Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia
Aktualności

Ogólnoświatowa akcja cyfrowych porządków

Przyciski klawiatury komputerowej // fot. Anna Bubel

Klawisze klawiatury komputerowej // fot. Anna Bubel

19.03.2021 r.

Przez ostatnie miesiące nasze życie przeniosło się do sieci - nauka, praca, kontakty z rodziną i znajomymi czy też życie kulturalne toczą się wirtualnym świecie i na urządzeniach mobilnych. To zrozumiałe w obecnej sytuacji, jednak warto pamiętać, że nie pozostaje to bez wpływu na nasza planetę. Internet każdego roku „produkuje” ok. 830 mld ton CO2.


Cyfrowe porządki

Zachęcamy do wzięcia udziału w ogólnoświatowej akcji cyfrowych porządków Digital Cleanup Day, która odbędzie się w sobotę, 20 marca, ale tak naprawdę można ją realizować codziennie.

W świecie cyfrowym trzymamy sporo śmieci - niepotrzebne e-maile, pliki, aplikacje, duplikaty zdjęć i filmów oraz inne zapomniane kilobajty. Przyczyniają się one do większego zużycia energii przez nasze sprzęty oraz serwery, na których przechowujemy dane, a co za tym idzie - do zwiększenia emisji dwutlenku węgla. Przepełnione urządzenia mobilne pracują mniej wydajnie, wydłużają naszą pracę i czas korzystania z nich. 

Jeżeli usuniemy wszystkie niepotrzebne e-maile, zdjęcia i filmy, nie tylko ograniczymy emisję dwutlenku węgla poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na prąd, lecz także wydłużymy czas działaniach naszych sprzętów oraz ich baterii.

Drobne zmiany – duży efekt

Jeżeli chcecie dołączyć do akcji, nie tylko w sobotę, ale również na co dzień, warto pomyśleć o:

  • ustawieniach w urządzeniach mobilnych i wyłączaniu niektórych funkcji, które nie są nam potrzebne przez całą dobę,
  • obniżaniu jakości odtwarzanych filmów z HD do standard, jeżeli możemy sobie na to pozwolić,
  • porządkowaniu skrzynki e-mailowej przy użyciu filtrów,
  • rezygnowaniu z nieczytanych newsletterów i nieprzesyłaniu "łańcuszków".
 
W ramach akcji Digital Cleanup Day każdy może zarejestrować na stronie akcji orientacyjną liczbę megabajtów, które usunął z urządzenia. Pozwoli to na spojrzenie na temat z szerszej perspektywy.

Zatem - do porządków!