Gdynia w klimacie

Urząd Morski zapowiada zwiększenie ochrony linii brzegowej

Bulwar Nadmorski w Gdyni.  (Fot. Michał Puszczewicz, Gdynia.pl)

Bulwar Nadmorski w Gdyni. (Fot. Michał Puszczewicz, Gdynia.pl)

Urząd Morski w Gdyni zapowiada działania mające na celu ochronę linii brzegowej wzdłuż wybrzeża gdyńskiego oraz sporządzenie odpowiedniej dokumentacji.


W ramach zaplanowanych inwestycji możemy spodziewać się remontu opaski brzegowej wzdłuż bulwaru Nadmorskiego w Gdyni (część odmorska na odcinku od plaży Śródmieście do tzw. małego molo). Kolejnym działaniem będzie opracowanie szczegółowej dokumentacji budowy progów podwodnych w Orłowie.

 Bulwar nadmorski w Gdyni.  (fot. Michał Sałata, gdynia.pl)
Bulwar nadmorski w Gdyni. (fot. Michał Sałata, gdynia.pl)

W ubiegłym roku na zlecenie Urzędu Morskiego na plaże – od Babich Dołów po Orłowo – wjechał ciężki sprzęt. W czasie refulacji poszerzono orłowską plażę, która zwiększyła się aż o 30 metrów. Było to konieczne ze względu na zniszczenia spowodowane sztormem.
Postawiono też tablice ostrzegawcze informujące o osunięciu się klifu w Redłowie w marcu zeszłego roku.

A czy w tym roku będą podejmowane działania w zakresie ochrony brzegu wzdłuż klifu w Redłowie?
– Klif leży w granicach rezerwatu przyrody „Kępa Redłowska” i w związku z tym, aby zachować naturalne procesy brzegowe, nie będą podejmowane żadne czynności z zakresu ochrony brzegu – zapowiada Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Wynika to z zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Kępa Redłowska”.

Zgodnie z tym zarządzeniem jednym z celów ochrony rezerwatu jest zachowanie naturalnych procesów zachodzących na brzegu morskim. Wskazane jest, żeby nie podejmować ingerencji w strefie przybrzeżnej morza wzdłuż rezerwatu w pasie o szerokości 500 metrów.

  • ikonaOpublikowano: 23.01.2024 09:49
  • ikona

    Autor: Michał Sałata (michal.salata@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.01.2024 16:00
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także