Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Rodzinny biznes w hiszpańskim stylu

Liliana Poszumska i Arkadiusz Wójcik, właściciele Centrum Języka Hiszpańskiego „La Mancha” //  fot. materiały Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości

Liliana Poszumska i Arkadiusz Wójcik, właściciele Centrum Języka Hiszpańskiego „La Mancha” // fot. materiały Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości

Łączy ich pasja do podróżowania i fascynacja kulturą krajów hiszpańskojęzycznych. Wspólnie prowadzą szkołę językową „La Mancha”, mają też własne wydawnictwo, bloga oraz internetową księgarnię. Z historią rodzinnego biznesu Liliany Poszumskiej i Arkadiusza Wójcika można się zapoznać w kolejnym odcinku cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”. To seria krótkich filmów o wyjątkowych lokalnych firmach – zarówno tych wielopokoleniowych, jak i tych dopiero rozwijających skrzydła.


Jak mówią, wspólne prowadzenie firmy ma swoje blaski i cienie, ale daje też sporo dobrej zabawy. Dla nich ważna jest pasja. Robią to, co lubią. A pracują na pełnych obrotach. W 2011 roku otworzyli Centrum Języka Hiszpańskiego „La Mancha” w Gdyni. Mieści się ono przy ul. Wielkopolskiej 399 i przyciąga miłośników kultury hiszpańskiej i iberoamerykańskiej. Liliana Poszumska i Arkadiusz Wójcik to małżonkowie, którzy są bohaterami piątego odcinka cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”. On pochodzi z Dolnego Śląska, ona z centralnej Polski, ale to w Gdyni znaleźli swoje miejsce do życia. Mieszkają tu już od ponad 20 lat i zakochali się w naszym mieście.

„La Mancha” to więcej niż szkoła językowa. Centrum jest miejscem spotkań wszystkich zainteresowanych kulturą krajów hiszpańskojęzycznych. Można się tam nauczyć nie tylko języka hiszpańskiego. W ofercie są również kursy włoskiego, francuskiego, portugalskiego oraz polskiego dla obcokrajowców. Ponadto w przyjaznych wnętrzach „La Manchy” odbywają się również warsztaty tematyczne, konwersacje czy wydarzenia kulturalne związane z kulturą iberoamerykańską.

Szkoła to jednak nie wszystko. Liliana Poszumska i Arkadiusz Wójcik kochają podróże. Piszą o nich na swoim blogu www.tolecimydo.pl. Ci, którzy chcieliby udać ich śladami, mogą tam znaleźć cenne wskazówki i informacje. Z pasji do podróży zrodziło się również ich wydawnictwo - „Todo La Mancha”. Wydali dwie wspólne książki - „Toros bravos sueltos” oraz „Czy leci z nami królik?”. Mają też księgarnię językową hiszpanskaksiazka.pl.

– Firmy rodzinne budują lokalną społeczność. Warto je znać i wiedzieć o nich więcej. Historie gdyńskich przedsiębiorców pokazują, jak ogromny potencjał w nich drzemie i jak bardzo są przywiązani do naszego miasta. Można się o tym przekonać, oglądając filmy, w których opowiadają o swojej działalności. Zachęcam do zapoznania się z historiami rodzinnych biznesów z Gdyni i wspierania ich – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.„Wtorki z Rodzinnymi” 
to miejska akcja promująca lokalne firmy, które na stałe wpisały się w gdyński krajobraz. W jej ramach, pod okiem Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, powstało 20 krótkometrażowych filmów. Ich głównymi bohaterami są lokalni przedsiębiorcy oraz ich rodziny. Dzięki materiałom można poznać kilka pokoleń osób, które na miejsce prowadzenia własnego biznesu już wiele lat temu wybrały właśnie Gdynię. Nie zabraknie również historii młodych, pierwszopokoleniowych firm działających w naszym mieście. Przez 20 tygodni, zawsze we wtorki, na stronie internetowej i facebookowym profilu Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz gdyńskim kanale YouTube będą prezentowane kolejne odcinki krótkich, filmowych opowieści o rodzinnych biznesach.

Przypomnijmy, że filmowy cykl ruszył w połowie grudnia 2020 roku. Otworzył go materiał opowiadający o Hotelu Jakubowym państwa Kamrowskich, którzy w posiadaniu „pierwszego gdyńskiego drapacza chmur” są od 10 lat. Następnie została zaprezentowana historia rodzinnej firmy państwa Ogrodowiczów - „Zegarmistrzostwo Ogrodowicz i syn”. To specjaliści, którzy w zegarmistrzowskim fachu działają już od lat 40. ubiegłego wieku. Obecnie w zakładzie można spotkać już trzecie pokolenie kontynuujące rodzinną tradycję. Potem można było dowiedzieć się więcej o firmie SpaceForest, która zajmuje się automatyką przemysłową i kosmicznymi technologiami. Z kolei tydzień temu o swoim gastronomicznym biznesie opowiedzieli właściciele zupiarni „Gary na ogniu”.

Więcej informacji o działaniach Gdyni związanych z promowaniem firm rodzinnych można znaleźć na facebookowym profilu Firmy Rodzinne Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 12.01.2021 14:08
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.04.2022 10:41
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze