Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Co nowego

Cargo rowery z dotacjami od 4 sierpnia

Mieszkańcy już przetestowali i polubili kilka miejskich rowerów towarowych, fot. Paweł Danlowski

Mieszkańcy już przetestowali i polubili kilka miejskich rowerów towarowych, fot. Paweł Danlowski

Cargo-bike’i już wkrótce w zasięgu każdego mieszkańca! Gdyńska uchwała z czerwca przeszła niezbędne formalności, a to oznacza, że już od 4 sierpnia gdynianie będą mogli korzystać z miejskich dotacji na zakup rowerów towarowych.

Dokładnie 4 sierpnia zacznie obowiązywać uchwała dotycząca dotacji do zakupu rowerów towarowych dla mieszkańców Gdyni. Udało się dopełnić niezbędnych formalności. Wszelkie rowery cargo zakupione od tej daty przez mieszkańców Gdyni będą miały szanse uzyskać wysokie, bo sięgające 50% całej kwoty dofinansowanie.

- Projekty unijne pozwalają nam na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Dzięki CityChangerCargoBike jako pierwsze miasto w Polsce wprowadzamy dotacje do zakupu rowerów cargo. Liczymy, że więcej takich pojazdów pojawi się na gdyńskich ulicach – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Wypożyczalnia rowerów cargo cieszy się dużą popularnością – lista oczekujących doszła już do października, a większość korzystających z roweru dopytuje o dofinansowanie i twierdzi, że 50% zwrot kosztów zakupów może pozytywnie wpłynąć na decyzję o nabyciu takiego roweru.

W wielu europejskich miastach istnieją już systemy dotacji, które pomagają wprowadzić na ulice więcej rowerów towarowych, a tym samym zmniejszyć ruch samochodowy. Ponad połowa ankietowanych wypożyczających rower cargo w Gdyni wskazała samochód jako swój główny środek transportu, a jedna czwarta posiada go w liczbie większej niż jeden w swoim gospodarstwie domowym. Istnieje szansa na zamianę części tych pojazdów na rower cargo, w myśl zasady: „jeden samochód mniej”.

Zgodnie z zapisami uchwały, osoby fizyczne zamieszkałe na terenie Gdyni, które dokonają zakupu roweru towarowego (rower ze skrzynią do przewozu towarów lub osób) będą mogły otrzymać zwrot części kosztów, a dokładniej: 50% wartości zakupionego roweru, jednak maksymalnie 5000 zł. W ramach pilotażu projektu CityChangerCargoBike na ten cel znajduje się 50 000 zł. Projekt jest realizowany od września 2018 roku i potrwa do sierpnia 2021 roku. Projekt dofinansowano z Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020.

Chętnych do zakupy roweru towarowego zachęcamy do zapoznania się z artykułem na blogu Jeden samochód mniej - znajduje się tam sporo przydatnych informacji na temat producentów oraz dystrybutorów.

Wzór wniosku o dotację pojawi się na stronie Gdynia.pl dokładnie 4 sierpnia - już wtedy można będzie zacząć składać wnioski o przedmiotową dotację.

  • ikonaOpublikowano: 28.07.2020 16:03
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.08.2020 08:16
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także

Najnowsze