Aktualności

Z gorącej Afryki prosto do Gdyni

fot. Peter Senn

fot. Peter Senn

24.05.2020 r.

Wyjątkowego, przyrodniczego odkrycia dokonał Peter Senn, gdynianin i badacz owadów. Przy zbiorniku wodnym Sokółka zaobserwował niezwykle rzadki gatunek ważki – husarza wędrownego. Gdynia jest najdalej wysuniętym na północ miejscem, w którym spotkano tego owada.

Anax ephipigger to łacińska nazwa husarza wędrownego – gatunku ważki, który znad gorącej Afryki zawędrował aż do Gdyni. Owad znany jest z tego, że migruje na bardzo duże odległości. W ostatnim czasie pojawił się również w Polsce i zaczął się tu rozmnażać. Jednak tak daleko na północ do tej pory go nie zaobserwowano.

Okaz rozpoznał i sfotografował Peter Senn – pochodzący z Wielkiej Brytanii gdynianin, pasjonat przyrody i badacz owadów. Zaobserwowana w okolicy zbiornika Sokółka ważka okazała się być młodą samicą, która zdaniem Senna: przeobrażała się u nas w kraju, być może niedaleko stąd. Po sfotografowaniu owad został wypuszczony na wolność.

Anax ephippiger występuje głównie w Afryce i południowo-zachodniej Azji. Sprzyjające warunki pogodowe pomagają mu odbywać dalekie podróże, w tym właśnie nawet do Polski. Dorosłe osobniki przylatują do nas wiosną, najczęściej w maju i zostają do października. Husarze wędrowne osiągają długość do 70 mm, natomiast rozpiętość ich skrzydeł wynosi nawet 10 cm.

Peter Senn to prawdziwy miłośnik przyrody i owadów. Lata 2018 i 2019 spędził na dokładnym studiowaniu gdyńskiej populacji ważek. W tym celu zbadał zbiorniki retencyjne na osiedlu Sokółka, gdzie stwierdził występowanie 34 gatunków ważek. Prowadził także obserwacje na torfiance na Wielkim Kacku. Senn oraz inny gdyński badacz ważek, Paweł Jędryczak, odnotowali w Gdyni występowanie w sumie 40 gatunków tych interesujących owadów, co stanowi ponad 50% wszystkich gatunków znanych w Polsce. W obszarze jego zainteresowań znajdują się także motyle. Spod jego ręki w 2015 roku wyszła książka „Motyle dzienne Gdyni. Atlas rozmieszczenia”, której wersję elektroniczną można pobrać z naszej strony internetowej.