Aktualności

„Wchodzę” – wszystko, co chcielibyście wiedzieć o parkowaniu

Grafika z Ulką parkującą na niebieskiej kopercie i nieznajomym kierowcą. W tle hasło

Parkujmy z empatią// graf. mat. pras.

Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami po raz kolejny ogłaszamy maj miesiącem wrażliwości. Czas pędzi jak szalony i przed nami szósta edycja kampanii społecznej „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście”, która ma uwrażliwić osoby kierujące pojazdami i społeczeństwo w ogóle na wyzwania, jakie stoją przed osobami z niepełnosprawnością.

 

Rok temu hasłem przewodnim była „Dostępność”, a dwa lata temu „Niezależność”. Hasło tegorocznej edycji to „Parkuję z empatią”.
Do udziału w kampanii zaprasza prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, a jej główne założenia obrazuje spot z wirtualną bohaterką Ulką.


 
Karta parkingowa wydana m.in. przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Gdyni to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością lub ich opiekunów do parkowania na niebieskich kopertach. Jedna koperta mieści jeden pojazd. Brzmi jak coś oczywistego? Wciąż jeszcze zdarza się, że na miejscach przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością parkują osoby nieuprawnione. Nagminne jest też zajmowanie skrawka przestrzeni między autem parkującym na niebieskiej kopercie, a jej skrajnią. Taki manewr uniemożliwia osobie poruszającej się na wózku powrót do samochodu, zmuszając ją do czekania na feralnego parkującego nieraz długie godziny.

Grafika informująca, dlaczego miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami są szerokie
 
W ramach kampanii przewidziano m.in. spotkanie ze szkołami nauki jazdy.
 
Aktywności i materiałów związanych z kampanią społeczną „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście” można szukać na poświęconym jej facebookowym profilu. Tam na bieżąco są publikowane także informacje przydatne dla osób z niepełnosprawnościami oraz wszystkich tych, którzy wrażliwość pielęgnują w sobie cały rok.

  • ikonaOpublikowano: 05.05.2022 07:50
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.05.2022 15:57
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także