Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Gdynia Filmowa 2023: Adrian Apanel

Studio telewizyjne, błękitne tło. Kobieta i mężczyzna rozmawiają, siedzą w fotelach, trzymają mikrofony. Na pierwszym planie kamera na statywie i ekran monitora podglądowego

Adrian Apanel to absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej, który do budynku swojej uczelni wrócił już w roli reżysera jednego z filmów w Konkursie Głównym na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, fot. Dominika Sobiech

Gdzie szukać gdyńskich akcentów wśród filmów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni? Z dumą odpowiadamy: w Konkursie Głównym! Kolejnym gościem naszego festiwalowego studio „Gdynia Filmowa” był Adrian Apanel, który ze swoim pełnometrażowym debiutem „Horror Story” dotarł do rywalizacji o Złote Lwy. Pytamy ambitnego absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej, jak wyglądała jego droga na czerwone dywany.


Trema debiutanta? Niekoniecznie, kiedy „gra się u siebie”, czyli… tuż obok Gdyńskiej Szkoły Filmowej i ma się w dorobku festiwalowe nominacje dla dwóch krótkich metraży. Adrian Apanel w tym roku zadebiutował na dużym ekranie z filmem pełnometrażowym i od razu wdarł się ze swoim „Horror Story” do selekcji Konkursu Głównego, wracając tym samym do miejsca, w którym jeszcze kilka lat temu uczył się reżyserskiej sztuki.

Stawia na kino gatunkowe, oferując widzom czarną komedię i idąc w ten sposób ścieżką, którą wytyczał sobie jeszcze podczas tworzenia pierwszych etiud – widzianego przymrużonym okiem „Rap Braders” z 2015 roku czy śmieszno-strasznej „Stancji”, którą wiele łączy z jego najnowszym dziełem. Ostatecznie jego pełnometrażowy debiut nie podbił gustów jury na 48. FPFF, ale został przychylnie odebrany przez widzów i krytyków jako sprawny mix społecznej satyry, pokoleniowych stereotypów oraz… tytułowego horroru. Tym bardziej warty odnotowania, że to kolejny lokalny akcent wśród festiwalowych pozycji, który przyczynia się do budowania marki Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Reżyser Adrian Apanel był kolejną osobą, która podczas trwania 48. FPFF w Gdyni odwiedziła nasze specjalne, festiwalowe studio – „Gdynia Filmowa”.

Przypomnijmy, że to nasza propozycja dla tych, którzy Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chcą żyć także poza bezpośrednim udziałem w pokazach, spotkaniach z twórcami i wydarzeniach towarzyszących, a nawet – po jego zakończeniu. Emocje po rozdaniu nagród powoli opadają, a my zachęcamy, wzorem poprzedniej edycji, do śledzenia rozmów zarejestrowanych w „miejskim” studio.

Studio działało w przestrzeni Teatru Muzycznego – jednej z głównych „aren” festiwalu. Rozmowy z gośćmi prowadziła Magdalena Śliżewska z portalu Gdynia.pl, oficjalnego serwisu internetowego miasta Gdynia. Zachęcamy do codziennego zaglądania na łamy portalu oraz na oficjalny miejski kanał na YouTube, gdzie regularnie będziemy publikować kolejne odsłony „Gdynia Filmowa”!




Zobacz więcej z Gdyni Filmowej


Gdzie znaleźć więcej ciekawych rozmów o tym, co dzieje się na tegorocznym festiwalu w Gdyni? Warto odświeżyć wcześniejsze odsłony tegorocznego studio Gdyni Filmowej, aby wysłuchać różnych reprezentantów środowiska filmowego i dowiedzieć się więcej nie tylko o filmach znajdujących się w konkursowych selekcjach, ale i całej otoczce wydarzenia.

Przypominamy już opublikowane rozmowy ze studio w Teatrze Muzycznym:



Adrian Apanel

Studio telewizyjne, błękitne tło, siedzi Adrian Apanel, mówi do mikrofonu
Adrian Apanel, fot. Dominika Sobiech

Reżyser i scenarzysta, absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej z rocznika 2015. W trakcie studiów nakręcił dokument „Niezłomni”, którym debiutował na KFF 2014, a także rozpoczął współpracę z FINA, reżyserując filmy dokumentalne. Jego film dyplomowy w GSF - sensacyjna komedia „Rap Braders” (2015) - wracał z nagrodami z amerykańskich festiwali Comic Con w Tampa Bay i w San Francisco. W 2021 w ramach programu Trzydzieści Minut w Studio Munka SFP zrealizował krótkometrażową „Stancję”, którą uhonorowano m.in. statuetką Jańca Wodnika dla najlepszego filmu na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni, laurem dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Satyrycznych Pyszadło w Mogilnie oraz wyróżnieniem Solanin Film Festiwal 2022. W 2022 roku odebrał Nagrodę Prezydenta Gdyni „Galion Gdyński” w kategorii „debiut artystyczny”.


W przeszłości był też laureatem organizowanego przez miasto w ramach Forum Gospodarki Morskiej konkursu „Morze mnie kręci”, gdzie zaproponował spot oparty m.in. o legendy morskich potworów. Reżyserował też w Gdyni kampanię „Zwyczajna rodzina” dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy spot „Muzeum bez wyjątku” dla Muzeum Emigracji.

  • ikonaOpublikowano: 09.10.2023 07:13
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2023 12:25
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także