Aktualności

Zrób to sam!

Podstawowe składniki domowych środków czyszczących. Na zdjęciu talerzyk, a na nim miseczka z solą kuchenną, miseczka z sodą oczyszczoną oraz cytryna. (fot. Anna Bubel)

Podstawowe składniki domowych środków czyszczących // fot. Anna Bubel

18.12.2020 r.

Zbliżają się Święta – w tym okresie wielu z nas robi większe niż zwykle porządki w domu. Najczęściej sięgamy przy tym po środki chemiczne, które są łatwo dostępne na sklepowych półkach. Czy są skuteczne? Oczywiście. Ale czy da się posprzątać dom bez gotowego płynu lub proszku do czyszczenia, prania itp.? 

Składy produktów, które możemy kupić w sklepach często przyprawiają o zawrót głowy – i to dosłownie. Opary, które unoszą się w powietrzu podczas ich używania nie tylko mogą doprowadzić do mdłości i bólu głowy, ale mogą również podrażniać delikatną śluzówkę dróg oddechowych. Co wrażliwsza skóra może też zareagować reakcją alergiczną na bezpośredni kontakt z chemikaliami, które najczęściej zawierają chlor czy podchloryn sodu, barwniki, sztuczne zapachy i konserwanty.
 
Dodatkowo, środki te nie pozostają obojętne dla środowiska. Ich resztki spływają do kanalizacji skąd mogą się przedostać do gleby i wód gruntowych, a opakowania generują kolejne – najczęściej plastikowe – odpady.
 
Jak możemy temu zaradzić? Możemy tworzyć własne domowe preparaty do sprzątania. W ten sposób nie tylko zadbamy o czystość i nasze zdrowie, ale również o domowy budżet, ponieważ samodzielnie wykonane środki są dużo tańsze, niż te kupowane w sklepie.
 
Tradycyjne metody, które z konieczności stosowały np. nasze babcie, nadal się sprawdzają. Wystarczy wilgotna i sucha ściereczka oraz zawartość przeciętnej kuchennej szafki.
 

Produkty, które możemy wykorzystać do czyszczenia:

 • Sól – posiada właściwości ścierne, dezynfekujące i antyseptyczne;
 • Soda oczyszczona / spożywcza (wodorowęglan sodu) – poza wykorzystaniem w piekarnictwie, świetnie pochłania nieprzyjemne zapachy, działa bakteriobójczo, ma właściwości ścierne, odkamieniające oraz odplamiające. Nadaje się do wyrobu własnej pasty do zębów, czy też dezodorantu;
 • Soda kaustyczna (wodorotlenek sodu) – nie mylić z sodą oczyszczoną! Jest silnie żrąca, dlatego przy jej użytkowaniu niezbędne jest stosowanie okularów i rękawic ochronnych. Dobrze udrażnia rury, rozpuszcza zalegające w nich resztki mydła i tłuszczu;
 • Mydło naturalne (szare mydło) – wyprodukowane na bazie niezwierzęcego tłuszczu (np. oliwy z oliwek). W formie stałej lub płatków nadaje się do prania, w formie roztworu można używać do czyszczenia;
 • Ocet – ma działanie antybakteryjne, dobrze rozpuszcza tłuszcz. Mieszając go w stosunku 1:1 z wodą otrzymamy najbardziej uniwersalny środek czyszczący do stosowania w kuchni i w łazience. Jego zapach dosyć szybko się ulatnia, ale dla jego zneutralizowania można dodać do roztworu skórkę z cytryny;
 • Kwasek cytrynowy – ma właściwości ścierające, antybakteryjne oraz odkamieniające. Dobrze się sprawdzi do np. wyczyszczenia zakamienionego czajnika, przypalonego garnka, czy zabrudzonych fug;
 • Sok z cytryny – poza walką z nieprzyjemnymi zapachami, w połączeniu z solą sprawdza się przy czyszczeniu stali nierdzewnej. Usuwa plamy i przebarwienia np. z desek do krojenia i z odbarwionej skóry dłoni. Ma również właściwości dezynfekujące;
 • Olejki zapachowe – oprócz ładnego zapachu, który mogą nadać domowym środkom czystości, wiele z nich ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze (np. eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, lawendowy).

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na użycie środków czystości domowej roboty, czy też tych zakupionych w sklepie należy pamiętać o kilku rzeczach:
 • pomieszczenie, które sprzątamy powinno być dobrze wentylowane;
 • naturalne środki również mogą wywoływać alergię – jeżeli wiemy, że jesteśmy uczuleni np. na lawendę lub eukaliptus, nie stosujmy takich olejków zapachowych w domowych roztworach;
 • nie róbmy za dużych zapasów środków, które przygotowujemy sami – nie mają one długiego terminu przydatności. Nie warto marnować składników!


Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat segregacji odpadów, odwiedźcie stronę Wyrzucam.to oraz grupę edukacyjną SEGREGUJ.TO w Gdyni na gdyńskim facebooku.
 • Podstawowe składniki domowych środków czyszczących. Na zdjęciu miseczka z solą kuchenną, miseczka z sodą oczyszczoną, opakowanie sody oczyszczonej, butelka z octem oraz cytryna. (fot. Anna Bubel)