Aktualności

Zbliża się zima - zadbajmy o ptaki

Ptaki wodne na plaży miejskiej w Gdyni Śródmieściu

Ptaki wodne na plaży w Gdyni Śródmieściu / fot. materiały promocyjne Wydziału Środowiska UM Gdyni

14.10.2020 r.

Zbliża się zima – zadbajmy o ptaki - o to, aby w mieście żyło się dobrze i wygodnie. Miasto od wielu lat wspomaga mieszkańców zaangażowanych w pomoc ptakom poprzez coroczne rozdawanie budek lęgowych i karmników. Pamiętajmy jednak, aby pomagając, jednocześnie nie szkodzić naszym skrzydlatym przyjaciołom. W większości ptaki potrafią zadbać o siebie i najczęściej pomoc jest im potrzebna wyłącznie, gdy jednocześnie utrzymują się mróz oraz pokrywa śnieżna i same nie mają możliwości zdobycia pokarmu naturalnego.

Jeżeli już posiadamy karmnik i zaczynamy dokarmiać ptaki, musimy być konsekwentni i robić to codziennie, ponieważ wygłodzone i wychłodzone po nocy zwierzęta nie mają siły na długie poszukiwania stołówki. Pokarm musi być wykładany w takich ilościach, aby został zjedzony w czasie jednego karmienia. Nie należy serwować im resztek ze stołu. Pamiętajmy, że różne gatunki ptaków mają różne potrzeby i upodobania żywieniowe. Te drobne (np. sikory, kowaliki, wróble) najlepiej karmić mieszanką ziaren słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dla sikor i dzięciołów można wywiesić kawałki niesolonej słoninki pamiętając, że jej resztki trzeba usunąć po ok. dwóch tygodniach. Jemiołuszki, dzwońce, rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny głogu, dzikiej róży. Starajmy się nie zostawiać w karmniku  zalegającego jedzenia i często robić tam porządki. Ustrzeże to ptaki przed przenoszeniem chorób i zjadaniem zepsutego (przez co szkodliwego) pokarmu.

Jeżeli chcemy pomagać ptakom (dokarmiać, poić) poza swoim ogrodem - na terenach miejskich lub spółdzielczych, to powinniśmy liczyć się z tym, że właściciel terenu ma prawo ustalać warunki takich działań, wyznaczyć miejsce lub nawet nie wyrazić na to zgody. Przy wyborze miejsca warto pamiętać o dobrych praktykach współżycia społecznego. Pamiętajmy, aby nasze działania, nawet te, które wynikają z najlepszych intencji, nie powodowały uciążliwości. Dlatego dokarmiając ptaki unikajmy bliskości parkingów, na których parkujące samochody mogą zostać zanieczyszczone odchodami, miejsc pod oknami sąsiadów czy też karmienia bezpośrednio z okien. Sąsiedzi mieszkający na niższych piętrach na pewno nie będą z tego zadowoleni.

Szczególnej uwagi wymagają łabędzie - ptaki wędrowne, które coraz chętniej spędzają zimę na gdyńskich plażach. W Trójmieście nie zatrzymywałyby się tak licznie, gdyby nie były dokarmiane przez cały rok. Pamiętajmy, że dokarmiane ptaki tracą instynkt migracji. Zimę powinny spędzać na niezamarzniętych wodach obfitujących w pożywienie, bowiem naturalnym pokarmem tych ptaków są rośliny porastające dno płytkich wód. Podobnie jest z kaczkami, których również nie brakuje w mieście. Karmione wyłącznie chlebem przez kilka miesięcy, zapadają na choroby układu pokarmowego, są osłabione, a w konsekwencji mniej odporne. Najlepszym dla nich pokarmem jest ziarno zbóż, kukurydza, warzywa (surowe lub gotowane, bez soli, drobno pokrojone).

Dlatego zanim zaczniemy pomagać zwierzętom, spróbujmy wcześniej zasięgnąć jak najwięcej informacji z różnych źródeł – w jaki sposób, gdzie i kiedy powinniśmy im pomagać.
  • Infografika przedstawiająca podstawowe zasady dokarmiania ptaków