Dla biznesu

Gdynia biznesem stoi – podsumowanie kadencji

Jedno ze spotkań w ramach 9. edycji projektu „Gdyński BiznesMam” (źródło: gdyniaprzedsiebiorcza.pl)

Jedno ze spotkań w ramach 9. edycji projektu „Gdyński BiznesMam” (źródło: gdyniaprzedsiebiorcza.pl)

Gdynia to miasto przyjazne przedsiębiorcom. Mogą tu oni swobodnie rozwijać swoje biznesy. Ci, którzy szukają pomysłu na siebie, mają szansę uzyskać wsparcie doradców kariery. Są też projekty, które promują ciekawe i innowacyjne pomysły na działalność gospodarczą. Podsumowujemy działania na rzecz przedsiębiorców i biznesu, które były i są realizowane w naszym mieście.


W naszym mieście w sektorze prywatnym działa ponad 45,5 tys. firm, w tym ponad 25 tys. przedsiębiorców – osób fizycznych prowadzących indywidualną działalność gospodarczą lub wspólników spółek cywilnych.

Liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców w wieku produkcyjnym w Polsce wynosi 233, a w Gdyni – 339. Wsparcie gdyńskim firmom niesie Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości.

W ostatnich latach na wsparcie przedsiębiorczości gdynian przeznaczono ponad 248 mln zł.

Gdynia może się pochwalić również stabilnym rynkiem pracy. Osobom, które poszukują zatrudnienia lub chcą podnieść swoje kwalifikacje, wsparcie oferuje Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni.

Stopa bezrobocia to 2 procent. W ostatnich latach prawie 25 tys. osób podniosło swoje kwalifikacje. A na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami przekazano ponad 3,1 mln zł.

Gdyńskie działania


W jaki sposób Gdynia działa na rzecz przedsiębiorców i dba o stabilny rynek pracy? Prezentujemy listę projektów realizowanych w ciągu ostatnich pięciu lat:
  • cztery edycje konkursu „Gdyński Biznesplan”,
  • pilotażowa edycja konkursu „Kurs na Biznes”,
  • cztery edycje konkursu „Junior Biznes”,
  • projekt pn. „System wsparcia zatrudnienia dla miasta Gdyni i obszaru ZIT – etap I”,
  • projekt pn. „30+ na start (II)” (kontynuacja projektu ZIT-etap I),
  • trzy edycje projektu „Gdynia Kreatywna”,
  • pięć edycji projektu „Gdyński BiznesMam”,
  • projekt pn. „Tworzenie systemu sieciowego wsparcia przedsiębiorczości rodzinnej – Lokalne Centra Kompetencji Rozwoju Firm Rodzinnych”,
  • Gdynia dla firm rodzinnych,
  • Zespół ds. Rozwoju Zawodowego,
  • Projekt „Gdyńscy Doradcy Kariery” – opracowany i realizowany przez doradców zawodowych z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni,
  • Gdyński Falochron – wsparcie doradcze i eksperckie dla przedsiębiorców,
  • działania realizowane w ramach projektu „Pomorskie Miasteczko Zawodów”.

Gdyński BiznesMam


To program realizowany przez Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości i skierowany do mam planujących rozpoczęcie własnego biznesu. Ma on na celu rozbudzenie w gdyńskich mamach potrzeby działania i ukształtowania pomysłu na własną firmę. Istotą jest pomoc w odnalezieniu źródeł motywacji, nauka skutecznej komunikacji i efektywnego szukania klienta i pracownika. Za nami w sumie 9 edycji.

Gdyńska Firma Rodzinna


To projekt realizowany przez Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości we współpracy z Agencją Rozwoju Gdyni. Jego cel to wsparcie rodzinnych biznesów. W ramach kontynuacji projektu w 2023 roku zrealizowano 12 filmów z cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”, które są publikowane na łamach gdyńskich mediów.

Jednak Gdyńska Firma Rodzinna to też 5 szkoleń zorganizowanych w 2023 roku z cyklu „Akademia Dobrej Marki”, a także spotkanie Zespołu ds. Przedsiębiorczości Rodzinnej zorganizowane 15 czerwca w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, czy też spotkanie świąteczne uczestników programu, podczas którego podsumowano projekt.

Stoisko PPNT podczas Infoshare. Obok niego uczestnicy wydarzenia (materiały Infoshare)
Stoisko PPNT podczas Infoshare. Obok niego uczestnicy wydarzenia (materiały Infoshare)

PPNT dla rozwoju biznesu


Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia to miejsce, w którym powstają nowe technologie i rodzą się nowoczesne biznesy. Wspiera przedsiębiorców i zapewnia im odpowiednie warunki rozwoju od ponad 20 lat. To jedna z największych tego typu przestrzeni w Polsce. Przestrzeń, gdzie stykają się biznes, nauka i nowe technologie.

To 60 tys. m2 powierzchni biurowych i laboratoryjnych, gdzie działa ponad 250 firm. Obecnie park jest obłożony w 90%. Rozwijane są tu przedsiębiorstwa i pomysły z zakresu: biotechnologii i ochrony środowiska, informatyki, elektroniki i telekomunikacji, inżynierii, automatyki, robotyki czy nowoczesnego wzornictwa.

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym mieszczą się też: nowoczesne centrum konferencyjne czy jednostki promujące twórcze działania, dobre praktyki projektowe i wymianę myśli. Młodzi kreatorzy mogą liczyć na wsparcie Centrum Designu, które organizuje m.in. największy festiwal designu w Polsce – Gdynia Design Days.

  • ikonaOpublikowano: 22.03.2024 14:40
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.03.2024 15:36
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także