Aktualności

Gdynia na zielono

W Gdyni się sadzi i to sporo. Tysiące zasadzonych drzew, krzewów, bylin i roślin. Fot. Kamil Złoch

W Gdyni się sadzi i to sporo. Tysiące zasadzonych drzew, krzewów, bylin i roślin. Fot. Kamil Złoch

VIII kadencja samorządu – najdłuższa w historii polskiej samorządności – to czas prawdziwej zielonej transformacji i to takiej, którą mieszkańcy Gdyni będą mogli cieszyć się przez wiele kolejnych lat. Tysiące posadzonych drzew i krzewów, ukończony Park Centralny, zwiększający się do 7,12% z dotychczasowych 6,61% wskaźnik GUS terenów zieleni i zajmujące aż 43,9% powierzchni miasta lasy – to oficjalne dane, które udowadniają, że Gdynia jest miastem pełnym zieleni.

  • Ile drzew i krzewów posadzono w Gdyni w ostatnich latach?
  • Wskaźnik zieleni w mieście rośnie, 
  • Blisko połowa powierzchni Gdyni to lasy, 
  • Ile tysięcy roślin znajduje się w Parku Centralnym? 
  • Gdynia ogarnia zieleń - sprawdź, w jaki sposób, 
  • Parki kieszonkowe liczone w tysiącach metrów kwadratowych, 
  • Sadzić po gdyńsku: mądrze, z głową i trwale. 

Lata 2018-2023 to czas nasadzeń imponujących ilości drzew i krzewów w Gdyni. W ramach realizacji miejskich inwestycji, takich jak parki, parki kieszonkowe czy nasadzenia zieleni przyulicznej, Gdyni przybyło 8 000 drzew i ponad 320 000 krzewów (od 2014 roku łączna liczba zasadzonych drzew to ponad 11 300). Zachowanie cennej zieleni, jak najmniejsza ingerencja w zieleń istniejącą oraz całościowe zagospodarowanie przestrzeni po to, by tworzyć nowoczesne i przyjazne mieszkańcom otoczenie – to gdyńskie priorytety przy prowadzeniu inwestycji. 

- Ogromna baza zdobytej wiedzy i doświadczeń pozwala nam obecnie świadomie kształtować zieleń w taki sposób, aby w pełni spełniała szereg funkcji w przestrzeni miejskiej takich jak retencjonowanie wód opadowych, poprawę warunków wilgotnościowych, likwidowanie miejskich wysp ciepła, obniżenie temperatury w upalne dni czy łagodzenie temperatur odczuwalnych w czasie wiatrów i mrozów. Chcemy, aby kształtowana przez nas gdyńska przyroda była maksymalnie atrakcyjna dla obecnych mieszkańców Gdyni, jak i przyszłych pokoleń – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju


Rosnący wskaźnik zieleni 


Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, tereny zieleni w Gdyni zajmowały dotychczas 6,61% powierzchni. Dawało to naszemu miastu 35 miejsce w Polsce (na 380 powiatów) oraz 169 miejsce wśród gmin (na 3808 gmin). Uwaga! Liczba ta uwzględnia jedynie tereny zieleni tzw. urządzonej. Przyjęta przez GUS metodologia jest jedynym miarodajnym narzędziem do porównania zieleni dla terenu całej Polski w podziale na gminy i powiaty. Wiemy już z zebranych danych za 2023 rok, że wskaźnik ten wzrósł w Gdyni z 6,61% do 7,12% głównie dzięki Parkowi Centralnemu, który podnosi statystyki w najważniejszej kategorii parków spacerowo-wypoczynkowych. 

Choć oficjalne dane GUS za rok 2023 nie zostały jeszcze opublikowane, to z liczącym 7,12% udziałem zieleni urządzonej Gdynia awansuje na 32 miejsce w rankingu powiatów i 155 miejsce w rankingu gmin. To jednoznacznie wskazuje, w jakim kierunku rozwija się gdyńska zieleń. 


Lasy blisko połową powierzchni miasta 


Osobną kategorią zieleni w danych GUS są dane dotyczące lesistości. 43,9% powierzchni Gdyni stanowią lasy. Warto w tym miejscu zaznaczyć  że lesistość kraju wynosi 30%. Miasto Gdynia utrzymuje w swoich zasobach 415 ha lasów komunalnych, w tym rezerwat „Kępa Redłowska”. 


Zakończona budowa Parku Centralnego 


Największą i zarazem najważniejszą inwestycją dotyczącą zieleni jest budowa Parku Centralnego, która rozpoczęła się w 2018 roku. Prace podzielono na trzy etapy. Pierwszy oddano do użytku w 2019 roku, drugi etap w roku 2020, a we wrześniu 2023 roku nastąpiło uroczyste otwarcie całego Parku Centralnego. 

Park Centralny to 87 424 m2 przestrzeni stworzonej dla wypoczynku i rekreacji mieszkańców. Niemal połowę całkowitej powierzchni parku zajmuje zieleń urządzona. Składa się na nią m.in.: 187 nowych drzew, 11 664 krzewów, 4385 pnączy, 40 869 bylin (w tym 21 314 traw ozdobnych) oraz 40 311 roślin cebulowych. 


Jak dbać o nasadzoną zieleń 


Liczba 8 000 posadzonych nowych drzew nie tylko imponuje wartością, ale i rodzi określone wyzwania. Ta zieleń wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W tym celu Gdynia wdrożyła szereg rozwiązań mających wspierać ich rozwój w trudnych warunkach miejskich. Wypracowano efektywne metody na długotrwałe okresy suszy, wyjątkowo dokuczliwe w ostatnich latach. 

- Z powodzeniem stosowane są maty hydrożelowe, które umieszczane pod bryłą korzeniową podczas sadzenia drzew mają za zadanie magazynować wilgoć, a także worki do podlewania drzew, które pozwalają dokładnie nawodnić bryłę korzeniową rozsączając wodę nawet przez kilka godzin – tłumaczy Marek Łucyk. - Ze względu na pojawiające się z roku na rok czasami skrajnie różne warunki pogodowe na bieżąco dostosowujemy rozwiązania. Na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji stworzyliśmy katalog drzew, które najlepiej radzą sobie w Gdyni, dzięki czemu od wielu lat tworzymy zróżnicowany gatunkowo, a zarazem odporny drzewostan miejski, który pozostanie wizytówką naszej pracy na kolejne dziesięciolecia – podkreśla wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. 


Jak kompleksowo chronić i jak gospodarować zielenią? 


Zasadzenie drzewa to jedno, dopilnowanie, żeby urosło, to drugie, ale równie ważne jest projektowanie i kształtowanie zieleni. Potrzebne było do tego kompleksowe specjalistyczne działanie. W tym celu decyzją prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w 2008 roku utworzono Biuro Ogrodnika Miasta (dziś Wydział Ogrodnika Miasta). Jednostkę tworzy m.in. zespół architektów krajobrazu, który wykorzystuje wiedzę i doświadczenie w kształtowaniu zieleni w trudnej przestrzeni miejskiej,  tworząc spójne i przemyślane rozwiązania dla całej Gdyni. Jednym z takich rozwiązań są parki kieszonkowe. 


Parki kieszonkowe, czyli jak ogarnąć nieużytki 


Parki kieszonkowe realizowane są w Gdyni od 2019 roku. Do dziś powstało ich już 17. Są tworzone na terenach niezagospodarowanych, dzikich parkingach i nieużytkach, zmieniając te przestrzenie w oazy zieleni, miejsca wypoczynku i rekreacji. Pierwszy cykl zrealizowanych już dziewięciu „gdyńskich kieszonek” miał ukryty w przestrzeni symbol ryby, który w formie zabawy pozostawiono do odkrycia mieszkańcom. Rozpoczęto także cykl „gdyńskich kieszonek modernistycznych” w dzielnicy Śródmieście. Zrealizowane w latach 2019-2023 parki kieszonkowe to 6 680 m2 atrakcyjnej, zielonej przestrzeni w dzielnicach Gdyni. 


Gdynia pomnikami przyrody stoi 


Gdynia, choć ma niespełna 100 lat, może pochwalić się imponującym wynikiem, jeśli chodzi o wyjątkowe okazy roślinności, wpisane na listę pomników przyrody. W 2022 roku z najcenniejszych drzew w Gdyni zostało utworzonych 68 nowych pomników przyrody. Do nich w 2023 roku dołączyło kolejne 8 okazów. Łącznie ochroną pomnikową zostało objętych 76 drzew, a są wśród nich m.in.  buki pospolite, dęby szypułkowe i bezszypułkowe, jarzęby szwedzkie, kasztanowce i lipy. 


W Gdyni się sadzi 


W samym tylko 2023 roku Wydział Ogrodnika Miasta zrealizował aż 1 309 nasadzeń drzew, ponad 40 000 krzewów i 3 000 m2 łąk kwietnych
 
Jakie plany na 2024 rok? Jeszcze wiosną zostanie nasadzonych kolejnych 256 drzew i ponad 16 000 krzewów. Pojawią się nowe parki kieszonkowe i zagospodarowania zieleni m.in. w Śródmieściu, Chyloni, na Karwinach i Babich Dołach. Powstaną kompleksowe realizacje zieleni przy wyremontowanych ulicach: Wielkopolskiej, Kwiatkowskiego i Hodowlanej. Planowane jest również zazielenienie 13 gdyńskich przystanków w Chyloni, Pogórzu, Leszczynkach, Działkach Leśnych, Wielkim Kacku, Redłowie, Wzgórzu, Dąbrowie, Grabówku, Śródmieściu i Orłowie. Wzdłuż ulic Chyloni, Leszczynek, Obłuża, Karwin, Redłowa oraz Grabówka nasadzone zostaną drzewa, krzewy, ozdobne trawy i atrakcyjnie kwitnące byliny oraz rośliny cebulowe. Na wielu ulicach pojawią się mikroszpalery i szpalery drzew oraz nasadzenia niskiej zieleni w ramach utrzymania, rozbudowy oraz odtworzenia miejskiego drzewostanu.


Atrakcyjnie i zielono 


Gdynia oferuje swoim mieszkańcom bardzo zróżnicowaną i atrakcyjną zieleń. Mają oni do dyspozycji duże parki, zieleńce, parki kieszonkowe, zagospodarowane niezliczoną zielenią ciągi piesze i ulice, ale i ogrom terenów leśnych. Wszystko to sprawia, że Gdynia jest miastem zrównoważonego rozwoju, gdzie innowacyjne inwestycje idą w parze z dbałością o stan i rozwój nowoczesnej, zgodnej z oczekiwaniami mieszkańców, atrakcyjnej i trwałej zieleni. 
 

  • ikonaOpublikowano: 12.03.2024 10:54
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.03.2024 17:15
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także