Aktualności

Rusza program bezpłatnej sterylizacji i kastracji kotów

Rusza program bezpłatnych kastracji i sterylizacji kotów mających właściciela. Zapisz swojego mruczka na zabieg. Fot. Pixabay

Rusza program bezpłatnych kastracji i sterylizacji kotów mających właściciela. Zapisz swojego mruczka na zabieg. Fot. Pixabay

Od poniedziałku, 15 maja rusza program bezpłatnej kastracji i sterylizacji kotów mających właściciela. Na ten cel przeznaczono w tym roku 20 000 zł z miejskiego budżetu. Akcja będzie prowadzona do wyczerpania środków finansowych.


Celem akcji jest popularyzacja skutecznej i humanitarnej metody ograniczenia populacji kotów, co w efekcie zminimalizuje liczbę zwierząt trafiających do schroniska. Zwierzęta pozbawione możliwości rozmnażania są spokojniejsze, zmniejsza się u nich poziom niekontrolowanej agresji powodowanej hormonami, zmniejsza się ryzyko wystąpienia groźnych schorzeń układu rozrodczego. Dodatkowo w tym roku, zwierzęta zostaną zaczipowane.

- W tym roku poszerzyliśmy zadanie kastracji kotów o ich czipowanie. Miejski program sterylizacji i kastracji kotów właścicielskich, realizowany jest Gdyni po raz kolejny i co roku przyczynia się do zmniejszenia populacji bezdomnych zwierząt. To bardzo ważne, żeby zwierzęta były zaczipowane, bo ułatwia to ich identyfikację i dotarcie do właściciela, gdy się zgubią i trafiają do schroniska. Kto jeszcze tego nie zrobił, teraz ma do tego okazję – mówi wiceprezydent ds. innowacji, Michał Guć


Żeby zrealizować zabieg w ramach programu, trzeba zgłosić się osobiście do Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Gdyni, znajdującego się przy ul. 10 Lutego 24. Na miejscu, po weryfikacji przedstawionych dokumentów (do wglądu): dowód osobisty, dokument potwierdzający bycie mieszkańcem Gdyni oraz dokument potwierdzający prawo do kota (np. książeczka zdrowia, paszport), zostanie wydane zlecenie na zabieg.
 
Jako potwierdzenie zamieszkania na terenie Gdyni należy okazać jeden z następujących dokumentów: pierwszą stronę zeznania podatkowego PIT, aktualny rachunek za dowolne media z widocznym adresem zamieszkania lub przedstawić ważną kartę mieszkańca Gdyni. 

Gdzie na zabieg? 

Podobnie jak w roku ubiegłym, zabiegi będą się dobywały w 3 lecznicach weterynaryjnych na terenie Gdyni: Przychodnia Weterynaryjna MAGICVET, ul. Jaskółcza 4, tel: 58 623 82 22, Klinika Weterynaryjna S.C., ul. Stryjska 25, tel: 58 622 21 48, oraz ul. Cechowa 11, tel: 58 625 35 08.

Zarówno Klinika Weterynaryjna S.C. Lech Chramęga, Eryk Ratajski, Maciej Debis oraz Przychodnia Weterynaryjna MAGICVET Sp. z o. o., działające na terenie naszego miasta i cieszące się dobrą opinią wśród mieszkańców Gdyni, brały udział również w zeszłorocznej akcji sterylizacji i kastracji kotów właścicielskich. Właściciele zwierząt byli bardzo zadowoleni, że akurat w tych placówkach odbywały się zabiegi. Klinika Weterynaryjna S.C. jest jedną z najstarszych lecznic znajdujących się w Gdyni, nasi mieszkańcy bardzo dobrze ją znają. Dodatkowo, lecznica ta ma 2 lokalizacje w których będą wykonywane zabiegi: w Redłowie i na Obłużu. Przychodnia Weterynaryjna MAGICVET Sp. z o. o. znajdująca się na Pustkach Cisowkich również cieszy się ogromną popularnością. Wybór tych klinik i ich lokalizacja w różnych częściach miasta ułatwia mieszkańcom umówienie się na zabieg do lekarza weterynarii. 

Za co zapłaci Miasto Gdynia? 

Miasto Gdynia finansuje standardowe zabiegi sterylizacji i kastracji w liczbie maksymalnie jednego kota rocznie w odniesieniu do jednego właściciela. W programie mogą brać udział koty mające powyżej 6 miesięcy oraz kwalifikujące się do znieczulenia ogólnego. W ramach wykonanego zabiegu wliczone jest podawanie leków przeciwbólowych i antybiotyków. Leki te są podawane w iniekcjach lub tabletkach. Zabiegom kastracji i sterylizacji poddawane są tylko zwierzęta zdrowe klinicznie.

Lekarz prowadzący poinstruuje, jak przygotować naszego kota do zabiegu i jaką opiekę zapewnić zwierzęciu po opuszczeniu lecznicy. Dla zachowania bezpieczeństwa należy dostarczyć kota na zabieg i po zabiegu we własnym, szczelnym i sprawnym transporterze przeznaczonym do przewozu kotów. Należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych przekazanych przez lekarza weterynarii. Urząd Miasta Gdyni nie odpowiada za ewentualne choroby i komplikacje powstałe u kota w wyniku przeprowadzonego zabiegu kastracji/sterylizacji.

U kotów starszych (ponad 6 letnich) zalecane jest wykonanie badania krwi przed zabiegiem w celu wykluczenia utajonych chorób układu moczowego. Badanie krwi można wykonać w dowolnym zakładzie leczniczym dla zwierząt – koszty badania ponosi właściciel.
W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia kota, lekarz zastrzega sobie prawo do odstąpienia od wykonania umówionego zabiegu. Warto przypomnieć, że morfologia to badanie, które naszemu kotu należy robić przynajmniej raz w roku, a starszym lub chorującym zwierzętom częściej.
 
Liczba zabiegów jest ograniczona. Akcja prowadzona jest do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel, nie dłużej niż do 15 grudnia 2023 r.

Telefon kontaktowy do osoby odpowiedzialnej: 58 527 33 05.

  • ikonaOpublikowano: 15.05.2023 07:06
  • ikona

    Autor: Natalia Tańska (n.tanska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.05.2023 15:36
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także