Aktualności

Asy Samorządu „Zawsze Pomorze”. Park Centralny nagrodzony!

Zdjęcie po ceremonii wręczenia nagród (fot. Karol Makurat // Zawsze Pomorze)

Zdjęcie po ceremonii wręczenia nagród (fot. Karol Makurat // Zawsze Pomorze)

Jedna z najważniejszych zielonych inwestycji Gdyni ostatnich lat – Park Centralny zdobyła uznanie kapituły organizowanego przez niezależny tygodnik i portal „Zawsze Pomorze” konkursu Asy Samorządu. Nagrodę w kategorii „Zielona Transformacja” (miasta na prawach powiatu) odebrał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek, 21 marca o godz. 12 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.


To już trzecia edycja konkursu Asy Samorządu, organizowanego przez niezależny tygodnik i portal „Zawsze Pomorze”. Jego wyniki dają obraz rozwoju naszego regionu i wskazują najprężniej działających samorządowców, mogą więc być pomocne podczas podejmowania decyzji na kogo oddać głos w wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia.

– Mam nadzieję, że mieszkańcy postawią na znanych im i zaangażowanych w sprawy lokalne ludzi, gwarantujących poprawę jakości ich życia – mówi Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”, członek kapituły konkursu Asy Samorządu.
Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni odbiera nagrodę (fot. Tarakum Photography)
Na zdjęciu (od lewej): Mariusz Szmidka, redaktor naczelny ,,Zawsze Pomorze", Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Wiesław Byczkowski wicemarszałek województwa pomorskiego (fot. Tarakum Photography)

Spośród 140 samorządów województwa pomorskiego (miasta na prawach powiatu, powiaty, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie) w szranki stanęło 30. Konkurowały w trzech kategoriach:

  • Inwestycje: inwestycje samorządowe współfinansowane z UE, zrealizowane w 2023 roku, które miały wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy gminy/powiatu oraz kształtowanie jej/jego wizerunku, tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorstw, przyciąganie inwestorów.
  • Zielona transformacja: inwestycje i akcje ekologiczne w 2023 roku, które miały wpływ na tworzenie wizerunku nowoczesnej, przyjaznej środowisku gminy/powiatu, w tym poprawę jakości powietrza, czystości wody i gleb, oraz na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
  • Rozwój społeczeństwa obywatelskiego: wsparcie i formy współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi; otwartość na mieszkańców, komunikacja z lokalną społecznością, aktywizacja mieszkańców oraz polityka dostępności.

Zielona Gdynia


Gala Asów Samorządu 2023 odbyła się w czwartek, 21 marca o godz. 12:00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. To symboliczna data – pierwszy dzień wiosny, pory roku kiedy wszystko się zieleni. Zieleni się również Park Centralny, który zdobył uznanie kapituły w kategorii „Zielona Transformacja” pośród miast na prawach powiatu. Nagrodę z rąk … odebrał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Park Centralny to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Realizowana w trzech etapach w latach 2018-2023, zapewniła gdynianom przestrzeń do rekreacji i aktywności na świeżym powietrzu. Gdynia to miasto zielone, którego 44% powierzchni stanowią lasy. Mimo to, zgodnie z wolą mieszkańców (wyrażoną podczas konsultacji społecznych) samorząd zdecydował, by stworzyć w samym centrum miasta park zamiast planowanego tu w latach wcześniejszych centrum handlowego, nowej siedziby urzędu miasta i placu miejskiego.

Park o powierzchni 6,5 ha podzielony jest na kilka części:

  • strefa spokojnej rekreacji z alejkami, ławkami, tysiącami kwiatów i krzewów mieści tor do gry w bule, stoliki do gry w szachy, wybieg dla psów, ogródki społeczne i ogród sensoryczny;
  • strefa aktywności to m.in. linowy plac zabaw, skatepark, siłownia oraz nowe ścieżki dla biegaczy i wrotkarzy;
  • strefa wypoczynku to staw z fontanną, który zimą pełni funkcję lodowiska, obiekty gastronomiczne czy zielone polany piknikowe.

Aby ułatwić dostęp do parku i centrum miasta, a przy tym uspokoić ruch w Śródmieściu, pod parkiem znajduje się parking podziemny na 270 samochodów.

Park wpisuje się w założenia zrównoważonego rozwoju Gdyni, ze szczególnym uwzględnieniem retencji wód opadowych oraz dążenia miasta do neutralności klimatycznej. W ramach projektu posadzono 156 drzew (w tym platany, olchy, wierzby, wiśnie, sosny i jarzębiny), 11,5 tys. krzewów różnych gatunków, 4,3 tys. pnączy, 40 tys. roślin cebulowych, 7 tys. sztuk traw ozdobnych, 3 tys. bylin różnych gatunków. Powstały też 3 ogrody deszczowe oraz rabaty deszczowe.

Kapituła


Kapituła konkursu zebrała się już 5 marca i obradowała przez kilka godzin. Członkowie kapituły analizowali każdy zgłoszony projekt. W składzie kapituły znaleźli się samorządowcy i eksperci:


  • Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego,
  • Mirosław Czapla, przewodniczący Konwentu Powiatów województwa pomorskiego,
  • Błażej Konkol, prezes Związku Gmin Pomorskich,
  • Jan Kozłowski, były marszałek województwa pomorskiego,
  • Jan Zarębski, były marszałek województwa pomorskiego,
  • prof. zw. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego,
  • Ewa Rojek, menedżer ds. marketingu, komunikacji i rozwoju biznesu w PwC,
  • prof. Małgorzata Łosiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego,
  • Adam Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego,
  • Łukasz Samborski, współprzewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego,
  • prof. Janusz Badur z IMP PAN w Gdańsku,
  • Zbigniew Stencel, prezes Zarządu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
  • Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”,
  • Bogdana Wachowska, zastępca redaktora naczelnego „Zawsze Pomorze”,
  • Łukasz Richert, dyrektor Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Z pełnymi wynikami konkursu można zapoznać się na stronie www.zawszepomorze.pl.

Przypomnijmy, że w edycji konkursu Asy Samorządu za rok 2022 Gdynia otrzymała nagrodę w kategorii „Rozwój społeczeństwa obywatelskiego” za sieć Przystani sąsiedzkich. Natomiast za rok 2021 Gdynię nagrodzono w kategoriach „Otwartość na mieszkańców”, „Zielona transformacja”, „Rozwój społeczeństwa obywatelskiego”, „Zaangażowanie w rozwój kultury fizycznej i sportu oraz politykę dostępności” za Gdyńską Platformę Dialogu – narzędzie umożliwiające mieszkańcom udział w konsultacjach społecznych i dialogu, także prowadzonym online; za rozwój transportu zeroemisyjnego; za wprowadzenie Funduszu Sąsiedzkiego oraz za projekt „Gdynia przyjazna dla niesłyszących”.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.03.2024 13:15
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.03.2024 13:53
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona