Aktualności

Wykonaj swój ogród deszczowy – Gdynia pomaga i zachęca!

Gdyński ogród deszczowy

Ogrody deszczowe to nasadzenia roślin rosnących na złożu filtracyjnym w gruncie bądź w pojemniku, które przechwytują wodę deszczową by ją gromadzić, infiltrować a także oczyszczać. Budowanie ogrodów deszczowych pozytywnie wpływa na mikroklimat, podnosi jakość życia i poprawia czystość. Ogród deszczowy ma wiele zalet i jest przyjazny dla środowiska.
 
Rośliny hydrofitowe, które tworzą ogrody deszczowe, przechwytują i zatrzymują szkodliwe substancje w kłączach lub korzeniach oczyszczając wodę. Roślinami polecanymi do ogrodów deszczowych w naszych warunkach klimatycznych są: trzcina pospolita, manna mielec, wierzba wiciowa, krwawnica pospolita, kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, turzyca zwisła, niezapominajka leśna, rozesłana czy rodzime paprocie.
 
Ogrody deszczowe oprócz korzyści ekologicznych mają również walor dekoracyjny – zwiększają atrakcyjność miejsc, w którym są zakładane. Dodatkowo, łatwość wykonania sprawia, że można je stworzyć w każdym przydomowym ogrodzie.
 
Więcej o ogrodach deszczowych oraz roślinach w nich wykorzystywanych można znaleźć tutaj.

Rada Miasta Gdyni w dniu 27 czerwca przyjęła Uchwałę Nr XLIV/1278/18 w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie ochrony środowiska w zakresie inwestycji obejmujących wykonanie ogrodu deszczowego. podmiotom będącym właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości zlokalizowanej na terenie Gdyni, które po dniu 1 marca 2018 r. na tej nieruchomości zrealizowały inwestycję polegającą na wykonaniu ogrodu deszczowego. Przyznanie dotacji odbywa się na podstawie wniosku, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej oraz w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, ul. 10 Lutego 24, pok. 515.
 
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 58 668 84 73
 
Zachęcamy do skorzystania z dotacji.