Rodzina z niepełnosprawnością” to znakomita okazja do dialogu, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach. Gdzie szukać pomocy i jak mądrze wspierać dziecko? Między innymi tego dowiemy się na kolejnym spotkaniu z pedagogiem.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaprasza rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami na cykl warsztatów z pedagogiem Krzysztofem Sarzałą. Pierwsze spotkanie odbyło się 28 lutego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, drugie będzie miało miejsce 25 czerwca w godzinach 10:00-14:00 w Centrum Aktywności Rodziny na ulicy Świętojańskiej 1. 

W czasie kolejnego spotkania Krzysztof Sarzała, pedagog i trener, podpowie, gdzie szukać wsparcia i pomocy dla wszystkich członków rodziny, jak mądrze i świadomie wspierać dziecko, a także o relacjach z rodzeństwem i dążeniu do samodzielności.

- Mieliśmy okazję odbyć otwierające cały cykl spotkanie jeszcze przed przymusową izolacją spowodowaną epidemią. Z mojej perspektywy było to arcy ciekawe i sympatyczne wydarzenie poświęcone - jak zawsze, gdy coś się zaczyna - wzajemnemu poznaniu, nazwaniu swoich potrzeb, oczekiwań, czasem wyrażeniu ewentualnych obaw - co powiodło się chyba znakomicie. Dla mnie osobiście, to kolejna szansa do spotkania się i dialogu dwóch środowisk. Osób najbliższych dzieciom z niepełnosprawnościami - ludzi poświęcających wiele, jeśli nie wszystko swoim niesamodzielnym podopiecznym, samemu często rozpaczliwie potrzebując złapać oddech, inną perspektywę, wsparcie, a czasem zwyczajnie porozmawiać o sprawach trywialnych lub o różnych uciążliwościach. Na to wszystko jest miejsce i przestrzeń na naszych spotkaniach - opowiada Krzysztof Sarzała. - Drugim środowiskiem jest to, które sam reprezentuję - osób pomagających innym, w sytuacji kryzysu. Mamy do czynienia z różnymi dramatami, większymi, mniejszymi lecz poznać życie widziane oczami rodziców osób niepełnosprawnych - to wyprawa w świat intymnych, złożonych spraw, wymagająca i zawsze inspirująca. Jestem zaszczycony, że uczestnicy zaprosili mnie i zechcieli gościć w swoim świecie. Mam nadzieję, że będziemy kontynuować te spotkania i je rozwijać - dodaje pedagog.

Krzysztof Sarzała jest pedagogiem, trenerem i absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. Działa jako koordynator Centrum Pomocy Dzieciom (wcześniej Centrum Interwencji Kryzysowej) Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Gdańsku, współpracuje z Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim, jest członkiem Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie PARPA.

Poza tym jest wykładowcą na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie SWPS.
Posiada certyfikaty specjalisty przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wydane przez PARPA oraz przez Niebieską Linię.

Krzysztof Sarzała to autor standardów interwencji kryzysowej w pomocy społecznej oraz strategii interwencji w sytuacjach kryzysowych w szkole. Twórca publikacji „Standardy usług pomocy społecznej: interwencja kryzysowa" oraz „Strategii zarządzania kryzysem w szkole".

Na zdj. Krzysztof Sarzała, pedagog i trener
Na zdj. Krzysztof Sarzała, pedagog i trener

Drugie spotkanie z cyklu „Rodzina z niepełnosprawnością” odbędzie się w czwartek, 25 czerwca w godzinach 10:00-14:00 w Centrum Aktywności Rodziny na ulicy Świętojańskiej 1 w Gdyni.

Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 58 66 88791 (Magdalena Biegańska).