Aktualności

Rozstrzygnięto konkurs „Zapraszamy Ptaki do Gdyni”!

Konkursowe karmniki // fot. Magdalena Czernek

Konkursowe karmniki // fot. Magdalena Czernek

02.03.2020 r.

Gdynia kocha ptaki, a ptaki kochają Gdynię. Nic dziwnego skoro jej mieszkańcy z nieukrywaną radością budują dla nich wspaniałe karmniki i budki lęgowe. Aż 127 takich konstrukcji wpłynęło do organizowanego przez miasto konkursu „Zapraszamy Ptaki do Gdyni”. Komisja konkursowa zakończyła już ocenę prac – teraz trafią one w ręce mieszkańców, a wybrani autorzy otrzymają atrakcyjne nagrody. 
 
Komisja oceniająca prace nie miała w tym roku łatwego zadania. Do 22. edycji konkursu „Zapraszamy Ptaki do Gdyni” nadesłano bowiem aż 127 konstrukcji92 karmniki i 35 budek lęgowych.

- To wspaniała inicjatywa, która od wielu lat spotyka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Konkurs „Zapraszamy Ptaki do Gdyni” to świetna okazja by nie tylko kreatywnie spędzić czas, ale także by zrobić coś pożytecznego dla środowiska. Ptaki mieszkające w Gdyni stanowią ważną część naszego ekosystemu. Niezmiernie mnie cieszy, że gdynianie tak ochoczo biorą udział w tym przedsięwzięciu – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 
Po długich obradach wyłoniono jednak zwycięzców i wyróżnionych. Werdykt póki co pozostaje tajemnicą. Poznamy go w czwartek 19 marca podczas uroczystego wręczenia nagród na terenie Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo” w Gdyni. Gościem specjalnym wydarzenia będzie entomolog Dariusz Tarnawski, przed którym owady nie mają żadnych tajemnic. Zgromadzonym gościom opowie on o tym, jak w toku ewolucji owady próbowały uniknąć bycia zjedzonym przez ptaki.
 
Jaki los czeka teraz zgłoszone do konkursu budki i karmniki? O tym zadecydują mieszkańcy! Zainteresowani gdynianie mogą zgłosić się po odbiór takiej budowli i zawiesić ją na balkonie czy w ogrodzie. Wydawanie prac rozpocznie się 10 marca 2020 roku od godziny 13:00 do 14:30 w siedzibie Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego 24 – wejście bramą od strony ul. 3 Maja. Prace będą wydawane do ich wyczerpania. Nie ma możliwości rezerwacji.

Przypominamy, że budki lęgowe oraz karmniki należy umieszczać w sposób odpowiedzialny, czyli taki, który uniemożliwi dostanie się do nich drapieżnikom i zapewni bezpieczeństwo korzystającym z nich ptakom.