Aktualności

Odpady bio bez tajemnic – rusza miejska kampania „Segreguję BiO rozumiem”

na zdjęciu ulotki o segregacji, biodegradowalne worki na śmieci oraz plansza informacyjna o kompostowaniu

Uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać swój własny kompost, który pozwoli zagospodarować odpady bio ze stołu i ogrodu//fot. archiwalne z miejskiej imprezy, Paweł Kukla

Czy ołówek może zakwitnąć? Czy bomba może zamienić się w kwietną łąkę? Ci, którzy spróbują bardziej efektywnie segregować bioodpady, będą mogli to sprawdzić naocznie. Gdynia rozpoczyna kampanię, która ma odczarować temat i poprawić wyniki selektywnej zbiórki tej najgorzej oddzielanej od reszty odpadów frakcji.  

Miasto od wielu lat prowadzi działania edukacyjne mające na celu poprawę jakości selektywnej zbiórki odpadów. Propaguje także ideę zero waste – ochronę zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, świadomą konsumpcję, ponowne wykorzystanie produktów, opakowań i materiałów bez zanieczyszczania środowiska. Jesienią rusza kampania edukacyjna skierowana do mieszkańców Gdyni zachęcająca do większej staranności w segregacji śmieci kuchennych (BIO) oraz odpadów zielonych (BIO).

W ramach kampanii zaplanowano szereg działań – od warsztatu edukacyjnego z ekspertem od odpadów, konkursów z nagrodami, po cały wachlarz materiałów edukacyjnych. Uczestnicy tych aktywności będą mogli liczyć na nagrody i upominki w postaci kwietnych bomb oraz ołówków z nasionami, które po wypisaniu będzie można posadzić i cieszyć się kiełkującą rośliną.

Kampania będzie skupiać się na korzyściach płynących z segregowania odpadów bio – w planach są pokazy kulinarne w duchu zero waste, lekcja procesów technologicznych, nauka tworzenia własnego kompostu czy lekcja ogrodnictwa. W akcję włączą się osoby znane i lubiane, które w atrakcyjny sposób zaprezentują sposoby na efektywną gospodarkę odpadami z kuchni i ogrodu, tak by była ona przystępna dla szerszego grona.

Wiedząc, jak ważnym elementem każdej kampanii edukacyjno-informacyjnej jest dialog, kluczową rolę w kampanii odgrywać będą działania kierowane do zarządców nieruchomości, których wiedza i doświadczenie w kontaktach z mieszkańcami są dla tematu odpadów bezcenne. To właśnie dla nich zaplanowano konkurs z atrakcyjnymi nagrodami, a także przygotowano materiały edukacyjne przydatne podczas spotkań i kontaktów z mieszkańcami wspólnot.

Dostarczanie informacji na temat właściwego postępowania z odpadami, promowanie praktyk kompostowania w gospodarstwach domowych oraz propagowanie ograniczania marnotrawstwa żywności w duchu zero waste, mogą znacząco przyczynić się do poprawy stanu środowiska oraz do zwiększenia poziomów odzysku i recyklingu odpadów komunalnych, które jest wymagane przepisami.



Mieszkańcy zbierają selektywnie dwie frakcje odpadów biodegradowalnych, które następnie są kompostowane w Eko Dolinie. Są to odpady zielone, jak trawa, liście czy gałęzie, z których produkowany jest nawóz organiczny ED2000. Nowością jest produkt powstający w wyniku kompostowania odpadów kuchennych – nawóz organiczny pod nazwą ED3000, wytworzony z odpadów kuchennych.

Obowiązek selektywnego zbierania bioodpadów z naszych kuchni, które trzeba wrzucać do pojemników koloru brązowego, wszedł w życie w Gdyni 1 stycznia 2020 roku.


Wszystkie informacje będą dostępne na stronie www.gdynia.pl i miejskich social mediach.

  • ikonaOpublikowano: 14.09.2023 14:08
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.09.2023 15:31
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także