Aktualności

Ponad 200 drzew i tysiąc krzewów. Miasto sfinansowało, mieszkańcy posadzili

Miasto posadziło ponad 200 drzew i tysiąc krzewów w ogrodach mieszkańców, fot. Obłuże,  A. Kaczmarek

Miasto posadziło ponad 200 drzew i tysiąc krzewów w ogrodach mieszkańców, fot. Obłuże, A. Kaczmarek

Dotacje na nasadzenia drzew i krzewów, które w 2023 roku wprowadził gdyński samorząd, spotkały się z entuzjazmem i zainteresowaniem wśród mieszkańców. Spośród 51 zgłoszonych wniosków, 31 zyskało zielone światło. Pojedynczy wnioskodawca mógł liczyć na zwrot kosztów za materiał roślinny nawet do 10 000 złotych.


Chętnych nie brakowało również wśród wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Nowe nasadzenia pojawiły się w 16 gdyńskich dzielnicach. Efektem tych działań są łącznie 222 nowe drzewa i aż 1075 krzewów, które teraz ozdabiają całą Gdynię. Na ten cel przeznaczono 124 159  złotych.
 – Cieszy nas, że gdynianie tak ochoczo włączają się w zielone inicjatywy. Dzięki ich zaangażowaniu Gdynia staje się coraz piękniejsza i przyjaźniejsza dla środowiska – to świetny przykład, jak działania ekologiczne mogą iść w parze z estetyką – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Największym powodzeniem cieszyły się krzewy, w szczególności hortensje, budleje, irgi i laurowiśnie. Kolejne w kolejności były drzewa iglaste, takie jak sosny i świerki, natomiast wśród drzew liściastych najczęściej sadzono magnolie, brzozy, wierzby i wiśnie.

Po nasadzeniach przeprowadzono kontrole, podczas których uwagę zwracano m.in. na obwody drzew liściastych oraz wysokość w przypadku drzew iglastych – w uchwale wskazano bowiem konkretne wymiary, jakie powinny spełniać zakupione sadzonki. Dzięki temu sadzone drzewa są już większych rozmiarów i szybciej będą dawać cień ludziom oraz schronienie ptakom.
Warto podkreślić, że krzewy zyskały dużą popularność jako ozdoba osiedli i przydomowych ogrodów.

W przyszłym roku zachęcamy wnioskodawców nie tylko do myślenia o walorach estetycznych, ale także ekologicznych. Istnieje wiele gatunków drzew i krzewów, które spełniają oba te kryteria. Lipy, śliwy, głogi czy jabłonie nie tylko pięknie kwitną, ale także stanowią bazę pokarmową dla owadów zapylających, a ich owoce pomagają ptakom zimującym w kraju. W przypadku krzewów, warto rozważyć różę wielokwiatową, budleję, jeżynę, malinę, porzeczkę, pigwowiec czy ligustr. Część z tych krzewów produkuje jadalne owoce, co może stanowić dodatkowy argument dla ich sadzenia.
 – Zachęcamy do składania wniosków o kolejne dofinansowania – jeżeli planują Państwo wiosenne nasadzenia drzew lub krzewów na własnych terenach, warto skorzystać z dotacji i zadbać o środowisko i klimat w Gdyni” – dodaje Agata Lewandowska, kierowniczka Referatu Adaptacji do Zmian Klimatu w Wydziale Środowiska, który zajmuje się rozpatrywaniem wniosków.

Szczegóły dotyczące składania wniosków.

  • ikonaOpublikowano: 03.01.2024 14:49
  • ikona

    Autor: Agnieszka Janowicz (a.janowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.01.2024 08:58
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona