Aktualności

Poznaj fascynujący świat ptaków. Trwa „Akcja Karmnik”

Na zdjęciu szary ptaszek trzymany w palcach po zaobrączkowaniu. W tle zimowa sceneria

fot. Kamil Złoch (archiwum, 2018 r.)

Kos, raniuszek, zięba, a może mysikrólik? Które z gatunków uda się tym razem zobaczyć i poznać z bliska? W fascynujący i zróżnicowany świat ptaków zabiorą nas ornitolodzy, którzy zapraszają do udziału w bezpłatnych zajęciach i pokazach obrączkowania w ramach „Akcji Karmnik”.

Pokazy w ramach „Akcji Karmnik” to idealny pomysł na spędzenie niedzielnego, zimowego poranka, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Każde spotkanie jest wyjątkową okazją, by podejrzeć ornitologów przy pracy i poznać wiele interesujących faktów z życia ptaków zamieszkujących pobliskie lasy. Ornitolodzy chętnie udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania i pokażą z bliska cechy charakterystyczne różnych gatunków ptaków.

Po zakończonych zajęciach z ornitologami warto zostać chwilę dłużej i wybrać się na spacer szlakami dostępnymi w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” (ul. Marszewska 5) lub odpocząć przy ognisku, na łonie natury.

Dołącz do „Akcji Karmnik”

Zajęcia w sezonie 2021/2022 odbywają się w co drugą niedzielę, od grudnia do końca stycznia, w terminach: 19 grudnia 2021 r.; 2, 16, 30 stycznia 2022 r.; 13, 27 lutego 2022 r. Uczestnicy mogą wybrać jedną z grup: I grupa – godz. 8.00-10.00, II grupa – godz. 11.00-13.00.

Zapisy prowadzone są wyłącznie online, na stronie marszewo.nakiedy.pl. Oto kilka zasad dla uczestników:

  • udział w spotkaniu może wziąć udział grupa licząca max. 20 osób,
  • jedna osoba może dokonać rezerwacji dla max. 4 osób,
  • nieletni biorą udział tylko pod opieką dorosłych,
  • obowiązują zasady sanitarne związane z pandemią (maseczki, płyn do dezynfekcji, dystans społeczny).

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Warto pamiętać o odpowiednim stroju, gdyż w Marszewie zima jest zwykle ostrzejsza niż w mieście.

Na czym polega obrączkowanie?

Obrączkowanie ptaków to podstawowy sposób zbierania danych ornitologicznych. Jest całkowicie bezpieczny dla ptaków. Obrączki są odpowiednio dobrane wielkością i ciężarem do danego gatunku i nie utrudniają mu dalszego funkcjonowania, a samo obrączkowanie wykonywane jest wyłącznie przez licencjonowanych obrączkarzy.

Zebrane w ten sposób informacje są podstawą do dalszych badań naukowych. Każda obrączka ma unikalny numer zawierający informację o kraju obrączkowania. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, skąd dany ptak do nas trafił, w jakiej był kondycji i co się z nim stało.

Obrączkowanie ptaków w ramach "Akcji Karmnik", fot. Kamil Złoch (archiwum, 2018 r.)
Obrączkowanie ptaków w ramach "Akcji Karmnik", fot. Kamil Złoch (archiwum, 2018 r.)

W trakcie każdego sezonu, co dwa tygodnie od grudnia do końca lutego, przed wschodem słońca, przy karmniku rozstawiane są specjalne sieci ornitologiczne. Następnie, przez pięć kolejnych godzin, są one regularnie sprawdzane. Złapane ptaki są obrączkowane lub tylko spisywane, jeśli posiadają już obrączkę. Wtedy zbiera się także podstawowe dane biometryczne tj. długość i formuła skrzydła, długość ogona. Badane jest także „otłuszczenie” i waga. Wszystko po to, by określić, jakie gatunki ptaków zimują w Polsce w danym miejscu, skąd pochodzą i w jakiej są kondycji.

Nadleśnictwo Gdańsk organizuja Akcję Karmnik przy współpracy z fundacją Akcja Bałtycka.
Bieżące informacje można znaleźć na Facebooku oraz stronie internetowej.

  • ikonaOpublikowano: 07.12.2021 08:00
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.12.2021 09:03
  • ikonaZmodyfikował: Weronika Rozbicka
ikona

Zobacz także