Aktualności

Skrzydlata wystawa w Gdyni

Na wystawie „Ptaki w mieście” swoje prace zaprezentuje Andrzej Rabiega // fot. Sławomir Okoń

Na wystawie „Ptaki w mieście” swoje prace zaprezentuje Andrzej Rabiega // fot. Sławomir Okoń

03.07.2020 r.

Obserwują świat z góry, są wolne i czasami potrafią zaskoczyć wyglądem. Gdynia co roku zaprasza je w swoje miejskie progi. Ptaki towarzyszą nam na co dzień, a dla artystów są również niewyczerpanym źródłem inspiracji. Będzie się można o tym przekonać oglądając wystawę „Ptaki w mieście”. Zostaną na niej zaprezentowane akwarele autorstwa Andrzeja Rabiegi.  Stworzą one swego rodzaju przewodnik po gatunkach ptaków, które można zaobserwować w miejskiej przestrzeni. Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 6 lipca  o godz. 19.30 , w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Obrazy będzie można tam oglądać do 26 lipca. Wystawa jest częścią akcji „Zapraszamy ptaki do Gdyni”.
 
Gdynia kocha ptaki i od ponad 20 lat zaprasza je do siebie. Można je obserwować w mieście i cieszyć oko ich widokiem. Teraz miłośnicy tych skrzydlatych stworzeń będą mieli szansę przyjrzeć się im z bliska i to bez użycia lornetki. Wszystko w ramach organizowanej w Gdyni wystawy prac Andrzeja Rabiegi pt. „Ptaki w mieście”. Właśnie trwają intensywne przygotowania do jej inauguracji. Wernisaż zaplanowano 6 lipca, o godz. 19.30, w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.
 
Gdynia to piękne miasto, które ma to szczęście, że leży na styku morza i znajdujących się na wzgórzach morenowych lasów. Mamy tutaj zarówno ptactwo wodne, leśne, ale też ptaki miejskie. Dzięki temu możemy cieszyć się towarzystwem tych pięknych istot wielu gatunków. Nasze miasto od lat prowadzi akcję „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Mieszkańcy wykonują w jej ramach karmniki i budki lęgowe. Staramy się też kształtować zwyczaje związane z dokarmianiem ptaków tak, by robić to właściwie. Teraz kolejna odsłona tej akcji. Chcemy zaprosić gdynian na wystawę prac Andrzeja Rabiegi, które dostarczają dużo wspaniałych doznań i mimo że to nie są żywe ptaki, to warto te obrazy zobaczyć – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.


 
Artysta zaprezentuje około 30 obrazów. Każdy z nich poświęcony będzie jednemu konkretnemu gatunkowi ptaka. Na akwarelach malarz uwiecznił zarówno te popularne, jak i mniej znane skrzydlate postaci.
 
To ptaki, które można zobaczyć w naszych miastach, także w Gdyni. Będą też takie, które zaskoczą oglądających, bo do naszych miast zaglądają też rzadkie okazy. Ludzie są zaskoczeni, bo nie zwracają uwagi na przyrodę. Jeśli ktoś jest uważnym obserwatorem, to naprawdę można wypatrzeć bardzo fajne ptaki. Starałem się parę takich nieoczywistych gatunków pokazać – mówi Andrzej Rabiega, artysta, malarz i autor prac, które będą prezentowane na wystawie.
 
Wystawa to połączenie piękna ptaków oraz możliwości farb wodnych. Emocje towarzyszące obserwacji w naturze zostały w tych pracach przekute w kolor, detal i formę oraz przestawione w charakterystyczny sposób, który sprawia, że przyroda nabiera zupełnie nowego wymiaru.
 
Zajmuje się malarstwem akwarelowym. To technika wodna, najtrudniejsza, bo nie wybacza błędów. Wszystko musi być namalowane od początku do końca prawidłowo. Wystarczy jeden błąd i cała praca trafia do kosza – tłumaczy Rabiega.
 
Ptasie akwarele będzie można oglądać w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego do 26 lipca. Szczegółowe informacje znajdują się na facebookowym profilu wydarzenia.
 
Wystawa jest elementem akcji „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Wcześniej w jej ramach powstała już ilustrowana książka, która jest źródłem wiedzy o ptakach dla dzieci i ich rodziców.

Honorowy patronat nad wystawą objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


 

O autorze prac

 
Andrzej Rabiega - malarz akwarelista, artysta grafik, fotograf. Urodził się w Gdańsku w 1967 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Uczestnik wielu plenerów artystycznych i wystaw, w tym zagranicznych. Ceniony zwłaszcza przez wydawców branży przyrodniczej za niezwykły sposób przedstawiania ptaków. Współpracował niemal ze wszystkimi stowarzyszeniami i organizacjami ochrony dzikiej przyrody, m. in.: Jestem na pTAK, Fundacja Akcja Bałtycka, Salamandra, Lasy Państwowe, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING.