Co nowego

Prace konserwatorskie przy modernistycznym wystroju wnętrza kamienicy z lat 30. XX w.

Strefa wejściowa klatki schodowej w kamienicy przy ul. Świętojańskiej 126 (fot. materiały prasowe UM)

Strefa wejściowa klatki schodowej w kamienicy przy ul. Świętojańskiej 126 (fot. materiały prasowe UM)

W wielu budynkach modernistycznych Gdyni z lat 30. XX w. zachował się znakomity wystrój strefy wejściowej, który dowodzi jak efektowne i jednocześnie trwałe rozwiązania wówczas stosowano.

Obecnie trwają prace konserwatorskie w strefie wejściowej kamienicy przy ul. Świętojańskiej 126. Jest to budynek w którym oryginalne i dekoracyjne wykończenie przedsionka klatki schodowej przetrwało do dziś.


Dwupoziomowy przedsionek z czterema stopniami kamienicy przy ul. Świętojańskiej 126 posiada okładziny ścian, schodów i części posadzki wykonane z czerwonej wyprawy, wykończone pasami z tego samego materiału w kolorze czarnym. Posadzka znajdująca się na niższym poziome, tuż za wejściem do kamienicy została przykryta wtórnymi płytkami, zaś na poziomie wyższym zachowała oryginalne wykończenie w postaci płytek „irysków” tj. małych 2 cm kamionkowych płytek w kolorze ciemno czerwonym, odpowiadającym kolorowi ścian z pojedynczymi płytkami w kolorach bieli, czerni i pomarańczu. Mozaikę obwiedziono pasem z czarnych „irysków”.

Klatka przed renowacją
Na zdjęciach powyżej widoczne jest wnętrze klatki schodowej przed remontem (fot. materiały prasowe UM)

Prace konserwatorskie rozpoczęto od uzupełniania ubytków i wtórnych łat w wyprawach ściennych. Zdemontowano wtórną kratę z obudowy grzejnika i oczyszczono mosiężną ramę z przeciwległej ściany.

Renowacja okładziny ściennej
Powyżej wyprawa ścienna w trakcie prac konserwatorskich. Po lewej stan po oczyszczeniu i usunięciu wtórnych uzupełnień, po prawej stan po uzupełnieniu ubytków masą skomponowaną przez wykonawcę, pozostawiona do związania i późniejszego szlifowania oraz polerowania. (fot. materiały prasowe UM)

W czasie trwania prac zdecydowano się zdjąć fragment wtórnych płytek pierwszego poziomu przedsionka. Odkryto fragment przedwojennej mozaiki z „irysków”, analogicznej do tej znajdującej się na wyższym poziomie. Podjęto zatem decyzję o odsłonięciu całości pierwotnej posadzki, w celu oceny jej stanu zachowania.
Jak się okazało pod wtórnymi płytkami znajdowały się fragmenty wykończenia z kwadratowych płytek wokół przedsionka, otaczające kwadratowy, betonowy obszar pośrodku holu. Nieznane jest pierwotne wykończenie środkowej, betonowej części. Być może był to motyw dekoracyjny skomponowany z analogicznych płytek.
Zachowane fragmenty posadzki z „irysków” zostaną oczyszczone zaś środkowa część zostanie obłożona folią i wyrównana do poziomu odkrytych płytek za pomocą chudego betonu, co pozwoli na zabezpieczenie posadzki do czasu uzgodnienia projektu rekonstrukcji brakujących elementów.

Odkrywki
Odkrywka wykonana na niższym poziomie oraz całość posadzki znajdująca się pod wtórnymi płytkami (fot. materiały prasowe UM)

Prace konserwatorskie są dofinansowane z budżetu Gminy Gdynia w ramach programu dotacji na prace przy zabytkach miasta.
Od ponad 20 lat miasto dofinansowuje prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach. Na początku tego roku Rada Miasta Gdyni rozszerzyła zakres dotowanych prac konserwatorskich m.in. o renowacje historycznych elementów klatek schodowych zabytkowych budynków wielorodzinnych.

Więcej informacji na temat dotacji znajduje się na stronie: www.gdynia.pl/dotacje.

Prace przy renowacji historycznych elementów klatki schodowej budynku przy ul. Świętojańskiej 126 są prowadzone dzięki Wspólnocie Mieszkaniowej budynku, którą reprezentuje administrator - pan Bogdan Racinowski z EsteDom s.c. Wykonawcą jest pan Henryk Janosik z NEY Sp. z o.o.

  • ikonaOpublikowano: 26.11.2024 14:00
  • ikona

    Autor: Luiza Skrzypkowska (l.skrzypkowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.11.2024 12:18
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także

Najnowsze